• Sağlıklı Beslenme
  • 26 Nisan, 2021

Kilo Vermemizi Engelleyen Nedenler

  • 0
  • 5429
  • 0
  • 0

Kilo Kavramı Nasıl Bir Anlam İçerir?

Kilo bir meyve veya yiyecek açısından bakıldığında teraziye konulduğunda yazan sayı değeridir. İnsan açısından bakıldığında da aslında benzer bir durum vardır. İnsanın tartıya çıktığında tartıda çıkan değer o insanın kilosunun sayısal değeridir. Kilo özellikle sağlık açısından büyük bir önem içerir. İnsanların kilosu sağlık veya hastalık hali için de aynı zaman da bir argümandır. O nedenle insanların bu kilo konusuna dikkat etmesi gerekir. Dış görünüşü de etkileyen bu kilo faktörü insanların doğal yaşamları içerisinde sık sık karşı karşıya kaldığı bir unsur olmuştur. Bu unsur özellikle bu dönemde her alana yayılmış bulunmaktadır.

İdeal Kilo Nedir, Nasıl Hesaplanır?

İnsanların hayatlarında kilo büyük bir öneme sahiptir. Kilosu sebebiyle intihar eden veya girişimde bulunan dünyada bir sürü insan vardır. O nedenle kilo konusu insanlar için bir endişe taşır. Fazla mı zayıfım, yoksa kilolu muyum, kilolu mu gözüküyorum veya kaç kilo olmam gerekiyor gibi sorular on insandan yedisinin beyninde sürekli dönen ve çoğunun da sürekli dile getirdiği sorulardır. İnsanlar kilo problemini kendilerine çok fazla dert eder ve çok fazla olmamak kaydıyla aynı zamanda dert edilmesi gereken bir problemdir. Her insanın sağlığı için ideal kilosunda olması gerekir. İdeal kilo insanın boyuna, kas ve yağ oranına, cinsiyetine, vücut şekline göre farklılık gösterir. Her insanın ideal kilosu kendine özgü bir nitelik taşır. Ama sağlık için önemli yere sahip olan değer hesaplanmalı ve insanlar kilosunu bu aralıkta tutmalıdır.

Kilo Verme İhtiyacı

Günümüzün en büyük problemlerinden biri insanların kilolarının gittikçe artışa geçmesidir. Hazır yiyeceklerin artış göstermesi ile doğru orantılı olarak insanların kilosu da artış göstermiştir. Bu durumda genel olarak insanlar bir kilo verme ihtiyacı duyarlar. Bunun için çeşitli diyetler denerler, spor yaparlar kimisi ve en zararlısı hızlı kilo vermek adına bazı zararlı haplar kullanır. Bunların hepsi bu kilo verme problemini yenmek için yapılır. Hızlı kilo vermek istemi özellikle insanları yanlış aktivitelere ve uygulamalara sürükler. Bunu göz önüne alarak kilo verme sürecini insanların sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verme amacı ile yapmaları gerekir. Yavaş kilo veremek problem değildir. Önemli olan sağlıklı ve kalıcı kilo vermektir. Sağlık için en doğrusu ve yararlısı budur.

Kilo Verememe Problemi

Günümüzde çoğu insanın en büyük isteklerinden birini kilo vermek oluşturuyor. Bunu insanların bir kısmı başarsa da bazıları ne yaparsa yapsın bu konuda başarılı olamıyor. Kilo verememek de bu insanların hayatlarındaki en büyük problemden biri haline geliyor Bu sebeple kilo verememenin nedenler açısından detaylarına inilmesi gerekiyor. İnsanın kilo vermesinin yavaş olmasının bazı çeşitli alt yapıları vardır. Bunlardan bazıları kilo vermeyi yavaşlatan, bazıları da kilo veremyi durduran sebepler arasına girer. Aslında ikisinin sebepleri de aynıdır. Biri birinin yalnızca sonucudur. Yavaşlayan kilo verme bir süre sonra durur.

Kilo Verememek Neden Olur?

Kilo verememek probleminin çeşitli nedenleri olabilir. Bunların içerisinde psikolojik etmenler başı çeker. Stres veya başka bir duygu durum bozukluğu kilo verme sürecimizi olumsuz etkileyebilir. Genetik yatkınlık da kilo vermemizi engelleyen nedenler arasındadır. Kilo verme genetik özellikler de önem arz eder. Hormonlarda var olan bozukluklar da kilo vermeye engel teşkil eden sıkıntılı durumlardan biridir. Kilo vermeyi engelleyen vitamin eksiklikleri de bu sebepler arasında yer alır. İnsanın vitamin seviyelerinin her birinin gereken düzeyde olmaması bu süreci etkileyen ama bu etkinin bu sürece olumsuz olarak yansıdığı bir sorundur. Bunun yanında bazı hastalıklar kilo vermeyi yavaşlatabilir veya tamamen durdurabilir. Bu kilo verememek genel olarak bu hastalıkların belirtileri arasında karşımıza çıkar.

Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar

Kilo vermek yukarı da belirttiğimiz gibi her insanın istediği şeylerden biridir. Ama bazen bu istek ne yaparsak olmaz, kilo veremeyiz. Gereken şeyleri yapıp kilo verememek anormal bir durumdur. Bu sebeple araştırılması gerekir. Altında mutlaka bir sebep bulunur. Bu kilo verememe durumuna bazen bir hastalık sebep olabilir. Bu kilo verememe durumu genel olarak bu hastalıkların belirtileri arasında bulunur. İnsülin direnci, kansızlık, hormon bozuklukları olan hastalıklar kilo vermeye engel teşkil eden hastalıklardır. Kilo veremeyen insanların bu hastalıkları araştırıp o şekilde bir yol izlemesi gerekir.

Bir Yorum Yazın