• Yeme İçme Mekanları
  • 10 Haziran, 2022

Bursa'nın En İyi 7 Fırını

  • 0
  • 14579
  • 0
  • 0

Eşsiz lezzetleriyle Türk mutfağının parmakla gösterilen şehirleri arasında yer alan Bursa, tarihi fırınlarıyla da yerli ve yabancı turistleri büyülüyor.

Ürettiği birbirinden leziz unlu mamüller ile müşterilerine eşsiz bir deneyim sunan Bursa fırınları, uzun yıllara dayanan tarihi geçmişiyle de dikkat çekiyor. Kente özgü lezzetler arasında yer Bursa tahinli pide ve cevizli lokum gibi ürünlerin Türkiye çapında tanınır hale gelmesinde önemli rol oynayan Bursa fırınları, kahvaltı sofralarını da şenlendirmeye devam ediyor.

Kentteki çoğu kahvaltı sofrasında Bursa simidi ve börek eksik olmazken, yoğun iş temposu arasında, “Gerekirse simit yeriz” diyen çalışanların imdadına da Bursa fırınları yetişiyor. Tahinli kurabiye çeşitlerini de tüm Türkiye’ye sevdiren tarihi fırınlar, pide ve ekmek çeşitleri ile de ziyaretçilerini lezzet yolculuğuna çıkarıyor.

Tarihi fırınları ve eşsiz lezzetleriyle hem yurt içi hem de yurt dışından turist çekmeye devam Bursa, kente özgü yöresel ürünlerle de kendine hayran bırakıyor. Bursa’nın yöresel lezzetlerinden olan cantık, Bursalıların vazgeçilmez tercihleri arasında yer alıyor. Süt helvası ve kestane şekeri gibi tatlılar da Bursa’da en sık tüketilen çeşitler arasında bulunuyor.

Kentin birbirinden meşhur lezzetlerini müşteriler ile buluşturan Bursa tarihi fırınlar, uzun yıllara dayanan geçmişleri ile de dikkat çekiyor. Çoğu Bursalının özellikle kahvaltı saatlerinde uğrak yeri haline gelen Bursa fırınları, kentin önemli değerleri arasında yer alıyor. Peki, Bursa’da hangi fırınlar mutlaka ziyaret edilmeli? İşte Bursa’nın en iyi 7 fırını…

Tarihi Abdal Fırını

Osmangazi ilçesi Tuzpazarı Mahallesi’nde bulunan Tarihi Abdal Fırını, Bursa simidi deyince akla ilk gelen fırınlar arasında yer alıyor. 1969 yılından bu yana Bursalıların vazgeçilmez noktası haline gelen tarihi fırın, 53 yıldır kentin eşsiz lezzetlerini müşterilerine sunuyor. Bursa simidinin yanı sıra, Bursa tahinli pide ve tahinli kurabiye çeşitleri de ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunan Tarihi Abdal Fırını, Bursa’nın ilk akla gelen tarihi fırınları arasında bulunuyor.Mahkeme Fırını

Bursa’nın değişmeyen lezzet noktalarından olan Mahkeme Fırını, 1892 yılından bu yana Bursalıların damaklarına hitap ediyor. İlk olarak Altıparmak’ta açılan Mahkeme Fırını’nın günümüzde kent genelinde birçok şubesi bulunuyor. Karacabey, İhsaniye ve Özlüce şubelerinde de hizmet veren tarihi fırın, Bursa tahinli pide ve ekmek çeşitleri ile de beğeni topluyor. Bursa simidi başta olmak üzere leziz unlu mamüller eşliğinde kahvaltı sofralarını şenlendiren Mahkeme Fırını, kentin önde gelen tarihi fırınları arasında yer alıyor.Nevale

Birbirinden lezzetli unlu mamüller ve tatlı çeşitleriyle Bursalıların bir diğer gözde durağı olan Nevale, kentin birçok noktasında şubeler açarak Bursalılara ulaşmaya devam ediyor. Altınşehir, Zafer Plaza, Korupark ve Mihraplı da şubeleri bulunan Nevale, özellikle tatlı çeşitleriyle damaklarda eşsiz bir tat bırakıyor. Nevale’nin daimi müşterileri tarafından en çok tercih edilen ürünler arasında ise baklava ve sütlü tatlılar ön plana çıkıyor.Tarihi Taş Fırın

1979 yılından bu yana Bursa’da faaliyet gösteren Tarihi Taş Fırın, kahvaltı sofralarında Bursa simidi ve Bursa tahinli pideyi eksik etmeyenlerin vazgeçilmez durakları arasında yer alıyor. Sabah saat 05.30 ile akşam saat 21.00 arasında her gün açık olan Tarihi Taş Fırın, Osmangazi ilçesi Tuzpazarı Mahallesi’nde bulunuyor. 43 senelik önemli bir geçmişe sahip olan tarihi fırın, tahinli kurabiye çeşitleri ile de kent halkının vazgeçemediği noktalar arasında yer alıyor.

Tarihi Reyhan Fırını

Osmangazi ilçesi Reyhan Caddesi’nde bulunan Tarihi Reyhan Fırını, 5 kuşaktır aynı noktada Bursalılara hizmet vermeye devam ediyor. Cantık, Bursa simidi, Bursa tahinli pide ve cevizli lokum gibi kentin meşhur yöresel lezzetlerini vatandaşlar ile buluşturan Tarihi Reyhan Fırını’nın Çömlekçiler Caddesi üzerinde de bir şubesi bulunuyor.

Kırmızı Fırın

1957’den bu yana unlu mamüller ve tatlı çeşitleri üretmeye devam eden Kırmızı Fırın, özellikle kendine has tahinli pidesiyle Bursalıların gözde noktası haline geldi. 65 yıldır Bursa’nın yöresel lezzetlerini müşterilerine sunmaya devam eden tarihi fırının FSM, Ataevler ve Özlüce’de şubeleri bulunuyor.

Tarihi Tahtakale Fırını

Osmangazi ilçesi Veziri Caddesi üzerinde bulunan Tarihi Tahtakale Fırını da kentin en iyi 7 fırını arasında yer alıyor. Her gün sabah saat 05.00’ten itibaren müşterilerini ağırlamaya başlayan tarihi fırın, özellikle Bursa simidi ile adından söz ettiriyor.

Bir Yorum Yazın