• Life Style
  • 02 Ocak, 2023

Hayatımıza Giren Terim “Stay Cation”

  • 0
  • 2369
  • 0
  • 0

Staycation… O da neymiş, ne demekmiş demeyin, farkında olsak da olmasak da epeydir hayatımıza giren terimlerden biri. Aslında pandemiyle birlikte belki görünürlüğü arttı ama çok daha öncesinden zaten vardı hayatımızda. Staycation nedir? diye merak edenler için hemen bilgi verelim: Aslında birbirine zıt anlamlı iki sözcüğün bir araya gelmesiyle oluşan bir terim. Zıt diyoruz çünkü biri kal diyor, diğeri git. Staycation, stay ve vacation sözcüklerinden türetilmiş bir terim. Stay, İngilizce bilenlerin yabancı olmadığı bir sözcük aslında: kalmak… Vacation ise yine bilinen bir sözcük: tatile çıkmak. İki bilinen ve yaygın kullanılan İngilizce sözcük birleşmiş ve Staycation olmuş. Bir anlamı, bulunduğun yerde kalarak daha önce görmediklerini, bilmediklerini keşfetmek… Diğer anlamı ise evinde tatil ortamı yaratmak.

Bazen olumsuz koşullardan iyi sonuçlar çıkarmak da mümkün. Pandemi nedeniyle bir türlü gezmeye fırsat bulamadığımız yaşadığımız şehrin her yerini gezmek gibi. Aslında bakıldığında yaşanılan yeri tanıma, farkına varma anlamında gerçekten güzel bir deneyim olabilir bu. Kentlilik bilinci kazanmak için de önemli diye düşünüyoruz. Bulunduğunuz yerde orman, deniz, göl gibi harikalar varsa doğayla baş başa geçirilecek saatler için de bulunmaz bir fırsat. Kamp bile yapmak mümkün eğer hava şartları izin veriyorsa. Bir çadır, bir uyku tulumu ve biraz yiyecek, hepsi bu.

Sebep pandemi oldu belki ama başka nedenler de staycaiton tercihi için geçerli olabilir. Evlerimiz bizim en rahat ettiğimiz konfor alanlarımız. Yapımından döşenmesine her ayrıntısıyla emek verdiğimiz. Peki bunca emek verdiğimiz evimizde keyfini çıkara çıkara ne kadar zaman geçirebiliyoruz? Yoğun çalışma temposu, iş gezileri, tatil derken evimizde kaldığımız süre giderek azalıyor. Evin tadını çıkarmayı unutuyoruz. Oysa hazır böyle bir kavramla tanışmışken, eğlenceli staycation fikri neler olabilir araştırmasıyla evimizde tatilimizi keyifli bir şekilde, otel konforu tadında geçirme şansı elde edebiliriz. Yurtdışında bazı ülkelerde bunun için kurulan organizasyon şirketleri bile varmış. Bu şirketler sizin için her şeyi planlayıp hazırlıyorlar. Size sadece sabah uyandığınızda başlayan tatilinizle evinizin keyfini çıkarmak kalıyor. Tabii günlük rutinlerinizden de uzaklaşmak gerekiyor bu süreçte. Telefondan, bilgisayardan uzak durmak, rahat kıyafetler giyerek tatil havasına girmek gibi. Hatta hem bedeninize hem ruhunuza detoks yapabileceğiniz bir ortam bile yaratabilirsiniz bu süreçte. Tercih size kalmış.

Pandemi Sonrası Hayatımıza Giren Terimler

Pandemiyle birlikte özellikle koronavirüs hastalığına dair pek çok terimle tanıştık: filyasyon, PCR testi, hayat eve sığar, entübe, temaslı, maske, enfekte, vaka sayısı, karantina bunların başta gelenleri. Hayatımızda, rutinlerimizde meydana gelen değişimleri karşılayan terimlerle de tanıştık elbette: Yeni normal, uzaktan çalışma, zoom bağlantısı, sanal marketler, online toplantılar – dersler-egzersizler vb. yine bunların başta gelenleri.

Sanal Turlar

Pandemi hayatımızı dört duvar arasına sıkıştırdığı, tatil gibi olanakları elimizden aldığı için bir yere gidemeyince internette sanal turlarla gezerek bu ihtiyacımızı gidermeye çalıştık. Aslı gibi olur mu olmaz belki ama en azından dünyanın pek çok ünlü müzesini, şehrini, o şehrin önemli tarihi alanlarını gezme, ünlü eserleri görme şansı yakaladık sanal turlar aracılığıyla. Kimbilir, bu sanal turlarda öğrendiklerimizle ileride o yerleri daha bir farkında olarak gezme şansını da yakalamış oluruz.

Romantik Akşam Yemeği

Zor koşullar neler yaptırmaz ki insana. Pandemi de pek çoğumuzu yaratıcı kıldı. Restoranların, toplu yemek yenilen yerlerin kapalı olması evde aynı organizasyonu yapmak için neler yapılacağını öğretti pek çoğumuza. Rezervasyon yapmadan, evinizden çıkmadan romantik akşam yemeği nasıl planlanabilir? sorusunu sorun internete hemen size yüzlerce, binlerce seçenek sunuyor. Mumlar, çiçekler, kırmızı şarap, özel yemekler, romantik bir müzik… işte size en lüks restoran ortamını aratmayacak romantik bir akşam yemeği konsepti. Tek yapmanız gereken rutinin dışına çıkıp farklı bir atmosfer yaratmak. O romantik anlarda sevdiklerinizle aranıza kimse girmesin diye telefonlarınızı kapatmak, bilgisayardan uzak durmak…

Balayında Yapılacaklar Listesi

Ne çok hayal etmiştiniz ne çok hazırlanmıştınız ruh olarak o güne ama olmadı. Pandemi koşulları düğün gibi balayı, tur planlarınızı da alt üst etti. Ama ne gam. Hazırladığınız listeye uymanız için bir engel yok önünüzde. Pekala evi ve yakın çevrenizi bunun için kullanabilirsiniz. Balkonunuz birlikte içkinizi yudumlarken güneşlenmek, birlikte kitap okumak, oyun oynamak, sanal turla gitmek istediğiniz ülkeyi keşfetmek, romantik bir akşam yemeği yemek, varsa yakındaki bir sahil kenarında yürüyüş yapmak…Seçenek çok, gerisi sizin hayal gücünüze, isteklerinize kalmış…

Sürpriz Hediyeler

Tamam, dışarı çıkamadık, çok fazla istediğimiz kutlamaları yapamadık ama bu sürpriz hediyeler almamıza engel mi, değil elbette. Şimdi dünyanın öbür ucundan bile getirtseniz kısa sürede istediğiniz her şey elinizin altında oluyor. Sevdiklerinizin zevkini, beğenisini sizden iyi kim bilecek? Tek yapmanız gereken bir tıkla hediye siparişini vererek onu mutlu etmek.

Bir Yorum Yazın