2020 Kaftan Modelleri!

 Bir düğün öncesi olan kına geceleri geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış geleneklerimizin başında gelmektedir. Yılların geçmiş olması bu kına gecelerinde gerçekleşen ritüellerin, Osmanlıdan kalma motifleri taşıyan kına giysilerinin, kırmızı takılan duvağın testi kırma merasiminin kalkmasına engel olmamış görünmektedir. Kına gecelerinin olmazsa olmazı kaftan Osmanlı döneminden bu güne gelen kına gecesi elbiseleri arasında en görkemli kıyafet olarak geçmektedir. Peki, kaftan nedir? kaftan modelleri nelerdir? gibi soruların cevapları şu şekilde yanıtlanacaktır:

 

kaftan6

 

1) Kaftan Nedir?

  Kına gecelerinin vazgeçilmezi kaftan, ayak ucuna kadar inebilen ve astarsız olarak dikilen kına için kullanılan elbiseler olarak bilinmektedir. Bu elbiseler gerek kaftan kiralama yapan yerler tarafından sağlanırken gerekse özel dikim kaftan yapan terziler ile elbiseler bulunabilmektedir. Kına gecesi giyilen astarsız kaftan içine elbise giyilir. Bu elbise genel itibari ile kına gecesinin ilerleyen zamanlarında, kaftanı çıkarttıktan sonra, gelinin üzerinde kalacak olan abiye kıyafet olacaktır. Günümüz kaftanlarında biraz değişiklik olsa da, kaftanın kollarında ve ön taraftarı motiflerinde renkli süslemeler genel hatlarıyla bulunur. Kaftan kıyafetinin son yıllarda gündeme geldiğini ve gelinlerin kına gecelerinde bu geleneksel olan kıyafetle kendilerinin gösterdiğine çok fazla tanık olmuş durumdayız. Kaftan, Osmanlı zamanında sultanlar, cariyeler tarafından daha çok giyilen kıyafetti. Ne kadar erkekler için kaftan olsa da günümüzde kaftan sadece bayanlar tarafından giyilmektedir. Günümüz de kaftan kadife kalın kumaşı eşliğinde altın rengi işlemeleriyle elbisenin üzerine giyilen farklı çeşitlerde renklerde olan şekli, eskilerde ki orijinali sadece kadife kırmızı kaftan olarak giyilmektedir.

 

2) Kaftan Kumaşları Nasıl olur?

  Kına gecelerini süsleyen kaftan, kadife ve saten olmak üzere iki kumaş türünden üretilmektedir. Firmalarda bu iki kumaş türünde kaftanlar kolayca bulunabilmektedir. Kış zamanlarında yapılacak olan kına gecelerinde kadife kumaşlı kaftanlar daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca yeni bir gösteriş olarak bindallı kaftan kına gecelerinde özellikle kış aylarında tercih edilen giyinme şeklidir. Daha sıcak geçen yaz mevsiminde yapılacak kına gecelerinde ise daha çok saten kumaş özellikli sadece kaftanlar tercih edilmektedir. Bu kişileri bunaltıcı yaz aylarında aşırı sıcaktan koruyucu olarak rahat giyim sağlayacaktır.

 

kaftan5

 

3) Kaftan Nasıl Seçilir ve Kaftan Grupları Nelerdir? 

 Kaftan modelleri uzun boylu ve kilo sorunu olmayan gelin adayları için daha güzel görsellik sağlasa da herkes tarafından tercih edilebilir. Kaftan seçerken özellikle içine giyilecek elbisenin rengi ile alakalı olmalı birebir uyum sağlayacağından önemli bir durumdur. Bu nedenle kaftan alınan yerden aynı zamanda denenerek iç elbise de alınması mantıklı olmaktadır. Kına gecelerinde genellikle kullanılan renkler eskiden sadece kırmızı konsepte olmasına rağmen günümüzde mor renklerde, mavi renklerde hatta pembe renklerde olabilmektedir. Bu nedenle mekanda kullanılacak renkler de kaftan seçiminde önemli etki etmektedir. Bir diğer önemli konu ise kına gecesi organizasyonunun yapılacağı mekandır. Büyük, geniş ve gösteriş dolu bir mekanda yapılacaksa kaftan elbisesinin daha da gösterişli olmasını sağlayacak tarlatanlı kaftan kullanılabilir. Ama daha nezih ve sakin geçecek küçük bir yerde olacaksa kına gecesi tarlatansız kaftan seçmek daha rahat bir gece geçirilmesini sağlar. Çünkü kabarık modeller daha çok geniş mekanlarda kullanımı olan elbiselerdir. Yoksa sınırlı bulunan alan yüzünden az önce de bahsedildiği rahatsız edici durumlar oluşabilir.nKaftan seçimi yapan ve daha çok tesettür kaftan tercih eden insanlarda bulunmaktadır. Gösterişin her kesime hitap ettiği bu görkemli kıyafette birçok firmalarda tesettür kaftan modelleri çeşitli üretimler ile bulunmaktadır ve kolayca bulunabilmektedir. Kapalılar için kaftan çeşitleri yine düz kaftan alacaklardan aynı şekilde bol çeşitli satılmakta veya kiralanmakta. Yukarıda anlatılan tüm özellikler yine kapalı insanların seçecekleri kaftanlarda da geçerli özelliklerdendir.

 

4) Kaftan Ne Zaman Giyilir?

  Kaftanı kına gecesi boyunca giymeye gerek yoktur. Kına gecesine girişte ve kına yakılmasından sonra kaftan çıkartılarak kına elbisesi ile kalınabilir. Bu kaftan giyenler için daha rahatlatıcı bir durum olacaktır. Özellikle yaz aylarında yapılan kınalar da aşırı sıcaklık ve bunaltı veren kaftan tüm kına gecesi giyilmemesi tavsiye edilir.

 

kaftan4

 

5) Kaftan Aksesuarları Nelerdir?

  Kaftan seçildikten sonra geriye bir diğer önemli olay olan kaftan aksesuarı kalmaktadır. Bu aksesuarlar arasında saç, ayakkabı, takı gibi seçenekler olmaktadır. Bunları seçerken mekan konseptine, seçilen kıyafetin renklerine uygun seçimler yapmak önemle dikkat edilecek hususlar arasındadır. Örnek verilmesi gerekirse:

 

 

Saç İçin Seçilecek Aksesuarlar

  Kaftan giyilmiş ise saç aksesuarı olarak fes ya da kaftan tacı kullanılabilmektedir. Bu en çok kaftana uyan iki aksesuar olarak bilinmektedir. Kaftan ile takılacak bu aksesuarların kolay kullanımı olmasına dikkat edilmelidir. Bu aksesuarların kolay çıkıyor olması ve saç modeline ayrı zarar vermemesi gerekmektedir. Bunu dikkate alarak fes ya da kaftan tacı seçebilirsiniz. Kına fesi daha çok kadife kullanılan kaftanlarda tercih edilirken, saten kaftanlarda ise kına tacı daha doğru seçimler olmaktadır.

 

kaftan3

 

Ayakkabı Seçimleri

 Alınacak ayakkabı ile kaftan denenmeli eğer imkan yoksa yükseklik olarak cm yönünde fazla olarak topuklu ayakkabılar seçilebilmelidir. Kaftanın ağırlığı da düşünülecek olunursa kalın topuklu ayakkabıların tercih edilmesi daha mantıklı olabilmektedir. Bunların yanında kına babeti almakta gerekenler arasındadır. Çünkü gece sonuna doğru ağrı yapan ayakkabılardan kurtulup babet giyilerek daha rahat oynamak istenmektedir.

 

6) Kaftan ve Bindallı Arasındaki Farklar Nelerdir? 

- Bindallı kıyafetlerde daha canlı renkler kullanılır, kaftanda daha koyu tonlu renkler tercih edilir.

- Bindallı kıyafetlerde sade işlemeler ön planda iken, kaftanda daha çok Osmanlı motifleri olan işlemler bulunur

- Bindallıda kumaş ince iken, Kaftanda kumaş daha kalın ve kıymetlidir.

-Bindallı kumaşında ki hafiflikler ile yazın yapılan kına organizasyonlarında tercih edilirken, kalın kumaşlara sahip olan kaftan daha çok kış gerçekleşecek kına organizasyonlarında kullanılması tercih edilir.

- Gösterişli mekanlarda gerçekleşecek kına organizasyonunda daha çok şatafatlı olan kaftan tercih edilmektedir.

 

kaftan2

 

7) Kaftan Nereden Alınır ve ya Nereden Kiralanır?

  Kına gecesi organizasyonlarında kaftan giymek isteyenlerin karşısına iki seçenek çıkmaktadır. Bunlardan biri kaftan kiralamak iken diğeri kaftan satın almak olmaktadır. Kaftan kiralama, satın alma işlemlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni kiralık kaftan fiyatları, satın alınan fiyatlara daha göre uygun fiyatlarda olmasıdır. Gelin adayları tek gece giyilecek bu kıyafet için satın almaya çok ta gerek duymamaktadır. Satın alan gelin adayları sadece anı olarak kalması için istemektedir. Kiralama yerlerine yer verilecek olunursa şu örnek yerler bulunmaktadır:

 

İstanbul Kaftan Kiralama Yerleri

  İstanbul'da baya bulunan bu mekanlarda kiralama ve satın alma işlemleri yapılabilmektedir. Bu yerlerin başında Eminönü kaftan pazarı tercih edilecek kaftan kiralama yerleri arasında gelmektedir. Bir diğer çok kaftan bulunacak yerde kapalı çarşı kaftanlık olarak bilinen yerler arasındadır. Bu yerlerde çok sayıda ve istediğiniz model ve fiyatlarda kaftanlar bulunmaktadır. Her bütçeye uygun ve gösterişli olan bu modeller çoğu İstanbullunun uğradığı yerler arasındadır.

 

kaftan1

 

Samsun Bindallı ve Kaftan Kiralama

  Bu eski geleneklerin devam ettiği ve özellikler bindallı ve kaftan seçeneklerinin bol olduğu yerlerden biri samsun bindallı kiralama ve samsun kaftan kiralama işlemlerinin bol olduğu şehirler arasındandır. Uygun fiyatlarda bol çeşitlerin ve güzel işlemeli kaftan ve bindallı modellerin bulunduğu bu yerde çoğu insan tercih ederek satın almaktadır veya kiralamaktadır.

 

endavet.com - ilan

endavet.com'da ilanınızı yayınlamak ister misin ?

Detaylı bilgi
endavet.com - indirim - fırsat

İndirim ve kampanyalardan anında haberdar ol