• Yeme İçme Mekanları
  • 15 Aralık, 2020

Ufuk Güngör ile Gurme Mekanlar Burak Kurufasülye

  • 0
  • 18090
  • 0
  • 0

Gurme Mekanlar "Burak Kurufasülye"

Bu sefer son zamanlarda sık sık ziyaret ettiğim, misafir götürdüğüm bir mekandan bahsetmek istiyorum. "Burak Kurufasülye Metin Usta". Mekan Pendik Güllübağlar da kuş uçmaz kervan geçmez tabirini kullanmak isterim. Bu öyle ıssız bir yer değil, bir mekan için kullandığım tabir önünden geçen müşteri açısından sakin bir mahalle olduğunu söylüyorum.

Yıllar öncesi bir arkadaşım bir cuma günü buraya beni getirdi hiç unutmuyorum efsane lezzetleri aynı bugünkü gibiydi. 6-7 masalı öğle saatlerinde ayakta bekleyerek sandalye kapan şanslı oturup yemeğini yerdi. 19 yıl önce dükkanın yarısında 3,5 masa ile başladığını da öğrenmiştim.

Gurme Magazin 2018 "yılın enleri" ni seçerken instagram hesabından davet geldi. Metin usta yeni taşındığı kendi mülkünde mekanı ferahlatmış tadım için davet etti. Yeri ve mekanı duyunca çok heyecanlandım.Yeni yerde geniş ortama rağmen yine de öğle saatlerinde yer bulmaz zor oluyor. Bu bölgenin, Pendik çevresinin ve İstanbul da şimdiden sevilen lezzet durağı olmaktadır.

Çorba çeşitleri burada artmış; bir gerdan çorbası içtim şu an yazıyı yazarken bile yutkunuyorum. Meyanesi, kıvamı bir harika, içine gerdan eti yerine dana incik atıyor farklı oluyor. İlik, kemik suyu 6 saat kaynatılan kemiklerin Kolejen'i ile tam bir şifa kaynağı. İşkembe de üst sekmen bir kıvamda.

Kurufasülye her zaman ki gibi efsane; özel tarladan seçtiği malzemeleri ile hem yumuşak, hem diri olacak, hem de güveç lezzeti ile endamından bir şey kaybetmeyecek. Hem de tadı mükemmel olacak.

Burada bir dana tandır yapıyorlar, Metin ustayı tebrik etmek lazım. Dana kol ile üstü kaburga arasından olan bir et kullanıyor. Uzun piştiğinden içinde ne sinir, ne yağ kalıyor, itaatkar dana eti tezgahtan tabağa kadar istifini bozmuyor. Yerken ağızda dağılıp giden lokum et haline geliyor.

Dana kapama, kuzu kaburga tandır da efsane güzellikte. Pilav, bulgur, tavuk haşlama, arnavut ciğeri, kavurma, sote gibi yemekler de tezgahta yerini alıyor. Çok fazla çeşit olmuyor, bazı yemeklerin günleri var. Pazartesi; Kuzu Tandır, Haşlama. Salı; Güveç, Fırın Kebabı. Çarşamba; Fırın Kavurma, Kaburga. Perşembe; Kaburga, Orman Kebabı. Cuma; Kapama, Kavurma. Cumartesi Tas Kebabı var.

Tatlılarından bahsedelim; Baklava özellikle buraya özel yapılıp, sıcak Antep işi kaliteli ve taze oluyor. Sade Urfa yağı, özel fıstık içinde lezzeti seçilmekte. Mevsiminde kabak tatlısı, piştikten sonra fırında demlenmesi ile mükemmel bir lezzet oluyor. Kemalpaşa çok özel pişirme tekniği ile kendine has lezzeti var.

Fırın sütlaç burada bir başka güzellikte yapıyorlar. Özel süt karışımı mandıradan geliyor. Manda kaymağı, bal, damla sakızı ile muhteşem bir karışım olmuş. Az ve çok pirinçli seçeneği de var.

Yoğurt özel burada. Manda yoğurdu karışımı burada en sevdiğim lezzetlerden. Ekmekleri dahi fırına özel kendi karışımı olarak yaptırmaktalar. Mayalanması, dinlenmesi ve formülü Burak Kuru fasulyeye özel. Metin usta işini aşkla, sevgi ile yaptığından her lokması lezzet olup bize geliyor. Son zamanlarda mutfakta oğlu Burak Aşçılık eğitimi alarak mezuniyet sonrası mutfakta daha fazla vakit geçirmektedir.

Metin usta 19 yıl önce bu işe başladığından şimdiye kadar bir ustası olmamış. Danıştığı, destek aldığı, yol göstereni olmamış. Her yemeği kendi stili, kendi reçetesi, kendine has pişirme tekniği ile başarıyı yakalamış ender ustalardan.

Metin ustanın meşhur bir lafı var çok beğeniyorum. "Misafirlerimizin Yüzündeki Tebessüm En Büyük Sermayemizdir."

Metin ustayı tanımaktan, dostu olmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir Yorum Yazın