• Estetik
  • 07 Haziran, 2022

Kadınların En Çok Yaptırdığı 5 Estetik Operasyon

  • 0
  • 4348
  • 0
  • 0

Teknolojinin hızla gelişmesiyle plastik cerrahi ve estetik alanındaki imkânlar da arttı. Özellikle kadınların ilgi odağı olmaya devam eden estetik operasyonlar, internet üzerinden de sık sık araştırılıyor.

Günümüzde dış görünüş ve beden imajı, pek çok alanda belirleyici unsur olarak ön plana çıkıyor. Genç ve güzel kalmak isteyenlerin ayrı bir önem verdiği estetik operasyonlar, özellikle kadınlar tarafından ilgiyle inceleniyor. Doğum sonrası bebek emzirme zorunluluğu olan pek çok anne, vücut hatlarını yeniden toparlayacak operasyonlar hakkındaki araştırmalara yönelirken, bazı kadınların ise meme büyütme ve silikon konusunda internetten incelemeler yaptıkları görülüyor.

İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda, “Botoks yaptırmak zararlı mıdır?”, “Botoks fiyatları kaç liradan başlıyor?” ya da “Burun estetiği fiyatı ne kadar?” gibi sorulara da sık sık rastlanılıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte daha da merak uyandıran plastik cerrahi ve estetik alanı; rinoplasti, yüz gerdirme, Fransız askısı ve mezoterapi gibi pek çok operasyon seçeneği eşliğinde vatandaşlara hizmet veriyor. Jawline, gua sha, rekonstrüktif cerrahi alanını da kapsayan operasyonların, branşında uzman plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi ise hayati önem taşıyor. Plastik Cerrahi ve estetik alanında herhangi bir yetkinliği bulunmayan kişiler tarafından bu operasyonların yapılması, çoğu zaman çeşitli komplikasyon durumlarının görülmesine de zemin hazırlıyor.

Peki, kadınların ilgi odağında olmaya devam eden estetik operasyonlardan en çok hangileri tercih ediliyor? İşte kadınların en çok yaptırdığı 5 estetik operasyon…

1- Burun estetiği

Kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonların başında gelen burun estetiği, burun içindeki kıkırdak ve kemiklerin yeniden şekillendirilmesini sağlayan bir plastik cerrahi operasyon olarak dikkat çekiyor. Özellikle güzellik algısının yeni bir boyut kazandığı günümüzde gençlerin sıkça tercih ettiği burun estetiği, yüz hatlarının görünümünü baştan aşağı değiştiriyor. Rinoplasti olarak da tanımlanan burun estetiği, bir yaralanmanın tedavisi veya doğuştan gelen bir kusurun yok edilmesi amacıyla da yaptırılıyor. Solunum sıkıntısı yaşayan pek çok hasta da burun estetiği yaptırarak yeniden sağlığına kavuşabiliyor. Burun estetiğinin maliyeti konusunda ekip giderleri, hastane seçimi ve operasyon sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi gibi etkenler belirleyici oluyor.

Kadın burun estetiği

2- Meme estetiği

Kadınların en çok tercih ettiği operasyonlardan bir diğeri de meme estetiği olarak dikkat çekiyor. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen meme estetiği, genellikle doğum sonrasında talep görüyor. Doğum süreci ve emzirme evreleri sonrasında şekil bozukluklarına uğrayabilen pek çok kadın, meme estetiğine başvurarak vücutlarına yeni bir görünüm kazandırabiliyor. Gelişimsel bozuklar yaşayan gençler ve yaşlılar tarafından da talep gören meme estetiği, branşında uzman hekimler ve kaliteli ekipmanlar eşliğinde gerçekleştirilmesi durumunda oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Gerçekleştirilecek olan meme estetiğinde, cerrahın da onayı olması halinde genellikle kişinin talep ve beklentileri baz alınarak operasyon yapılıyor.

Silikon meme estetiği

3- Botoks

En çok araştırılan estetik operasyonlar arasında yer alan botoks da kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Başta estetik olmak üzere pek çok tıbbi alanda tercih edilen botoks, genellikle yüz kırışıklığından mustarip olan kadınların ilgi odağında bulunuyor. Botoks operasyonlarında cerrah seçimi hayati önem taşıyor. Branşında uzman plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen operasyonlar hastaların yüzünü güldürürken, plastik cerrahi alanında hiçbir yetkinliği bulunmayan ve yetersiz ekipman eşliğinde gerçekleştirilen operasyonlar ise telafisi olmayan komplikasyonlara yol açabiliyor.

Kadın estetik botoks

4- Dudak dolgusu

Dudaklara güçlü bir hacim kazandırmak ve yeni bir şekil vermek amacıyla gerçekleştirilen dudak dolgusu, kadınların yaptırdığı gözde estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Dudakların iç bölgesine ve çevre kısımlarına dermal dolgunun enjekte edilmesi ile birlikte yapılan bu operasyon sonucunda dudaklar yeni bir görünüme kavuşuyor. Genellikle ince dudaklara sahip kadınlar ve doğuştan dudak problemi yaşayan hastalar tarafından tercih edilen dudak dolgusunda da plastik cerrahın donanımı ve tecrübesi büyük önem taşıyor. Gelişigüzel bir şekilde, yetersiz ekipman eşliğinde yapılan operasyonlar, dudaklarda kalıcı şekil bozukluklarına yol açabiliyor.

Kadın dudak dolgusu

5- Çene dolgusu

Kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonlar arasında çene dolgusu da yer alıyor. Özel dolgu içeriklerinin çeneye enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen operasyon, kişinin yüz hatlarındaki genel görünüme de yeni bir estetik kazandırıyor. Çene dolgusu, düzeltilebilir seviyede olan tüm çene kusurlarında rahatlıkla uygulanabiliyor. Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi çene dolgusunda da uzman cerrah seçiminin titiz bir araştırmayla yapılması gerekiyor.

Klinik, çene operasyonu

Bir Yorum Yazın