• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sağlıklı Diyet Ürünleri

  • 0
  • 5217
  • 0
  • 0

SAĞLIKLI ŞEKİLDE TÜKETİLEBİLECEK DİYET ÜRÜNLERİ

Mutluluğun en temel öğesi sağlıktır. Onu en iyi şekilde korumak da başlıca görevimizdir. Nitekim uzun bir yaşam, güzel bir cilt, dinç bir vücut, harika dişler. Bunların hepsi sağlıklı olmak ve düzenli beslenme ile kazanılır. Sağlıklı olmanın temelinde beslenme alışkanlıklarımız gelir. Düzenli bir beslenme sağlıklı bir yaşamın temel yapı taşıdır. Beslenmenin düzenli olmaması sosyal hayatımızdan, iş hayatımıza, eğitim hayatımıza kadar birçok alanda olumsuz etkiler bırakır.

Sağlıklı Ürünler Nelerdir?

Vücudumuz bizlere eksik noktalarını yanlış giden tarafları ipuçları ile gösterir. Örneğin D vitamini eksik bir kişinin saçları dökülür, tırnakları zayıflar ve tırnakları üzerinde beyaz noktalar oluşur. A ve C vitamini eksik kişilerin erken yaşta saçları beyazlar. Dengesiz beslenen kişiler aşırı kilo alır veya aşırı kilo kaybeder. Öncelikle kişinin kendini tanıması ve vücudunun eksik ve fazlalarını tespit etmesi gerekmektedir. Kişinin vücudunda eksik olan vitaminleri temin etmesi onun için sağlıklı ürünler ile beslenmesi demektir. Herkesin sağlıklı besini bu sebeple birbirinden farklıdır.

Öncelikle Kendinizi Tanıyın

Bu aşamada kendinize bir kağıt ve kalem temin edin. Vücudunuzun sizlere ilettiği mesajları bu kağıt üzerine yazın. Bunlar basit işaretler kolaylıkla bulunabileceklerdir. Saçlarınızın zayıf, güçsüz ya da fazla döküldüğünü yazın. Uykuya olan ihtiyacınız ya da canınızın en fazla neler istediğini bu kâğıda yazın. Daha sonra bunların araştırmasını ve sebeplerini öğrenin aşırı bir eksiklik durumunda doktor desteği sağlayın. Aşırı eksiklik olamayan durumlarda kendinize buna uygun beslenme planı hazırlayın. Bu plan haftalık ya da aylık olarak güncellenebilir. Kişisel zevklerinize ve eksikliklerinize uygun listeye uyum sağlamaya özen gösterin ve bunu sürekli bir yaşam tarzı hâline getirin.

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

l Kilo vermek için başlıca yapılması gereken şey öğün dışında yemek yenilmemesidir. Günü üç öğüne bölmek ve düzenli olarak bu saatlerde yemek yemek kilo vermeyi olumlu etkileyecektir. Yemek saatleri dışında çok acıkılması durumunda hafif ara öğünler ile açlık hissini bastırmak ve öğünlerde daha fazla yemeyi engellemek gerekmektedir.

l Bunun yanı sıra akşam 7 den sonra yenilen yemekler sindirim sisteminin yavaşlaması sebebiyle eriyememektedir. Bu sebeple akşam yemeklerini 7 den önce yemek kilo vermek için atılan önemli bir adım olacaktır.

l Bir diyet programı yapmak ve kilo vermeye yardımcı ürünler kullanarak diyet programınızı desteklemelisiniz.

l Diyet Ürünleri diyete başladığınız gün temin edilmeli ve diyet sürecinde sürekliliği sağlanmalıdır.

l Diyet atıştırmalıkları ara öğünlerde sizlerin bir sonraki öğün daha tok hissetmenizi sağlar. Bu sayede lif içeren ürünler tercih edilerek daha sağlıklı, pratik ve hızlı kilo verdirecek ürünler tercih etmeniz de fayda sağlar.

Lif İçeren Ürünler ve Diyet Atıştırmalıkları

Tam tahıllı ürünler her zaman daha fazla lif

oranına sahiptir bu nedenle tam buğday ekmeği veya tam buğday unundan yapılan diyet bisküvileri ile daha sağlıklı bir diyet yapmanız mümkündür.

Aynı zamanda elma, armut, incir, kuru erik gibi meyveler de yüksek lif oranına sahiptir.

Kilo Vermeye Yardımcı Ürünler

Kilo vermek için yağ yakıcı özelliği yüksek besinler daha fazla tercih edilmektedir . Bunların başında yoğurt gelmektedir. Yoğurt üzerine pul biber dökülerek yenilmesi yağ yakımını büyük oranda etkileyecektir.

l Yoğurt, yağ yakıcı özelliği oldukça yüksek bir besindir bu sebeple yemeklerin yanında tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

l Yeşil çay, vücuttaki toksinleri attığı bilinen yeşil çay kilo vermede en etkili olan içeceklerdendir.

l Kefir, kefir sindirim sistemini düzenler ve olumsuz koşulları ortadan kaldırır.

l Yulaf, yüksek lif oranına sahip yulaf süt ve yoğurt ile tüketilebilir.

l Karışık bitki çaylarının bazıları diyet üzerinde olumlu etki bırakmaktadır .

l Ve tabii ki bol su tüketmek, kilo vermenin en önemli noktası elbette su tüketmektir. Su sindirim sistemine olumlu etki sağlar ve yenilen besinlerin daha doğru sindirilmesini sağlar.

Detoks Suları ile Daha hızlı kilo verilebilir

Her gün düzenli ve taze bir şekilde detoks suları tüketmek de kilo verme üzerinde olumlu etkiye sahiptir. 1 Litre su içerisine limon, maydanoz, tarçın gibi yağ yakıcı besinleri doğrayarak atmanız sonucunda detoks suyu hazırlanmış olacaktır . Bunu düzenli olarak tüketir iseniz yağ yakımınız artmış olacaktır.

Bir Yorum Yazın