• Sağlıklı Beslenme
  • 16 Ocak, 2023

4 Adımda Basenlerden Kurtul

  • 0
  • 39
  • 0
  • 0

İstediğiniz kiloya ulaşmak için diyete başladınız, iyi de gidiyor ama ah o basenler yok mu ne yaparsanız yapın bir türlü istediğiniz gibi olmuyor, incelmiyor. Birde üstüne üstlük selülit de var canınızı sıkan, ne kadar kilo verirseniz verin onları yok etmek de zor. Bilseniz nasıl da inatçıdır o yağ dokuları. Onlar inatçıysa biz de inatçıyız elbette ve illa ki hakkından geleceğiz onların. Peki ne yapacağız, nasıl kurtulacağız basenlerden ve selülitlerden? Birinci adımın fazla kilolardan kurtulmak olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyoruz. Ama yeterli olmayacaktır tabii. Basenler nasıl incelir diye soruyorsanız işte size kilo vermeyle birlikte kolaylıkla uygulayabileceğiniz diğer öneriler. Bu öneriler kalça nasıl hızlı eritilir sorusunun da cevabı olacaktır. Bu önerilerle basenlerden, selülitten kurtulurken sağlıklı bir yaşamın yolunu da açmış olacaksınız.

Böğürtlen Suyu

Basen Yağlarını Yakan Yiyecekler Tüket

Evet, böyle bir şey var. Kilo vermekte etkili olan yiyecekler var gerçekten. İçerdikleri maddeler, tok tutma özellikleri gibi nedenlerle bazı yiyecekler yağ yakmada, ödem atmada, dolayısıyla kilo vermede etkili. Peki, basen yağları için de geçerli mi bu? Basen eriten yiyecekler nelerdir? Öncelikli şunu belirtmekte yarar var, kilo vermekte etkili olan bazı yiyecekler basen yağlarını yakmada da etkili oluyor. Kalorisi düşük olan, yüksek oranda lif içeren pancar, tok tutmayı sağladığı, ödem atmada etkili olduğu gibi, metabolizmayı güçlendirerek yağ yakımını da arttırır. Nar da aynı şekilde düzenli tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır. Böğürtlen ise düşük kalorisi ve lifli yapısıyla diyette önerilen meyveler arasındadır.

Yoğurt, kefir hepimizin malumu. Diyetlerin vazgeçilmezlerinden olan düşük kalorili yoğurt, sade, ayran şeklinde tüketildiği gibi içine zencefil, tarçın, zerdeçal gibi ürünler eklenerek de tüketilebiliyor. Yani basen için etkili olan zerdeçalı yoğurtla buluşturunca etkisi daha da artıyor. Bu yağ yakımını da hızlandırıyor. Kefir de sindirim sistemine olumlu etkisi, tokluk hissi sağlaması nedeniyle diyetler için tıpkı yoğurt gibi en çok önerilen ürünlerden. Bölgesel zayıflama için önerilen bir diğer yiyecek de doymamış yağ asitleri yardımıyla yağ yakmada etkili olan avokadodur. İster sıkıp suyunu içerek, isterse mandalina, portakal gibi ara öğünlerde meyve olarak tüketilerek greyfurt, hem yemek yeme isteğini azaltarak, hem de yağ yakılmasını sağlayarak basenler için tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alıyor. Yağ asidi içerdiği için vücutta depolanmayan yağıyla diyetisyen listelerinde yer alan somon; kilo vermeyi hızlandıran, yağ yakıcı özelliğe sahip maddeleri içeren, A,K,C vitaminleri içerdiği için hücrelerin onarılmasında da etkili olan kırmızı acı biber de basen yağlarının yakılmasında etkili olan ürünler arasındadır.

Kilo verme ve basenlerden kurtulma sürecinde nişasta, şeker ve şeker içeren ürünlerden, tahıl ürünlerinden, aşırı yağlı gıdalardan uzak durmamız, her gün yeterince su tüketmemiz gerektiğini de hatırlatalım.

Bir hatırlatma daha, hızlı, kolay diyetlerle basenlerden, selülitten kurtulmak mümkün olmadığı gibi, sağlık açısından da son derece sıkıntılı sonuçlara neden olabilmektedir.

Koşan spocu kadın

Baseni Şekillendiren Fiziksel Aktivitelere Ağırlık Ver

Hep söylediğimiz gibi tek başına diyet yapmak kilo verme için etkili olsa da vücudun şekillenmesi için mutlaka egzersizi de diyete eklemek gerekiyor. Bir de tabii sağlıklı yaşam için egzersizi hayatımızdan eksik etmememiz gerekiyor. Yürüyüş, basen bölgesi yağlarını çalıştıran yüzme, koşu gibi kalp atış hızını arttıran kardiyo egzersizlerini basen eritme hareketleri ile buluşturmak basenlerin erimesini, selülitin giderilmesini sağlamak için oldukça etkilidir. Bu hareketler spor salonunda bir personal trainer yardımıyla yapılabileceği gibi evde de uygulanabilir. Ama egzersizlere geçmeden önce kasların zarar görmemesi için ısınma hareketleri yapmakta yarar var. Bir süre zıplamak, ip atlamak, kısa mesafeler arasında da olsa koşmak ısınmak için yeterli olacaktır. Ardından basen için hareketlere geçilebilir. Kalça, popo ve karın bölgeleri için yararlı olan squat, ayak kaldırma hareketi, lunge, kick back hareketleri, pedal çevirme hareketi, pilates topuyla yapılacak olan basenlerden kurtulmak için yapılabilecek önerilen hareketler arasında yer alıyor.

Tempolu yürümek, hafif koşu, dağ yürüyüşü kan dolaşımını hızlandıracağından de hem basen hem üst bacaklardaki yağları yakmak için etkili olacaktır.

Kendini Bütün Olarak Sev

Sağlıklı, fit bir vücuda kavuşmanın önemli bir kısmı diyet, egzersiz olsa da genel görünüşü etkileyen bir diğer şey de kendini bütün olarak sevmek. Bu özgüvenle de ilgili ve güzel, sağlıklı görünmenin de başta gelen şartlarından biri. Bedeniniz, yüzünüz ne kadar güzel olursa olsun bu güzelliği yansıtamıyorsanız pek bir anlamı olmuyor. Demek istediğimiz duruş, birikim, insanın kendisiyle barışık olması, kendini olduğu gibi kabul edip sevmesi bedenine dair bazı takıntılarının da olmaması demek. Kendini bütün olarak sevmek biraz da ne istediğini bilmek ve bu istek ya da istekleri gerçekleştirmek için çaba göstermekle ilgilidir. Tam bu aşamada bir rehbere ihtiyaç duyuyorsa kişinin bir yaşam koçu yardımı alması yararlı olacaktır.

Bir Yorum Yazın