Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 28 Mart, 2020

Çeyiz Sandığında Olması Gerekenler!

  • 0
  • 2627
  • 0
  • 0

Çeyiz Sandığında Olması Gerekenler!

Evlilik teklifi, kız isteme, söz ve şimdi de sıra çeyiz sandığından olması gerekenler listesi. Evlenmeye karar veren çiftler en baştan bir ev kuruyor ve sandık bohçalarının dışında evin en ufak bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Çeyiz sandığı hazırlığındaysan ve bu çeyiz hazırlıkları nelerdir diye düşünüyorsan, salon takımından banyo aksesuarlarına, yemek takımlarından beyaz eşyaya bir çeyizde olması gerekenler listesi sizlere sunuldu.

ceyizseti1

Çeyiz Geleneği

Çeyiz sözcüğü, son zamanlarda asıl manasını kaybetse de aslında hala geçerliliğini korumaktadır. Önceden çeyiz kelimesi, bir kızın evliliğe yani eve yapacağı maddi yardım olarak görülürdü. Çünkü o zamanlar, evin maddi geliri sadece erkek tarafından sağlanırdı. Bu yüzden kız çocuğu aileleri onlar için çeyiz hazırlar ve çocukları evlilik yaşına gelene kadar çeyiz biriktirirlerdi. Fakat günümüzde ise bir evin maddi geliri hem erkek tarafından hem de kadın tarafından karşılanmakta.Bu yüzden çeyizin içinde olması gereken eşyaları, çiftler ortak olarak satın almayı tercih etmektedir. Sağlanıyor. Tabii ki bu söylenenlerin dışına çıkarak, çeyiz geleneğini sürdüren kişiler hala mevcuttur. Peki çeyiz geleneğini devam ettiren kişiler, çeyiz sandığı için neleri satın alıyor ya da biriktiriyor. Yine eskiden kadınlar, çeyiz hazırlığı sürecinin bir parçası olan danteller, havlu kenarları, nakışlar gibi birçok el işi eşya biriktirirdi. Fakat bugün, bu kullanılmayan eşyalar yerine, kadınlar kullanabilecekleri eşyaları satın almayı tercih etmektedir. Bu söylenenlere göre ne şekilde olsa da çeyiz, yeni yapılacak olan eve bir katkıdır. Fakat bunun için; önce bir çeyiz sandığı listesi yapılması ve dolayısıyla çeyizde bulunması gereken eşyalar bilinmelidir. Belirtilmiş olan çeyiz listesi, bir kural değildir; bunları ortak alabilirsiniz. Yine de hepsini bilmek ve eksiklerinizi gidermek için anlamlı bir yöntemdi.

Çeyiz Sandığında Olması Gerekenler

Günümüzde artık eşler ev ihtiyaç listesini birlikte hazırlayıp ortak bir bütçe oluşturarak masrafları bu şekilde karşılamakta. Evlilik hazırlıkları sırasında listede yer alan birtakım eşyaları kendinize çeyiz hediyesi almak isteyen yakınlarına da söyleyerek, bütçenizde başka şeylerde kullanabilecek alan açabilirsiniz. Çeyiz alışverişi yaparken önceliği temel ihtiyaçlara vermelisin. Alışveriş sırasında ise “belki lazım olur” düşüncesiyle gerekli gereksiz bir süre şey almak yerine, öncelikle yemek takımı, beyaz eşya, yatak odası, oturma grubu gibi temel eşyalar tamamlandıktan sonra onların içlerini dolduracak bir biçimde ilerlemelisin. Alışveriş sırasında evinin büyüklüğünü de göz ününde bulundurmalısın. Çok severek aldığın oturma grubu solan olarak seçtiğin odaya sığacak mı, tüm hurçların dolabına sığacak mı, bütün bunları düşünmelisin. Biz de “kız tarafı şunları yapar”, “erkek tarafına bunlar düşer” gibi bir ayrıma girmeden, evlilik çeyiz listesi hazırladık. Hazırladığımız liste çok uzun bir liste fakat bu durum sizi korkutmasın. Bu liste hiçbir şey eksik olmasın düşüncesiyle hazırlandı, sen içinden ihtiyacın olmayanları eleyebilirsin. İstersen şimdi “çeyizde neler olur” sorusunun yanıtına beraber inceleyelim.

Beyaz Eşya ve TV Düğün Paketi: Bu listenin başında en temek gereksinimlerden olan çamaşır makinesi, buzdolabı ve bulaşık makinelerinden meydana gelen beyaz eşya çeyiz setini, fırın, davlumbaz ve ocaktan meydana gelen ankastre seti ve TV sayılabilir. Tabii beyaz eşyaları alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Eşyaların boyutları evinde ayırdığın yere uygun mu veya sığıyor mu?İstediğin özellikleri temin ediyor mu? Almış olduğun firma satış sonrası destek hizmeti sunuyor u? Yüksek faturalara sebep olmayacak doğru enerji sınıfında bulunuyor mu? Bütün bu kriterlere özen göstermekte yarar var. Evlilik paketi sunan güvenilir markaların her bütçeyle uyumlu TV ve beyaz eşya paketlerini incelemeyi unutma.

ceyizseti2

Küçük Ev Aletleri Paketleri: Alınması gerekli küçük ev aletleri; çoğunlukla mutfak robotu, çay makinesi, blender seti, elektrikli mutfak ürünlerinin yanı sıra ütü, saç kurutma ve elektrikli süpürgeden oluşuyor denilebilir. Bilhassa mutfakta işlerini hem daha hızlı hemde rahat yapabilmek için elektrikli küçük ev aletleri çeyizde kesinlikle olması gerekenlerden. Ama ihtiyaçlarına ve bütçene göre evlilik gereksinim listesine mikrodalga fırın, çamaşır kurutma makinesi, şarjlı el süpürgesi gibi eşyaları da dahil edebilirsin.

ceyiz4

Oturma Odası Seti ve Mobilya Listesi: Sırada çeyiz alışverişi listesinin ev salonu için gerekenler bölümü. Salonda öncelikle sahip olman gereken çeyiz mobilya setlerini, perde, halı vb. tekstil ürünlerini ve bu dekorasyonun tamamlayıcı olan aksesuarları kapsamaktadır. Evlilik için lazım eşyalardan oturma grubu ya da L koltuk, TV ünitesi, kitaplık, yemek odası takımı gibi ürünleri salon mobilyaları arasında söylenebilir. Değişik mobilya markalarının sunduğu mobilya çeyiz seti olanakları arasında bu mobilyaları bir arada bulma olanağı olduğu gibi kendi zevk ve bütçene göre değişik parçaları bir araya getirebilirsin. Salon alışveriş listesine salon perdesi, kırlent, halı gibi ev tekstili ürünlerini de ilave etmeyi unutmamalısın. Salonun olmazsa olmazlarından biri de avizelerdir. Ancak kendi zevkine göre lambader, abajur gibi aydınlatma ürünlerini de tercih edebilirsin. Tabii salonunun genişliğine göre, L koltuk mu yoksa oturma grubu mu alman gerektiğine karar vermelisin. Sade bir kitap oturma grubu mu L koltuk mu alman gerektiğine karar verebilirsin. Kitaplık yerine bir okuma köşesi tercihi yaparak salona canlılık katabilirsin.

Yatak Odası: Çeyizde bulunması gerekenler, avizeden yatak örtüsüne, yataktan gardırop modellerine kadar bütün yatak odası ürünlerini kapsamaktadır. Yatak odası mobilyaları arasında karyola, avize yatak, şifonyer, gardırop ve kesonlar sayılabilir. Bu set için gerekli ev tekstili ürünleri ise gelin çeyiz yatak örtüsü, nevresim, perde, yorgan, yastık, battaniye ve alez biçiminde listelenebilir. Gelin bohçasında tüm bu ürünlerden kadar tane eklenmesi gerektiği merak edilmektedir.Bu durumda belirleyicisi olan kişi sensin. İhtiyacına ve yerine göre almak istediğin ürünlerin çeşidine ve sayısına kendin karar verebilirsin. Kullanımının rahat olmasını istiyorsan birkaç tane lastikli çarşaf ve misafir için birkaç tane nevresim takımı alabilirsin. Yatak odası şık olsun istiyorsan saten nevresim takımları ya da Fransız dantelli gibi olanakları çeyiz listene ekleyebilirsin.

ceyizseti7

Mutfak Çeyiz Listesi: Mutfağa ait olan her şeydir. Büyük bir özenle hazırladığın yemeklerini sağlıklı bir biçimde Yemeklerini sağlıklı bir şekilde koruyacağın saklama kaplarından pişirme eşyalarına kadar bütün mutfak eşyaları bu listede yer almakta. İlk önce en gerekli olan ürünlerden başlamanı öneriyoruz. “Gereksinim duyulabilecek mutfak eşyaları elektrikli mutfak aletlerinin dışında mutfak mobilyaları ile yemek takımlarından oluşmaktadır. Mutfağında masa koyabilmek için yer bulunuyorsa bir masa takımı alabilirsin.

ceyizseti6

Masası ve sandalyelerin dışında mutfak halısı, avize ve perdeler gereksinim duyabileceğin temel mutfak eşyalarıdır. Ayrıca sürekli elinin altında olacak süngerlik ve sabunluk takımını da listeye eklemeyi unutmamalısın. Misafir yemek takımları, çatal bıçak takımı, bardaklar, kahvaltı takımı, kahve fincanları, ekmek sepeti gibi birçok parça da bu listede sayılabilir.Tabii ki bu seçimleri de yaparken ne kadar gereksinim duyacağına ve ne kadar yer kapladıklarına dikkat etmen gerekiyor. Yemek takımının dışında yardımcı mutfak eşyaları bu alışverişin en ayrıntılı bölümüdür. Çay bardaklarından baharat takımlarına kadar sürahiden servis tepsisine kadar çok fazla sofra ürününü listeye dahil etmelisin. Pişirme ürünlerini de listene eklemeyi unutmamalısın.

Banyo Seti: Listede olması gerekenler salon, mutfak ve yatak odasından ibaret değildir. Nişan bohçasının içine banyo tekstil ürünlerini ve aksesuarlarını da eklemeyi unutma. Bu çeyiz listesinde sabunluk, diş fırçalığı, banyo paspasları, banyo fırçası ve çöp kutusundan meydana gelen bu set gereksinim duyabileceğin banyo ürünleri olabilir.

Çeyiz Sandığı

Gelin ve damat için hazırlanmaktadır ve çiftin evlendikten sonraki yaşamlarını basitleştirecek ve gereksinim duyabilecekleri malzemeleri kapsayan, oldukça mühim bir adettir. Bilhassa gelin adayı için hazırlanan bu sandık yılların emeğini içinde bulundurur. El emeği çeyizler, örgüler haricinde gelin için hazırlanan bu sandıkta iç çamaşırları, makyaj setleri, ayna tarak setleri gibi birçok detay bulunmaktadır. Bohçaların ya da sandıkların kesinlikle gösterişli ve özenli olması gerekmektedir. Gelin bohçasında olması gerekenleri makalemizde bir bir listeledik inceleyebilirsiniz.

ceyizseti7

Bir Yorum Yazın