• Yeme İçme Mekanları
  • 16 Haziran, 2022

Bursa’nın En İyi 7 Pastanesi

  • 0
  • 21394
  • 0
  • 0

Doğa ve tarihin iç içe geçtiği, doğal güzellikleri, kaplıcaları, tarihi hamamları, kış ve doğa turizmi, tarihi mirasın en güzel örneklerinin yer aldığı Bursa, birbirinden lezzetli ürünlerin yer aldığı pastaneleriyle de pek çok kişinin uğrak yerlerinden biri. İşte Bursa’ya gittiğinizde sundukları her damak zevkine seslenen lezzetleriyle şehri size daha çok sevdirecek Bursa pastanelerinin başta gelenleri.

Ulus Pastanesi

Bursa pastaneleri denilince ilk akla gelenlerden biri Ulus Pastanesi. 1928 yılına dayanan geçmişi ve o günden bu yana kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla, sokakta tulumba tatlısı satarak başlayan ve kestane şekeriyle süren serüvenini günümüze kadar başka lezzetler de ekleyerek sürdürmüş. Şehrin ünlü lezzetlerinden Marşal Pastası da Ulus’un buluşlarından ve en çok aranan tatlarından biri. Kuşaktan kuşağa devam eden pastane, yurtdışındaki bir yarışmada Türk Lokumuyla aldığı dereceyle lokumun dünyada tanınmasını da sağlamış. Kestane şekeri, şekerleme çeşitleri, kayısı tatlısı, lokumu ve alameti farikası olan Marşal pastası ile, Atatürk Caddesi’ndeki yerinde hizmet veriyor.

Kafkas

Bursa’nın tanınmış kestane şekeri markası Kafkas, Bursa Pastaneleri arasındaki haklı ününü kestane şekeri yanında diğer lezzetlere de menüsünde yer vererek koruyor. Kestane şekerinin Bursa’da tanınmasını sağlayan Kafkas’ın da Ulus Pastaneleri gibi geçmişi çok eskiye, 1930 yılına dayanıyor. Kafkas’ı ünlü kılan pek çok özelliği var. Saf sütten yapılan nefis dondurması, yıllardır kalitesini koruyan kestane şekeri ve çeşitleri, reçeli, marmelat türleri ve özel günler için de hazırlanan pasta çeşitlerinin lezzeti bunların başta gelenleri. Karyoka adıyla çıkan üzeri çikolata kaplı kestane şekerlemesi ise özel lezzetlerinden biri. Kestane şekerini Bursa’ya getiren ilk kuşaktan sonra bugün dördüncü kuşağın yönetimiyle kaliteden ödün vermeden, Bursa’daki şubeleri ve diğer illerdeki bayilikleriyle yoluna devam ediyor.

Ülkü Pastanesi

Bursa’nın kuruluşu 1967 yılına dayanan lezzetli mekanlarından biri de Ülkü Pastanesi. Kestaneli, mayalı ve mayasız yumuşak poğaça çeşitleri, tahinli pidesi, pasta çeşitleri, cevizli ve üzümlü kekleri, kahvaltı menüsü, yemek çeşitleri, ekler pastası, cevizli lokumu, Marşal Pasta çeşitleri, tatlı-tuzlu kurabiyeleri, sütlü tatlıları, ev yapımı taze limonatası gibi pek çok farklı lezzetleriyle Bursa’da 4 şubesinde hizmet veren pastane, müşterilerine ilk günün heyecan ve özverisiyle lezzetlerini sunmaya devam ediyor. Dededen toruna 3 kuşaktır kaliteden, lezzetten ödün vermeden, hijyen koşullarına dikkat ederek üretimini sürdüren işletme, her geçen gün lezzetlerine bir yenisi ekleyerek çeşitliliğini arttırıyor.

Uzay Pastanesi

Geçmişi Rusya’da başlayan, Polonya’da süren ve 1971 yılında Rizeli usta akrabanın katkısıyla bugünkü halini alan Uzay pastanesi, Bursa’nın köklü pastanelerinden biri. Yıllardır yenilikleri takip ederek öncü olan firmada, pasta çeşitleri, cheesecakeler, sütlü tatlılar, simit kalori nedeniyle kilo yapar diyenler için un ve rafine şeker ilavesiz ürünler, dondurma, rokoko çeşitleri, baklava, börek, makaron, kurabiye çeşitleri, mini atıştırmalıklar gibi lezzetleriyle her damak zevkine uygun ürünler yer almaktadır. Meraklısına pasta ve yemek atölyeleri de düzenleyen firma online satış hizmeti de sunmaktadır.

Rıhtım Pastanesi

Bursa’nın pastacılık anlamında lezzet duraklarından birisi de Rıhtım Pastanesi. adını kurucularının denize olan tutkusundan alıyor. Rize’nin pastacılık alanındaki ustalığını 1970’li yıllarda Bursa’ya taşıyarak yola çıkan ustalar, kalite ve lezzetten ödün vermeden bugün Uludağ Üniversitesi Acil Servis, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Özlüce ve Beşevler şubeleriyle hizmet veriyorlar. Pastacılık konusunda ulusal ve uluslararası ödüllere de sahip ustaları ve profesyonel ekibiyle, hâlâ ilk günün heyecanı ve özeniyle hazırladıkları pasta çeşitleri, tartlar, cheescake, kavanoz lezzetler, sütlü tatlılar, baklava, kurabiye, tuzlu kuru pasta ve soğuk baklava gibi tatlar, ürünlerinden bazıları.

Unpa

Bursa’da, 1987 yılında Altınbaşak adıyla başladığı lezzet yolculuğuna devam eden bir diğer pastane de Unpa. Özellikle doğal, sağlıklı lezzetlere öncelik veren pastane, katkısız hammaddelerle çalışmaya özen gösteriyor. Pastalarda kullandıkları doğal süt kremasıyla aranacak lezzetler yaratan firma, Üçevler, Beşevler, Çekirge, Balat, Uludağ Üniversitesi Kampüs, Özlüce şubeleriyle müşterilerine en yakın pastane olmayı sürdürüyor. Doğallıktan ve kaliteden ödün vermemek için araştırma ve çalışmalarını sürdüren işletme baklava, pasta, çikolata, kurabiye, tatlı, börek türleri, çörek, ekmek, pide çeşitleriyle uzun yıllardır müşteri memnuniyeti kazanmaya devam ediyor.

Çınar Pastanesi

Geçmişi eskiye dayanan bir diğer pastane de 1968 yılında Setbaşı’nda kurulan Çınar Pastanesi. Adını da kurulduğu meydandaki tarihi çınardan alan pastane, bugün Fatih sultan Mehmet, Özlüce, Kükürtlü ve Setbaşı’nda bulunan 4 şubesiyle hizmetini sürdürüyor. Pasta çeşitleri, unlu mamuller, dondurma, pastane kahvaltısı, makarna, pizza gibi çeşitlerin yanında dünya mutfağının sevilen örneklerine, başlangıç ve ana yemeklere de yer veren pastane, açılış, kutlama, koktely gibi etkinliklerde outside catering hizmeti de sunuyor. Pastanenin 50 kişilik teras katında ve 35 kişilik orta katında, söz, nişan, baby shower, düğün gibi organizasyonlar da düzenleniyor.

Bir Yorum Yazın