En Güzel Bebek İsimleri!

 En güzel bebek isimleri yeni doğum yapmış ya da hamile olan kadınlar ve aileleri tarafından en merak edilenlerin başında geliyor. Anne baba olma heyecanı yaşayan çiftler cinsiyetin öğrenilmesinin ardından hatta bazen daha önceden en güzel bebek isimleri arayışına başlıyorlar. Evli çiftlerin bebek beklediği haberini duyan çevrelerden ilk gelen soru bebeğin ismini ne koyacakları oluyor. Anne ve baba adayları için çocuklarının tüm hayatları boyunca taşıyacakları ismi kararlaştırma sorumlulukları onları titiz bir arayışa itiyor. Değişik bebek isimleri arayışları ise son yıllarda artmış durumda. Sizler için derlediğimiz isimleri öğrenmek isterseniz yazının devamını okuyunuz.

 

 

Türkiye'de En Çok Kullanılan Kız Bebek İsimleri

  Türkiye İstatistik Kurumu ve nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan ve derlenen bilgilere göre uzun yıllar boyunca en çok kullanılan kız bebek isimleri hiç değişmedi. Türkiye'de 1990 - 1999 yıllarına kadar aileler bebeklerine geleneksel isimleri vermeyi tercih etti. 1923 - 1990'lı yıllar arasında kız bebeklere verilen ilk 5 sıradaki sırasıyla; Ayşe, Fatma, Emine, Hatice, Zeynep oldu. 2000 yılından sonra en çok kullanılan kız bebek ismi Merve oldu. Daha sonraki isimler ise sırasıyla; Fatma, Büşra, Elif ve Kübra oldu. Zeynep ismi ise bu dönemde en çok kullanılan 7. isim oldu. 2001- 2010 yılları arasında ise en popüler ayrışması zamanda en çok kullanılan kız ismi ise yine Zeynep olarak; Elif, İrem, Merve ve Fatma ise daha sonra gelen isimler oldu. Neredeyse her yıl popülerliğini yitirmeyen isim Zeynep ismiydi.

 

 

 

Türkiye'de En Çok Kullanılan Erkek Bebek İsimleri

  Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan bilgilere göre 1923 ile 1990 yılları arasında Türkiye'de en çok kullanılan erkek bebek isimleri sırasıyla; Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali ve Hüseyin olarak görüldü. 1980'li ve 1990'lı yıllarda ise Mehmet, Mustafa, Murat, Ahmet ve Ali olarak sıralama değişsede Mehmet hala en popüler isim olma özelliğini korudu. 2000'li yıllara girildiğinde en çok kullanılan ilk 5 isime Emre ismi eklendi. 2000 ile 2010 yılları arasında Mehmet ismi ilk sıradaki yerini Yusuf ismine bırakarak sırasıyla Mehmet, Mustafa, Ahmet, Furkan olarak en çok kullanılan ilk 5 isim oldu. Mehmet ismi yine de uzun yıllar boyu en çok tercih edilen isim olmuştur.

 

 

 

Kuran'da Geçen Kız İsimleri

  Ülkemizde birçok aile doğumdan önce veya doğumdan sonra isim arayışına giriyor. Birçok aile Kuranda geçen hiç duyulmamış bebek isimleri arıyor. Geleneksel isimlerden sıkılanlar ve yeni arayışa girenler fakat isimlerinde Kuranda geçen kız bebek isimleri gibi tavsiyeler arıyorlar. Bu isimler; el değmemiş anlamında olan Azra, sıkıntılardan kurtulmak anlamında Aleyna, cennetteki bal anlamına Asel, en güzel olanı çağrıştırmak anlamında Ahsen, Allah'ın yasaklarını bir kavim ismi olan Aden, firavunun eşinin ismi olan Asiye, bağışlama ya da gelecek anlamında olan Atiye, günahı olmayan ak anlamında Beyza, sabah vakti anlamında Bükre, Allah'ın hediyesi olan sevap anlamında Ecrin, iyiliksever anlamında Ebrar, karanlıkta yol gösteren anlamında Esra, davranış anlamında Eda, başlangıcı olmayan anlamında Ezel, Allah'ın isimlerinin genel adı olan Hüsna, cennete benzeyen bahçe anlamında İrem, oku anlamında İkra, çok büyük anlamında Kübra, hurma anlamında Lina, hükümdarın eşi anlamında Melike yemek anlamında Maide, kadın anlamında Nisa, güzel koku anlamında Reyhan, rahatlık anlamında Serra gibi isimler bulunuyor. Bunlarla birlikte Sultan, Serap, Sıdıka, Tuğba, Ufuk, Vildan, Yüsra, Şura, Zeliha, Meryem, Feriha, Beyra gibi isimler sayılabilir.

 

 

 

Kuran'da Geçen Erkek Bebek İsimleri

  Kız bebeklerde olduğu gibi birçok aile Kuranda geçen erkek bebek isimleri arayışına giriyor. Her aile bebekleri en güzel isimlerini koymak istiyor. Hem kız hem de erkek verilen ve Kur'an'da geçen isimlerden birkaçı bulunuyor. Bunlara; Ezel, Ufuk, Benan, Bükre olarak örnek verilebilir. Ayetlerde yer alan Kur'an'da geçen erkek bebek isimleri ve anlamları; yüksek mertebeli kişi anlamında Ali, övgüye layık anlamında Ahmet, temiz insan anlamında Adem, ibadet etmek anlamında Akif, namuslu anlamında Asım, haddini aşmak anlamında Adin, tek olan anlamında Ahad, kararlı azimli anlamında Azim, emir yetkisi olan anlamında Amir, dayanıklı anlamında Berk, dolunay anlamında Bedri, yüce anlamında Celal, güzel anlamında Cemil, çabalayan anlamında Cahit, koruyucu anlamında Ensar, güvenilir anlamında Emin, Allah'ın buyruğu anlamında Emrullah, eksiksiz anlamında Ekmel, gönül anlamında Fuat, samimi anlamında Halis, refaha eren anlamında İmran, yakın anlamında Karin, bolluk anlamında Naim, haykırmak anlamında Nadi, umut veren anlamında Raci, sağlam anlamında Selim, sakin olan anlamında Safa, kıvılcım anlamında Şahap, coşku anlamında Tuğyan, amacına ulaşan anlamında Yenal sayılabilir.

 

 

 

Farklı Kız Bebek İsimleri

  Anne ve baba adayları bir yanda, anneanne, babaanne ve dede adayları dahil olmak üzere çevresinde yeni doğmuş ya da doğacak olan bebek tanıdıkları olan herkes 2019 ve son yıllarda bebeklerine isim vermek için değişik bebek isimleri arar oldular. Yıllar Boyunca neredeyse hep aynı isimlerinin verildiği çocuklar bugün büyüdü ve artık kendi çocukları için farklı isim arayışına girdiler. İnsanlar ekranlarda gördükleri dizi ve filmlerden etkilenerek yeni ve farklı isimler arıyorlar. Artık günümüzde en çok kullanılan isimlerin sırası farklılaştı. Birbirinden farklı, modern ve kızınıza seslendiğinizde kulağınıza hoş gelecek olan isimleri sizler için derledik. Cennet bahçesi anlamında Aden, kibar anlamında Alin, gökyüzünde güneş tutulunca oluşan kızıllık anlamında Almina, bolluk anlamında Arden, opera şarkısı anlamında Arya, ayın çevresinde oluşan kızıllık anlamında Aymira, Osmanlıca kan anlamında Belda, temiz anlamında Berfin, işaret anlamında Beliz, Farsça kar tanesi anlamında Berfu, bilgili anlamında Bigem, cenneti müjdeleyen meleğin ismi olan Buğlem, çağlayan su sesi anlamında Çağıl, ince yağmur anlamında Çisil, en yüksek yer anlamında Dora, el izi anlamında Eliz, cennet çiçeği anlamında Elvin, sevecen anlamında Gupse, günlük anlamında Günce, sert kaya anlamında Hare, kötülükten uzak anlamında Kayla, heyelan anlamında Lavin, cennette bir meyve ismi olan Lina, pırıldayan ışık anlamında Meyra, kuyruklu yıldız anlamında Mira, benlik anlamında Özde, Yunanca öte anlamında Pera, gizli anlamında Pinhan, renk anlamında Rengin, geniş anlamında Serra, aydınlık su anlamında Tansu, talih anlamında Umay, kötüden uzak kalmak anlamında Vera ve Yaz isimleri farklı ve modern isimlerdir.

 

 

 

Farklı Erkek Bebek İsimleri

  Farklı bebek isimleri genellikle kız bebeklerinde aranırken artık günümüzde erkek bebekler için de farklı, modern, keşfedilmemiş isimler aranmakta. Geleneksel olarak Ali Ahmet Mehmet Hasan Hüseyin gibi isimlerin çok sayıda bulunmasından ötürü aileler artık farklı ve modern isim arama çabasına giriyor. Bebeklerine ömür boyunca kullanabilecekleri isimleri verecek olan aileler bu konuda araştırma yapıyor. Sizin için farklı erkek bebek isimlerini derledik. Neşeli gün anlamında Akgün, aydınlık gece anlamında Aktan, sevdalı anlamında Alkın, güçlü anlamında Alphan, değerli taşlarla bezenmiş anlamında Altuğ, armağan anlamında Andaş, gücü tek yerde toplayan anlamında Barın, kahraman anlamında Barlas, gezgin anlamında Barkın, başarılı anlamında Başar, yiğit anlamında Batıray, batıyı yöneten anlamında Batıkan, korkusuz anlamında Batur, beslenilen kaplan anlamında Baybars, cana yakın anlamında Candaş, şanslı anlamında Cankurt, kader anlamında Devran, yorulmayan anlamında Dinçer, yüksek tepe anlamında Doruk, dost anlamında Enis, yiğit insan anlamında Eralp, küçük su birikintisi anlamında Gediz, kırım hanlarının ünvanı olan Giray, eski dilde vali anlamında İlbay, sınırlarını koruyan anlamında Koral, kutlu insan anlamına Kuthan, özenli anlamında Onat, kutsal anlamında Oytun, soğuk rüzgar anlamında Poyraz, uygun anlamında Seza, uzun boylu anlamında Taylan, tek anlamında Yekta isimleri en farklı erkek bebek isimlerindendir. Eğer bebeğiniz için baby shower düşünüyorsanız platformumuzda bulunan organizasyon firmalarını inceleyip dilediğiniz kadar ücretsiz fiyat teklif alabilirsiniz.

 

 

endavet.com - ilan

endavet.com'da ilanınızı yayınlamak ister misin ?

Detaylı bilgi
endavet.com - indirim - fırsat

İndirim ve kampanyalardan anında haberdar ol