Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Mekanları
  • 30 Aralık, 2019

Düğün Salonları ve Davet Mekanları

  • 0
  • 3645
  • 0
  • 0

Düğün Salonu

Çok eski yıllara kadar dayanabilen ve eşlerin birbirine sadakatini birleştirerek oluşturulan evlenmeyi kutlama amacına sahip bir olaydır. Çiftlerin bu güzel birleşme olaylarına düğün olarak nitelendirilmektedir. Eski çağlarda mısırlılar düğünde ki gelin arabasına eskimiş olan bir pabuç asar, yeni evlenen çiftlerin üzerine pirinç atarlardı. Düğünlerin öncesinde ki sembolik kabul edilen nişan yüzüğünü ilk kullanan eski Mısırlılar olmuştur.

Günümüzde ise bu nişan yüzüğü dünyanın her tarafında kabul gören geleneksel bir olay haline dönüşmüştür. Düğün pastalarının mucidi ise eski Romalılar olarak tarihe geçmektedir. Türk düğünlerinde ise bazı adetler bölgeden bölgeye değişiklik göstersene kına gececi, gelin hamamı ve düğün eğlencesi bunlar hep aynı kalmaktadır.

Türklerde düğün adeti nasıldır?

Eski Türk kültürlerinde gelin hamamı düğünden önce yapılan ve hamama yiyecek içecek götürülmesi ile eğlence oluşturulan bir gelenek olarak bilinmektedir. Hala günümüzde bazı örnekleri görülmektedir. Bu yapılan gelin hamamı bazen sabahtan başlayıp akşama kadar devam eden bir eğlence olarak görülmektedir. Gelin hamamının yapıldığı akşam yada ertesi gün kına gecesi yapılması da adetler içerisindedir.

Kına gecesi sonunda ise yapılacak düğün gününde nikah yapılır. Nikahtan sonra başlayan düğün eğlencesi sonunda güvey gerdeğe gönderilirdi. Eski adetlerin yerini batı kültürüne bıraktığı bu dönemde adetlerimizde batı kültürüne kaymış bulunmaktadır.

Düğün organizasyon çeşitleri nelerdir?

Düğün günleri insanların hayatlarında bir defa görecekleri ve en özel günlerden biri kabul edilebilecek bir gündür. Önem arz eden bu gün için yeni evlenen çiftlerde düğün organizasyonlarına, düğün paketlerine, mekanın süslenmesinde kullanılan sembollere ve dekorasyon trendlerinin ne olduğuna önem verirler. Düğün çeşitleri hakkında birçok seçenek vardır bunlardan bazılarına aşağıda değinelim.

- Kır Düğünleri:

Kır düğünleri son yıllarda popülerliğini arttıran bir hayli rağbet uyandıran bir konsept olmuştur. Gerek düğün teması, gerekse açık alanda ki özenle süslenmiş düğün masaları eğer düğün yapacaksan ve düğün dekorasyonuna önem veriyorsanız tercihen daha şık bir organizasyon olarak uygulanmaktadır. Doğa ile iç içe olan bu düğün konsepti konuk memnuniyeti açısından ve huzurlu bir ortamda düğün kutlamaları yapmanın en güzel yapıtlarından sayılmaktadır. Bu organizasyonun içine giren masa, sandalye süslemeleri, hizmetler için daha da güzel bir ortam için bu işlerle ilgilenen organizasyon şirketlerinden yardım almak en mantıklı seçeneklerden olmaktadır.

- Salon Düğünleri:

Düğünlerin en çok tercih edilen konsepti düğün salonlarıdır. Özelikle kış aylarında çok fazla tercih edinildiği, dışarının soğukluğundan kaçınmak için kullanılan bu konsept masa ve sandalye süslemeleri ile bir hizmet sunar. Masa sandalye hizmetlerini vermeyen bazı düğün salonlarda mevcuttur. Bu durumlarda hemen başvuru yapılacak olan organizasyon şirketleri masa ve sandalye kalmayacaktır düğün mekanın süslenmesi, sandalye süslemeleri, masa süslemeleri ve oluşturulabilecek düğün temasını sizlere sunar.

- Kumsal Düğünleri:

Bu konsept olarak yakın zamanlarda, özellikle genç evlenecek olan çiftlerin ilgi kaynağında olan bir organizasyondur. Yaz aylarının vazgeçilmez zamanlarında harika deniz manzarası eşliğinde hazırlanabilecek düğün çeşidi en çok tercih edilenler arasındadır. Organizasyon şirketlerini aslında en çok gerekli olduğu düğün konsepti kumsal düğünleri olarak bilinmektedir. Çünkü masa ve sandalye ihtiyacı, gelin gelirken kurulacak gelin yolu, nikah masası ve süslenmesi, nikah yapılacak kürsü ve dekorasyon ürünleri gibi birçok alet ve ekipman gerekli olmaktadır.

- Bahçe Düğünleri:

Az tercih edilmesi ile birlikte genellikle kendi evlerinde bahçesi olan yada tanıdığında var olan büyük geniş bahçelerin düğün kutlamaları için tercihen kullandığı bir konsepttir. Bir hayli büyük bahçeleri organizasyon şirketleri rüya gibi bir düğün organizasyonuna dönüştürebilirler. Bu bahçesi olanların son zamanlarda en çok tercih ettikleri düğün organizasyonudur.

- Kar Düğünleri:

Kış aylarının soğuk geçen zamanlarında içinizi ısıtacak bir kutlama yapmak istiyorsanız Uludağ'da karın göbeğinde bir düğün yapabilme şansı sunulmuştur. Muhteşem kar beyazında mutlu günü kutlamak bazı insanlar tarafından daha romantik ve tercih edilen bir organizasyondur.

Düğün salonu süslemeleri nasıl olmalıdır?

1- Düğün Salonu süslemeleri:

Düğün salonu süslemeleri olarak sandalyeleri pek çok farklı trendler ile düğün konseptine uygun şekilde hazırlanabilmektedir. Düğün ne kadar önemli bir organizasyon ise içeriğinde barındırdığı süslemeler ile de göze hitap etmelidir. Sandalyelerin süslenmesi eskiden olduğu gibi sadece sandalyelerin normal bir giydirme işlemi ile süslemek değil, kullanılacak konsepte uygun süslemeler artık popüler olanlardır. Deniz manzaralı bir düğün salonu için sandalyeleri bu organizasyona uygun şekilde deniz yıldızlı kollar yada balık figürleri ile süsleyebilirsiniz.

2-Düğün Masası süslemeleri:

Düğün masaları göz alıcı şekillerde süslemek ve misafirlerin daha hoş bir görselle karşılamak istenirse birçok seçenek mevcuttur. Bunların başında masalarda bulunacak biblolar, eski tarihi yapıtları andıran süsler, heykeller daha şık bir düğün masası konseptine uygun dekorasyonlar kullanılabilir.

3-Dekoratif amaçlı mumluk:

Düğün mekanları aydınlatılmasında kullanılacak günlük lambalar ışıklandırmalar yerine kullanılacak mumluklar o özel günde ayrı bir görsellik katmaktadırlar. Daha romantik bir sunum olan mumluklar organizasyon şirketlerinin tercih ettiği modeller arasında geçmektedir

4-Düğün Masa çiçeği:

Düğün dekorasyonuna ayrı bir hava katacak olan sembol ise masa çiçekleridir. Yaz aylarında daha renkli seçilen çiçekler kullanılırken, kış aylarında yapılan düğünlerde daha pastel içerikli masa çiçekleri ile görsellik daha güzel hala getirilir.

Düğün Salonlarında hizmet nasıl olur?

Düğün salonu hizmetleri çoğu firma tarafından birbirine benzer olmaktadır. Bunlar içeceklerin dağıtımı, gelin ve damat için özel tahsis edilmiş garsonlar, katlı pastalar, davul zurna seçenekleri, düğün veya nikah sonrası yemek yiyebileceği restoran ayarlanması vb. bir çok konsepti düğün salonları kendi salonlarının kiralanması için sundukları teklifler olarak geçmektedir.

Balo salonları ve Otel salonlarında düğünler nasıl olur?

Görkemli ve geniş bir alana sahip olan bu iki düğün salonu konseptleri mekan özellikleri bakımından sadece düğün eğlence gibi organizasyonlar için yapıldığından daha göz alıcı özelliklerde olmaktadır. Bu kendinden düğün için hazırlanmış mekanlara yapılan süslemeler ile daha şık bir özel gün gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Otellerin düğün salonları konsepti olarak seçenekleri arasında bulunan havuz başı düğünleri adeta bir parti havasında huzurlu ve güzel ara öğünler eşliğinde de olabilmektedir. İki konsepte de insanların daha sakin ve nezih bir ortam ile düğün geceleri yaptıkları görülmektedir.

Düğün yapılacak bilindik mekanlar ve fiyatları ne kadardır?

- The Ritz Carlton: İstanbul'da bulunan bu mekan boğaz manzarası ile evlenen çiftlere ayrıcalıklı bir gün sunmaktadır. Kapasitesi 500 kişi olan bu otel fiyat olarak kişi başına 150 Euro belirlemiştir.

- Şehir Venedik/Sular Vadisi: Türkiye genelinde tercih edilenler arasında yerini alan Şehir Venedik yemekli kapasitesi 750-1000 kişi olarak ve kişi başı ücretlerde 50-80 TL uygun fiyatları sunmaktadır. Ayrıca düğün salonu fiyatları bazı ek hizmetler ile değişebileceğini belirtmiştir. Mekan özellikleri olarak görsek harikalık içerisinde cam tavan özellikleri, çim alan, havuz başı vb. birçok özellik sunmaktadır.

- Çamlı Bahçe: Ankara'da bulunan ve tamamen kapatılabilir bir kır düğünü sunan Çamlı Bahçe kır düğünü sevenler tarafından sık tercih edilen yerler arasında kendini göstermektedir. 1000-2000 kişi kapasiteli Çamlı Bahçe kişi başı ücretlerinin ilk fiyatını 50-80 TL olarak belirlemiştir.

Bir Yorum Yazın