Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 13 Ocak, 2020

En güncel oyun havaları listesi!

  • 0
  • 7644
  • 0
  • 0

En güncel oyun havaları listesi

Türk düğünlerinin olmazsa olmazları arasında oyun havaları ve düğün şarkıları bulunmaktadır. Her yöreye ait çeşitli oyun havaları insanların düğün boyunca eğlenmesini sağlamaktadır. Düğün boyunca pek çok farklı oyun havası çalışmaktadır. Bu düğün şarkıları önceden hazırlanarak liste haline getirilmektedir. Düğün boyunca insanların en çok eğlendiği şarkılar çalınarak düğünün keyifli hale gelmesi sağlanır. Her yöreye ait farklı oyun havası ve düğün müzikleri bulunmaktadır. Kişiler kendi yörelerine ait çıkan şarkıları düğün boyunca çalarak düğünü geleneksel bir hale getirmektedir. Düğün için oyun havaları arasında Ankara oyun havası, Trakya bölgesinin en meşhur düğün şarkıları, Karadeniz yöresinin horon şarkıları ve halay için parçalar bulunmaktadır. Roman havası düğünlerin vazgeçilmez şarkılarından biridir. Özellikle genç kızlar düğün sırasında roman şarkıları açarak oldukça fazla eğlenmektedir. Aynı şekilde tüm ailenin içerisinde bulunduğu halay parçaları da düğünlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Ankara'nın bağları, Ankara oyun havaları, düğün müzikleri arasında en fazla yer kaplayan şarkılardır.

Kına İçin Oyun Havaları

Geleneksel Türk kültürlerinden bir diğeri ise düğünden önce yapılan kınadır. Kınada çalınan müzikler ise gelin ve kız arkadaşlarını coşturan tarzda müziklerdir. Genellikle kız kıza yapılan kınalarda oldukça fazla oryantal müzik çalmaktadır. Mezdeke parçaları kına için oyun havaları arasında en çok tercih edilen parçalardır. Aynı zamanda damat halayı da kına gecesinin vazgeçilmez oyun havası ve halayları arasındadır. Damat halayının genç kızlar ve kadınlar tarafında eşsiz bir düzen ile oynanması da kınanın daha hareketli ve eğlenceli geçmesini sağlamaktadır. Kına gecelerinin vazgeçilmez parçalarından bir diğeri ise kına gecesi şarkılarıdır. Bu şarkılar kına yakılacağı zaman duygusal parçalar ve ardından çalınan hareketli şarkılardır. Ankara havaları ve halay müzikleri kına gecelerinde baştan sona kadar çalınmaktadır. Kızların özel kıyafetler ve ellerine aldıkları defler ile oynanan roman havaları da gecenin eğlencesine eğlence katmaktadır. Düğün salonlarında yapılan kına gecelerinde mekanın geniş olması da önemlidir. Kalabalığın fazla olduğu bu gecede eğlencenin fazla olması için müzikler son ses çalınmaktadır.

Düğünler İçin Ankara Oyun Havaları

Düğün sahiplerinin düğün öncesi hazırladığı oyun havaları şarkı listesinde en çok Ankara oyun havaları yer almaktadır. Ankara oyun havaları her memlekette ve her yöredeki insanlar tarafından beğenilen düğün şarkılarındandır. Her yörede çalınan bu oyun havaları eğlenceli ritmi ile düğün boyunca davetli misafirleri ve düğün sahiplerini eğlendirmektedir. Düğün pistinin kalabalık olmasını sağlaya Ankara oyun havaları geçmişten günümüze çıkarılan parçalar ile insanların keyifli zaman geçirmelerini ve diledikleri gibi oynamalarını sağlamaktadır. Son zamanlarda çıkarılan yeni oyun havaları ise yeni evlenecek olan çiftlerin düğün şarkı listelerinin başında yer almaktadır. Özellikle Ankara oyun havalarında eski şarkıların başkaları tarafından tekrar seslendirilmesi ve yeni hit şarkılar olması düğün gecesinde insanların eğlenmesini sağlamaktadır. Yeni hit şarkılardan oluşan Ankara oyun havası listesinde, hayatı tespih yapmışım şarkısından, miskete, çekirgeden, Dilara şarkısına kadar pek çok düğün oyun havası bulunmaktadır. Bu şarkıların başkaları tarafından seslendirilmesi ise düğün boyunca şarkıların çeşitliliğini arttırmaktadır.

Düğünler İçin Roman Havaları

Günümüzde roman konsepti yeni evlenecek olan çiftlerin vazgeçilmez konseptlerinden biridir. Düğün mekanının roman temasına uygun bir şekilde hazırlanması ve gelinin nedimelerinin düğünün bir yarısında özel kostümler giymesi roman havasında bir düğün yaratmaktadır. Roman havası düğünleri en eğlenceli yapan oyun havalarından biridir. Gece boyunca kadın erkek, yaşlı genç herkes roman havaları ile dilediğince eğlenmektedir. İllede roman olsun, çek tulumbayı, şakşuka gibi en çok bilinen roman havaları her düğünde çalınmaktadır. Düğün sahiplerinin misafirleri ile dilediğince eğlenmesini sağlayan roman havaları özellikle genç kesimin ilgi odağı olmaktadır. Gençlerin eteklerini toplayarak bu roman havası şarkılarında dans etmesi düğünün en keyifli anlarını ortaya çıkarmaktadır. Erkeklerin ise ceketlerini bellerine takarak dans etmesi aileler tarafından düğün boyunca alkışlanmalarını sağlamaktadır. Düğünde gelin ve damadın karşılıklı roman havası oynaması ise düğün temasını daha keyifli bir hale getirmektedir. Roman havasının çalındığı tüm düğünler daha eğlenceli geçmektedir.

Düğünlerin Vazgeçilmezi Misket ve Çiftetelli Oyun Havaları

Düğünde en eğlenceli ve hareketli zaman çiftetelli ve misket havalarının çalındığı zamanlardır. Düğünün sonlarına doğru misafirlerinde azalmasıyla ortam daha rahatlar. Ardında misket ve çiftetelli oyun havaları çalınmaya başlar. Bu çiftetelli müzikleri ile düğün sahipleri ve misafirler dilediğince oynamaya başlamaktadır. Kişilerin kendilerini en rahat hissettikleri ve düğünün en keyifli geçen dakikaları çiftetelli çalınan zamanlardır. Özellikle gençlerin kurtlarını döktüğü çiftetelli oyun havalarında düğün stresinden tamamen uzaklaşılır ve eğlencenin keyfi çıkarılır. Düğünlerde pek dans etmeyen ya da oyun havalarında oynamayan kişiler bile bu çiftetelli oyun havalarında piste çıkıp diğer oynayan kişilere katılmaktadır. Misafirlerin gün sonunda kendilerini tamamen serbest bırakıp pistte bu kadar oynamasının en temel sebebi misket ve çiftetelli oyun havalarının eğlenceli ve hareketli olmasıdır. İnsanın kendini alamadığı bu havalarda özellikle düğün sahipleri pistte oyun oynayarak düğünün tadını çıkarmaktadır.

Düğünde Çalınan Oryantal Müzikler

Düğünlerin ve kına gecelerinin vazgeçilmezi oryantal parçalardır. Özellikle genç kızların en sevdiği parçalar oryantal ve mezdeke havalarıdır. Oryantal parçalardan, ya el yelil, alabina yallah başta olmak üzere diğer mezdeke şarkıları da düğünün yarısında çalınmaktadır. Genç kızlar tarafından oryantalin en keyifli dakikaları bu parçalar sayesinde çıkarılmaktadır. Aynı zamanda oryantalin erkek misafirler ve damadın yakınları tarafından oynanması da düğünü daha eğlenceli ve keyifli bir hale getirmektedir. Düğünde hareketli parça denilince akla ilk gelen oyun havaları oryantal parçalardır. Oryantal ve Arap şarkılarının ritminin hareketli ve darbuka yoğunluklu olması gençlerin en çok tercih ettiği oyun havalardandır. Kadın erkek herkesin bu oryantal havalarda dans etmesi geceye damga vuracaktır. Eğlence bakımından gecenin daha hareketli olmasını isteyen düğün sahipleri, düğün şarkılarını hazırlarken mutlaka oryantal oyun havalarına da listede yer vermelidir.

Düğünlerin Keyifli Parçaları Karadeniz Oyun Havaları

Bir dönemin en sevilen ve düğünlerde çalınan Karadeniz yöresi şarkılarından biri olan kolbastı, günümüzde hala pek çok düğün ve kına gecesinde çalınmaktadır. Kolbastının kadın erkek herkes tarafından bu kadar sevilerek oynanması düğün boyunca insanların eğlenmesini sağlamaktadır. Kolbastının yanı sıra Karadeniz horonu Türk düğünlerinin kültürel yapısını en iyi gösteren oyunlardan biridir. Özellikle horonu bilen kişiler tarafından düğünde oynanması eşsiz bir görüntü sağlamaktadır. Düğün şarkılarında Karadeniz yöresinden olan oyun havalarına da sıkça yer verilmektedir. Misafirlerin dilediğince Karadeniz oyun havaları ile oynaması düğünü keyifli, düğün sahiplerini de mutlu etmektedir. Hazırlanan düğün şarkıları listelerinde yer alan Karadeniz türküleri ve oyun havaları ile her yöreye atıfta bulunulmaktadır. Düğün şarkılarında seçeneğin çok olması ve farklı yörelerden oyun havalarının çalınması, düğün boyunca insanların eğlencesini en yüksekte tutacaktır. Karadeniz oyun havalarının kemençe sesi ile birleşmesi düğünde insanların oyun oynama isteğini arttıracaktır.

Düğünde Doğu Bölgesi Oyun Havaları

Kara üzüm habbesi, Antep'in hamamları, nemrudun kızı gibi doğu yöresine ait oyun havaları düğünde çalınan oyun havaları arasındadır. Farklı kültürlerden çalınan bu şarkılar gecenin daha keyifli geçmesini sağlamaktadır.

Bir Yorum Yazın