• Yeme İçme Mekanları
  • 17 Haziran, 2022

Türkiye'nin En İyi Tatlıcıları

  • 0
  • 5701
  • 0
  • 0

Birbirinden lezzetli yöresel tatlarıyla tüm dünyada adından söz ettiren Türk mutfağı, tatlılarıyla da kendine hayran bırakıyor. Peki, Türkiye’nin en iyi tatlıcıları kimler? Türkiye’de tatlı nerede yenir?

İskender kebaptan mantıya, yaprak sarmadan mücvere kadar pek çok lezzeti dünyada hayranlık uyandıran Türk mutfağı, kendine has tatlıcılar ve tatlılarıyla da ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Türkiye’ye özgü lezzetler arasında bulunan baklava eşsiz tadıyla damaklarda iz bırakırken, baklavayı ilk kez tadanlar ise bu tatlıyı ‘lezzet bombası’ olarak tanımlıyor.

Baklavanın en gözde türleri arasında yer alan soğuk baklava, son dönemde vatandaşlar tarafından sık sık talep ediliyor. Diyarbakır’a özgü bir lezzet olarak dikkat çeken soğuk baklavanın tarifi ise çoğu vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Bazı restoranlarda nutella eşliğinde servis edilen soğuk baklava, hem tadı hem de görüntüsüyle kendine hayran bırakıyor.

Türkiye’nin vazgeçemediği lezzetlerden olan baklava, en tatlı ve şekerli türler arasında bulunuyor. Kalorisi oldukça yüksek olan bu eşsiz tatlının fiyatları ise özellikle internet ortamında sık sık araştırılıyor. “1 kg baklava kaç TL?” sorusuna yanıt arayan kullanıcılar, işletmeden işletmeye değişiklik gösteren geniş bir fiyat yelpazesiyle karşılıyor.

Soğuk baklava

Öte yandan baklava fiyatları 2022 yılı baz alındığında çoğu işletmede en az 125 liradan başlıyor. İçerisindeki çeşide göre kilogram fiyatı 300-350 lira bandına kadar tırmanan bu eşsiz lezzet, Türkiye’nin vazgeçemediği damak tatları arasında yer alıyor. Yüksek kalorisi ile en tatlı ve şekerli tatlı türleri arasında bulunan baklava, özellikle mutfağı ile ünlü Gaziantep ilinde turistlerin ilk lezzet tercihleri arasında ön plana çıkıyor.

Kendilerine has tatlı tarifi ve ortaya çıkardıkları lezzetlerle tüm dünyayı kendisine hayran bırakan Türk tatlıcıları, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla araştırılıyor. En lezzetli tatlıyı, en iyi tatlıcıda yemek isteyen damak gurmeleri, internet üzerinden araştırmalar yaparak doğru adresleri tespit etmeye çalışıyorlar. Peki, Türkiye’nin en iyi tatlıcıları kimler? Türkiye’de tatlı nerede yenir?

En Lezzetli Tatlıcılar Burada

Türkiye’de tatlı deyince akla ilk gelen kentler arasında Gaziantep zirvede yer alıyor. Gaziantep’in yanı sıra Mersin ve Adana da en lezzetli tatlıcıların bulunduğu diğer iller olarak ön plana çıkıyor. Bugüne kadar pek çok dünya çapındaki tatlı ustasını Türkiye’ye kazandıran Gaziantep, yabancı turistlerin de bu alandaki gözde şehri konumunda bulunuyor. Şerbetli tatlılardan sütlü tatlılara, baklavadan revaniye kadar pek çok eşsiz lezzeti usta işi bir tarifle müşterilerine sunan Gaziantep tatlıcıları, dünya genelinde hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Gaziantep, Adana ve Mersin’in yanı sıra İstanbul da dünya çapındaki tatlıcılara ev sahipliği yapıyor. Dünya genelinden turist çeken pek çok tatlıcıyı bünyesinde barından İstanbul, bu alanda en dikkat çeken iller arasında yer alıyor.

Ünlü Baklavacı ve Tatlıcılar

Türkiye’nin ünlü baklavacıları ve tatlıcıları listesinde Gaziantep’ten İmam Çağdaş Baklava Salonu zirvede yer alıyor. Mersin’de faaliyet gösteren Dondurmacı Halil ve Adana’da hizmet veren Tatlıcı Gönül Kardeşler de yine listenin önde gelen tatlıcıları olarak ön plana çıkıyor. Hatay’da bulunan Çınaraltı Künefe Yusuf Usta’nın Yeri ve Afyonkarahisar’da müşterilerini ağırlayan İkbal Lokantası da yine Türkiye’nin önde gelen tatlıcıları arasında dikkat çekiyor. İstanbul’da tatlı sektörünün gözde noktaları arasında ise Fatih Sarmacısı, Zeynel Muhallebicisi, Fıstıkzade, Baylan, Savoy Pastanesi ve Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma Salonu bulunuyor.

Tatlı sunumu

Yöresel Tatlıların Adresi

Türkiye’de kendine has tatlı tarifi ve lezzetleriyle ünlenen Gaziantep, Adana, Mersin, Hatay ve Afyonkarahisar, hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok turisti ağırlamaya devam ediyor. Baklavadan sütlaca, Antakya künefesinden aşureye kadar pek yöresel lezzete sahip olan bu kentler, hem tatlı ustaları hem de damakta bıraktıkları eşsiz tatla dünya çapında ses getiriyor. Yöresel tatlıların buluşma adresi olan İstanbul, Anadolu’nun her köşesindeki lezzetleri bir araya getiren kent olarak dikkat çekiyor. Aynı cadde üzerinde hem Hatay tatlıcıları hem de Gaziantep tatlıcılarını görebilmenin mümkün olduğu İstanbul, bu imkânıyla da birlikte yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Türkiye’de en çok tercih edilen yöresel tatlılar arasında baklava, Hatay künefesi ve sütlaç ön plana çıkıyor. Kerebiç tatlısı, zülbiye tatlısı, höşmerim, katmer, bici bici tatlısı ve aşure de Türk mutfağının eşsiz yöresel tatlıları arasında yer alıyor.

Bir Yorum Yazın