Kına Gecesi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

endavet.com tarafından hazırlandı. 05-10-2019 16:10

Düğün gecemiz kadar heyecan veren kına gecesi hepimizin hayalini kurduğu ve yıllar boyu unutamayacağımız o özel günlerden biri. Eğlenceli olduğu kadar hüzünlü bir gece.  Her ne kadar görüşmelerimiz devam edecek olsa da arkadaşlarımızdan ve ailemizden ayrılacak olmanın verdiği hüznün tatlı tatlı yaşandığı gece. Belki evlendiğinde eşiyle birlikte farklı bir şehirde ve ya ülkede yaşayacak olanlar için daha da hüzünlü geçecek olan bir gece.

gozat - galeri


Sevincin ve hüznün birlikte yaşandığı kına gecesi hakkında neler biliyorsunuz? Kına gecesinde gerçekleşen ritüelleri çoğumuz bilmeden yapıyoruz. Geline neden kına yakıldığı hakkında bilgimiz olmadığı halde adet gereği kına yakıyoruz ya da neden kına yakılırken zorla da olsa gelin ağlatıldığını bilmiyoruz. Kına yakılacağı zaman gelinin neden elini açmadığı ve bunun üzerine kayınvalidenin gelip gelinin elini açması için gelinin avcuna altın koyduğu hakkında pek bir bilgimiz olmadığı halde yine adet olduğu üzere tüm bu ritüelleri gerçekleştiriyoruz. Bunun başlıca sebebi adet, örf ve geleneklerimize oldukça bağlı olmamız aslında.

gozat - galeri


Yıllardır aynı şekilde devam eden geleneğin nereden geldiğinden bahsedelim öyleyse sizlere. Kına gecesi İslam tarihinin ilk yıllarına dayanmaktadır. Hz. Muhammet zamanında kına gecesi gelinin baba evinde ve yatsı ezanından sonra kadınların bir araya toplanması ile gerçekleşirmiş. Zamanla şekillenen diğer adetlerimiz gibi kına gecesi adeti de son halini günümüzdeki gibi almış bulunmakta.

Günümüzde kına geceleri genellikle mekanlarda yapılmakta. Kına gecesi düzenleyecek olan kişiler bunun için mekan arayışına girer. Bütçesine uygun bir mekan ile anlaşıp sevdikleri ile birlikte bu özel geceyi kutlar. Bazı gelin adaylarımızın tercihi ise bekarlığa veda gecesi düzenlemek. Bizim size tavsiyemiz; ister adetlerimizi yaşatacak bir  kına gecesi düzenleyin, ister bekarlığa veda partisi havasında bir etkinlik düzenleyin evinizde geçireceğiniz bu son gece de mutlaka arkadaşlarınızla çılgınca eğleneceğiniz bir gecenizin olması.

gozat - galeri


 Kına ve Bekarlığa Veda Mekanları ile İlgili İlanlar!
Mpub (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►
Retaj Royale İstanbul Hotel (İstanbul / Bağcılar)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Getto Kına Salonu (İzmir / Buca)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
Elit Kına Konağı (Ankara / Yenimahalle)
Ankara
Teklif Al Firmayı İncele ►
Adana Kına & Organizasyon (Masel Hotel) (Adana / Çukurova)
Adana
Teklif Al Firmayı İncele ►

Farklı bölgelere göre kına gecesi değişik şekillerde adlandırılır. Kız başı, Kına basma, Gelini kınaya çekme, Baş bağlama, Has kınası, El kınası, Gelin okşama gibi her yöreye özgü bir adı vardır. Yöreler arası farklılık gösteren bu gelenek de değişmeyen tek ritüel elbette ki kına yakma. Bunun sebebi ise uzun yıllardan beri aynı sebepten dolayı yapılıyor olması. Kınanın eşleri birbirine bağladığına, aşklarının bir ömür süreceğine, evliliklerini nazardan ve kötülükten koruyacak olmasına inanılmasıdır. Gelin ile birlikte gelen misafirlerin de eline kına yakması bu inanışı güçlendirmektir.

gozat - galeri


En çok merak edilenler arasında bir de kına yakılma zamanı geldiğinde gelinin elini açmaması konusu var. Burada gelin elini açmamacasına sıkıca kapatır. Kınayı yakacak olan kişi damat adayının annesine gelinin elini açmadığını söyler. Bunun üzerine damadın annesi gelinin avcuna altın koyar ve gelin elini açar. Kına gecesinin olmazsa olmaz “Yüksek yüksek Tepelere” şarkısı ile gelinin kınası yakılmaya başlanır.

gozat - galeri


Kına gecesi deyince ilk akla gelenlerden bir diğeri de elbette ki kına kıyafeti. Kaftan olarak adlandırılan bu giysinin özelliği nakışlı ve gösterişli olması. Gelin adaylarının çoğunun kaftan rengi olarak kırmızıyı seçmesinin de özel bir nedeni var. Kırmızının aşkı, sevgiyi ve gücü temsil etmesi nedeniyle kına konseptindeki tüm detayların kırmızı olması bu inanca dayanmaktadır.  Kına tepsisinden gelen konuklara dağıtılan kına hediyelerine kadar her şeyde kırmızı bir detaya rastlamak mümkün.  

Kına geceniz için aksesuarlar oldukça önemli. Kınayı hazırlayacağınız tepsi, kına eldiveni, kına örtüsü, konuklarınıza vereceğiniz hediyelikler listenizde olması gerekenler arasında. Bekerlığa veda partisi düzenlemek istiyorsanız değişik aksesuarlar ve giysiler ile gecenize renk katabilirsiniz.

gozat - galeri


Kına ve Bekarlığa Veda Aksesuar ile İlgili İlanlar!
Simelya Kına Kıyafetleri (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►
Alya Kaftan (İstanbul / Fatih)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Zülal Kına Aksesuar (İzmir / Konak)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
Bindallı Store Tanura Kaftan (Ankara / Çankaya)
Ankara
Teklif Al Firmayı İncele ►
Aytek Gelin Aksesuarları (Adana / Seyhan)
Adana
Teklif Al Firmayı İncele ►
endavet.com - ilan

endavet.com'da ilanınızı yayınlamak ister misin ?

Detaylı bilgi
endavet.com - indirim - fırsat

İndirim ve kampanyalardan anında haberdar ol