• Yaşam Koçu
  • 16 Eylül, 2022

Yoganın Faydaları Nelerdir ?

  • 0
  • 51
  • 0
  • 0

Her geçen gün yogaya verilen değerin ve önemin artığı, bilimsel araştırmalar ile her gün yeni bir faydasının keşfedildiği bu felsefenin hayatımıza kattığı muhteşem faydalarını sizler için derledik.

Yoga sadece bir egzersiz türü değil aynı zamanda zihinsel ve ruhsal gelişim için de benzersiz bir felsefedir. Asanalar yani yoga hareketleri ile uygulanan pratiklerin birçok hastalığa iyi geldiği de kanıtlanmıştır.

Esnek Vücut ve Güçlü Bir Fizik, Açık ve Berrak Bir Zihin, Huzurlu Bir Ruh

Yogayı hayatımızın bir parçası haline getirdiğimizde hem fiziksel, hem zihinsel, hem de ruhsal olarak hayatımıza etkilerini hızlıca fark edebiliriz. Yoga pratikleri bedeninize esneklik, denge ve güç sağlarken diğer taraftan da ruhsal olarak pozitif düşünce gücü ile bambaşka bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Kendinize ve hayata bakış açınız değişiyor, gücünüzün ve dayanıklılığınızın kısa zamanda arttığınıdeneyimleyebileceksiniz. Öz sevgiyi içinizde hissetmeye başlıyorsunuz. Kas kütlenizi arttıran, sıkılaşma sağlayan belli yoga pozları ile yaptığınız egzersizler sayesinde de kısa zamanda fiziksel görünümünüze de etkilerini görebileceksiniz.

Stresle Başa Çıkmayı Öğrenmiş Bir Hayat

Günümüzün en önemli problemlerinden psikolojik stres, hayatımızda çıkılmaz bir nokta ve çözülemez bir sorun haline geliyor. Yoga pratikleri ile zihinsel ve ruhsal gevşeme ve rahatlama ile günün gerginliğini atmanız ile birlikte stresten ve negatif enerjiden arınmanızı sağlıyor.

Yoga bedensel güç ve dengeyi sağlarken aynı şekilde de doğru nefes teknikleri ile verimli bir soluma öğretmektedir. Doğru nefes almak; dolaşım sistemini düzenleyip, birçok rahatsızlığı önlemesinin yanında psikolojik olarak da kanıtlanmış olduğu gibi gerginlik ve stresin de önüne geçiyor. Doğru nefes, yoga asanaları ile birleştiğinde doğal bir detoks etkisi yaparak vücudu toksinlerden temizliyor, sağlıklı uykuyu destekliyor ve daha dinç bir bellek için  gerekli alt yapıyı hazırlıyor.

Uzun Yaşamanın ve Genç Kalmanın Sırrı

The Society for Acupuncture Research (Akapunktur Araştırmaları Derneği) resmi dergisi Journal of Alternative Complementary Medicine’nin yaptığı bir araştırmada birçok rahatsızlık ve psikolojik sorun ile mücadele eden kişilerin 90 gün yoga yapması sonucunda obezite, tükenmişlik, stres ve depresyon gibi etki ve rahatsızlıklardan hızlıca kurtuldukları analiz edilmiştir. Yoga ve meditasyonu yaşam tarzı haline getiren kişilerde günlük rutinlerinden kaynaklı tüm rahatsızlıkların görülme riski çok düşük oluyor. Bununla birlikte yoga aynı zamanda düzenli, stressiz ve formda bir yaşam sunuyor. Bunların hepsi de birleşince yoga genç kalmanın ve uzun yaşamın bir sırrı haline geliyor.

Sağlıklı Bir Kalp

Yoganın bilimsel olarak kanıtlanmış diğer önemli faydalarından biri de kalp sağlığına olumlu etkileri. Yogayı yaşamımızın bir parçası haline getirdiğimizde enerji  verimliliğimiz yükseliyor. Kalp rahatsızlıklarının başlıca sebebi olan yüksek tansiyon; Vücut enerji verimliliğimiz artıkça düşüyor. Daha düşük nabız ve tansiyon değerleri ile kalp  hastalıkları başta olmak üzere pek  çok hastalığa karşı dirençli oluyoruz.

İç Huzura Ulaştığınız Bir Yaşam

Yoga meditatif etkisi ile birlikte öz benliğimize ulaşmayı ve gerçek sevgimizi keşfetmeyi öğretir. Düzenli meditasyon pratikleri ile ruhumuz, zihnimiz ve bedenimizi bir bütün haline getirerek özümüzü yaşamamızı sağlar. İç huzura ulaşmamızı sağlar.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Kortizol seviyesinin yüksek olması bağışıklık sisteminin riske girmesinin başlıca nedenidir. Yoga pratikleri kortizol seviyesini dengede tutar. Aynı şekilde yoga pratikleri beyin hücrelerini dinç tutarak yorgun olmayan bir zihin ve vücuda kavuşmamızı sağlar. Bu da bağışıklığın direkt olarak güçlenmesine etki eder.

Enerjini Keşfettiğin Eşsiz Bir Hayat

Bildiğiniz üzere vücudumuzun belli bölgelerinde yer alan enerji merkezleri yani çakralar mevcuttur. Yoga çakralarınızı açmayı, kullanmayı ve dengede tutmayı öğretir. Her bir çakramızı nasıl kullanacağımızı bilirsek enerji verimliliğimizi artırabiliriz.

Yüksek Kapasitede Bir Beyin

Yoga beyinde ki gri madde miktarını arttırıyor. ABD’de Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Araştırma Merkezi bünyesinde yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak yoga ile ilgilenen kişilerin beyinlerinde gri madde miktarının yapmayan kişilere göre daha fazla olduğunu tespit edildi. Araştırmaya katılan kişilere 8 hafta boyunca düzenli şekilde yoga yaptırıldı. Bu kadar kısa sürecin sonunda bile beyinde gri madde de değişikliklerin olduğu kanıtlandı.

Beyindeki gri madde sinir hücrelerinden meydana gelmektedir ve beynin iç bölümlerinde görülmektedir. En çok da beyin korteksinin dış kısmında yani beynin düşünen ve üreten bölümünde bulunur. Böylece gri madde artışının olması demek aslında beynin daha fazla çalışması ve zinde kalması demektir.

Her Şey İçin Yoga

Sankskrit dilinde yoga “birlik”, “bir araya gelme”, “kavuşma”, “karşılaşma” ve “yöntem” anlamlarına gelmektedir. Yoga felsefesi de beden, zihin ve ruhun bir bütün olmasını hedefler. Yoga; birlikteliği, bilgiyi paylaşmayı, kendimize karşımızdakine ve evrendeki tüm her şeysaygı göstermeyi ve değerli kılmayı öğütler ve öğretir. Yogayı hayatınıza katarak evren ile uyum içinde benzersiz bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın