Kına Elbise Tercihiniz Nasıl Olmalı?

 Kına gecesi yüz yıllardır uygulanan bir gelecektir. Hiçbir dönemde popülerliğini kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir. Kına gecesi sevinci ve hüznü bir arada içinde barındıran ve evlilik yolunun vazgeçilmez uygulamasıdır. Kına tarihte ilk olarak tanrılara adanan kurbanların üzerine sürülen ve teslimiyeti sembolize eden bir kavramı. Daha sonra yaşlı kadınlar saçlarını kına ile boyamaya başladılar bu da onlar için ölüme hazırlıktı. Kına yakma işlemi zamanla evlilik öncesi, askerlik öncesi gibi dönemlerde uygulanmaya başlandı. Çok uzun zamandır kına dendiğinde akla ilk gelen şey evlilik olacak kadar gelenekselleşti. Evlilikten önce kına yakmak aslında evlenecek olan kadının baba evinde bulunduğu son günü yapılır. Bu da evden ayrılığın sembolüdür. Bazı bölgelerde evlilik öncesi yakılan kınanın evlenen çifti koruyacağı ve onlara uğur getireceği inancıyla yapılıyor. Kına gecesi sadece kadınların katıldığı bir gece olarak kabul edilse de hem kadınların hem de erkeklerin birlikte olduğu geceler organize edilebiliyor. Elbette kına gecelerinin baş karakteri gelin olduğu için kına elbisesi seçimi özenle yapılmalıdır. Kına gecesinin diğer göz önünde olan misafirleri ise geceye katılacak olan kadınlardır. Kadınlar kına gecesinde giyilecek elbise modelleri arasından kendilerine en uygun elbiseleri seçmeye dikkat etmelilerdir. Hem gelin adayları hem de kına gecesine katılacak olan kadınlar için bir fikir oluşturacak yazı hazırladık:

 

kırmızı kına elbisesi2

 

Gelin Adayları Kına Gecesinde Ne Giyerler?

 Kına gecelerinin rengi genel olarak kırmızıdır. Elbette bu kişiden kişiye değişebilir fakat genel olarak kırmızı tercih edilir. Eğer bir gelin adayı iseniz ilk tercihiniz kırmızı veya kırmızıya yakın tonlarda kınalık tercih edilebilir. Kırmızı dışında en çok tercih edilen renkler ise mor ve yeşil renklerdir. Bu renklerin dışında farklı renkte kına elbisesi giymek isteyen gelin adayları için çok fazla seçenek bulunuyor. Kına elbisesinin rengine, kumaşını uygun duvak gibi çeşitli aksesuar seçimlerinizde önemlidir. Bir gelin adayı öncelikle kına gecesinin konseptini belirlemelidir. Duruma göre bir gecede birden fazla kıyafet giyilebilir. Elbette bu şart olmasa da gelinlerin iki üç kez elbise değiştirdiği oluyor. Konsepti belirlemek hangi kıyafetleri giyeceğinize karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

 

kırmızı kına elbisesi

 

Geleneksel Kına Gecesi Kıyafetleri

  Kına gecesini geleneksel bir konseptte yapmak istiyorsanız bindallı ve kaftan tercih edebilirsiniz. Kaftanlar özellikle son dönemde çokça giyilen kına elbiseleri arasında bulunuyor. Ayak bileklerine kadar uzanan kaftanlar astar kullanılmayan dikilirler. Astar yerine ise elbise giyilir. Kına gecesinde giyilen kaftan çıkarıldıktan sonra altında kalan elbise ile geceye devam edilir. Kaftana uygun elbise modelleri seçilmelidir. Kumaşın üzerindeki işlemeler ve bileklere doğru genişleyen kollara sahip kaftanlar zengin ve asil bir duruşa sahiptirler. Altın işlemeler genellikle koyu renkli bir kumaşın üzerine işlenir. Bileklere kadar uzanan ve uzun kollu olan kaftanlar bindallıya göre daha ağır bir kıyafettir. Fakat yine de kına gecelerinde son dönemin en gözde kıyafetlerinden biri kaftandır. Bindallı ise; Osmanlı döneminde sultanlar ve cariyelerin giydikleri bir kıyafettir. Osmanlı zamanından günümüze kadar geleneksel haliyle taşınan bindallılar uzun yıllardır kına gecelerinin geleneksel kıyafetidir. Bindallılar kadife, ipek ve atlas kumaşlardan oluşuyorlar. Bindallılar kına elbisesi tesettür giyimli kadınlarına en çok tercih ettiği kıyafetlerden biridir. Bindallılar tek, iki ya da üç parçadan oluşabilir. En bilinen model tek parça olan olsa da içlik, üst gömlek ve şalvardan oluşan üç parçalı modeller bulunuyor. Aynı zamanda sadece kaftan gibi üst gömlek ile iç elbiseden oluşan iki parçalı modeli de bulunuyor. Şalvarlı üç parçadan oluşan model genellikle iç anadolu kesiminde geleneksel olarak ve oryantal oynarken rahat etmek için tercih ediliyor. Şalvarlı modelde terlik ve çarık giyilir. Elbiseli olan iki parçalı modelde ise çatık ve terliğin yanında topuklu ayakkabıda giyilebilir.

 

kaftan22

 ​​

 

Kına Gecesi İçin Abiye Elbise Tercihi

  Kına gecesinde birden fazla kıyafet giyilebiliyor demiştik. Organizasyona ve imkanlara göre geceye başlarken kına abiyesi giyilip, kına yakılırken kaftan veya bindallı giyindikten sonra tekrar kına abidesi giyilebilir. Gece sadece abiye ile tamamlanabilir. Her coğrafyanın, ailenin adetleri farklı oluyor ve kişinin tercihi, adetler gibi durumlara göre değişebilir. Kıyafet olarak abiye seçilebileceği gibi kına tuvaleti de seçilebilir. Kına elbisesi fiyatları elbiseden elbiseye göre değişse de uygun fiyatlı elbiseleri çok rahat bulunabiliyor.

 

kına elbisesi2

 

Kına Abiyesi Nasıl Seçilir?

 Kına gecesinde gidebilmek için kaftan veya bindallı seçmek abiye elbise seçmekten daha kolaydır. Kına gecesinde abiye tercih edecekseniz sizi binlerce farklı model, renk ve çeşit kıyafet karşılayacaktır. Bindallı ve kaftan seçimi abiye seçimine göre biraz daha kolaydır. Kaftan ve bindallılarda model sayısı daha az olduğu için tercih yapmak biraz daha kolay oluyor. Bu sebeple abiye modelleri arasından tercih edeceğiniz elbiseyi farklı anılarla değerlendirmek çok yerinde bir davranış olacaktır. Abiye elbise modelleri arasından vücut yüzünüze en uygun olan model seçimi, elbisenin kesimi ve elbisenin işçiliğinin iyi olması oldukça önemlidir. Kına elbiseleri genç kadınlar için farklı renklerde farklı modellerde satılıyor. Dışarıdan baktığınızda hoşunuza giden bir elbise üstünüze giydiğinizde hiç beğenmeyebilirsiniz. Bunun tam tersi dışarıdan baktığınızda hoşunuza gitmeyen bir elbise üstünüze girdiğinizde çok güzel durabilir. Bu sebeple vücudunuzu iyi tanımalı elbise seçerken fiziksel verileri göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.

 

kına elbisesii

 

Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi

 Bir elbisenin kişi üstünde nasıl duracağını belirleyen bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterler içerisinde; elbise modeline uygun kumaşı seçmek, kaliteli işçiliği sahip olmak ve vücut tipine uygun elbise seçmek bulunuyor. Bu kriterler sağlandığında kişi kendisi için en uygun elbiseyi bulmuş olur. Vücut tipine doğru seçim yapıldığında en güzel gününüzü unutulmaz yapacaktır.

 

Uyuma Dikkat Edin

 Kına elbisenizi seçerken vücut tipine göre seçim yapmanın yanında dikkat edilmesi gereken farklı noktalarda bulunuyor. Eğer kına geceniz için giyeceğiniz kıyafet tercihini kaftan yada bindallıdan yana kullandıysanız kıyafetlerle uyumlu giyinmeye dikkat etmelisiniz. Bunun yanında abiye elbise tercih ettiyseniz kumaşını abiye ye uygun olmasına spor bir kumaş olmamasına dikkat edilmelidir. Saç modelinin elbiseye uygun yapılmasına ve tüm aksesuarların uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Konsept ile giyilen kıyafetin uyumlu olmasına önemlidir.

 

kaftann

 

Saç Modeli Seçimi

 Hayatınızın en unutulmaz gecesi için kendinize en uygun kına abiyesi seçtiniz sıra geldi elbisenizin tamamlayıcısı olan saç ve makyaja. Elbise ne kadar güzel ve ne kadar vücudunuza uygun olursa olsun saçının elbisenize uygun bir saç modeli değilse kötü görünebilirsiniz. Bu en özel gecemizde tercih edeceğiniz saç modeli muhakkak elbisenize uygun seçilmiş olmalıdır. Tamda bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey bindallı yada kaftan giyecek iseniz üstlerine uygun olarak kullanılan aksesuarları doğru seçmelisiniz. Giyeceğiniz elbise abiye ise omuzlarının açık veya kapalı olması durumuna göre saçlarınız açık yada toplu yaptırmalısınız. Elbisenizin üzerindeki işleme, taş yada farklı süslemelerinin çok olması durumunda az aksesuar kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer elbisenin daha sade bir elbise ise saçınızı yapacağınız aksesuarlar daha şık görünüm elde etmenize sebep olabilir. Makyaj için ise elbisenizin renk tonuna, göz şeklinize uygun olmalıdır.

 

kına makyajı

 

endavet.com - ilan

endavet.com'da ilanınızı yayınlamak ister misin ?

Detaylı bilgi
endavet.com - indirim - fırsat

İndirim ve kampanyalardan anında haberdar ol