Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 14 Ocak, 2020

A'dan Z'ye Kına Hazırlıkları!

  • 0
  • 5819
  • 0
  • 0

A'dan Z'ye Kına Hazırlıkları!

Organizasyon şirketlerinin hızla artmasıyla özel günlerin belli bir tema etrafında hazırlanmaya başlanmasının üzerinden çok geçmedi. Bu tip şirketler anı güzelleştirmek adına organizasyonlar türemiştir. Uzun zaman önce kiralanan mekanın ekibi tarafından hazırlıklar yapılırken şimdi daha uzman kişiler yapıyor. Uzman kişiler için önemli olan şey müşteri ve malzeme ilişkisidir. Müşteri memnuniyetini sağlamak için öncelikle müşterinin neyi istediğini organizasyon yapanlar tarafından iyi anlaşılmalı. Bütçe kesinlikle konuşulmalıdır. Davetli sayısına uygun bütçe müşteriye verilir.

Kına Organizasyonların da Fiyatlandırma Ölçütü

Gerekli kişilerle birlikte iş birliği yapılınca ölçü de belirlenmiş oluyor. Burada kına organizasyonu yaptırmak isteyen müşteriye büyük iş düşüyor. Kullanılacak malzemenin fiyatına göre de organizasyonun hazırlanma aşamasın da maliyet azalır veya artar. Lüks görünüme sahip bir tema seçilmişse kına için maliyette haliyle yükselecektir. Bu tip kına organizasyon fiyatları kesinlikle ağırlanacak misafir sayısına göre de farklılık gösterecektir. Misafir sayısı ne kadar artarsa kullanılacak olan malzeme sayısı da artar. Maliyet bu aşamada da farklılık gösterebilir. Malzeme ve tema seçimi konusun da taraflar ne istiyorlar o yapılır. Farklı bir organizasyonun yapılması mümkün değildir.

Atlas Organizasyon & Catering (Bursa / Osmangazi)
Atlas Organizasyon & Catering (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►
40 Gün 40 Gece Düğün Organizasyon (İstanbul / Bakırköy)
40 Gün 40 Gece Düğün Organizasyon (İstanbul / Bakırköy)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►

Müşteri Neye Dikkat Etmelidir?

Öncelik olarak yapılması belirlenen ilk işlem davetli sayısının belirlenmesidir. Belirlenen davetli sayısına uygun ya davetiye bastırılmalı ya da düğün davetiyesinin önemli bir kısmına eklenmeli. Devamın da ise kına organizasyon şirketi sürekli kontrol edilmeli aşamalar sıkı şekilde takip edilmelidir. Son dakika aksiliğinin çıkmasını aksi halde hiçbir gelin istemez. Aynı özveri kına aksesuarları seçilirken de gösterilmesi çok önemlidir. İyi bir görünüm ve şovların ortaya çıkması için bu aşama atlanmaması lazımdır. Kına aksesuarlarıyla testi kırma ve zil çalma gibi pek çok farklı şovlar yapılır.

Duru Davet Organizasyon (İzmir / Aliağa)
Duru Davet Organizasyon (İzmir / Aliağa)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
2B Event (İzmir / Buca)
2B Event (İzmir / Buca)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►

Aksesuarlar Ve Aksesuarların Seçiminin Önemi

Bu özel gecenin pek çok adeti mevcuttur. Adetler yerine getirilirken ise aksesuarlardan faydalanılır. Kına töreninin olmazsa olmazı elbette kına yakmak. Gelin pistin ortasında kırmızı bir duvakla başı örtülüdür. Bu aşama da gelin ağlatılmaya çalışılır. Su ile kına tozu karıştırılarak çamur kıvamı yakalanmaya çalışılır. Kına gelinin avuç kısmının iç kısmına yakılmadan önce gelin yakın çevresinde ki insanlar dönmeye başlar. İşte bu dönme işlemi gerçekleşirken yine kına aksesuarlarından yararlanılır. Dönme işlemi karanlıkta yapılacağı için belli olması adına mumlarla dönülür.

Kına da Nasıl Ürünler Kullanılır?

İşlemler gerçekleşmeden önce derin alışveriş maratonu başlanır. Öncelikle kına malzemeleri için kına organizasyonları yapan şirketle bu malzemeleri hangi tarafın temin edeceği kararlaştırılmalı. Malzeme teminini karşılamayı kabul eden şirketse organizasyon masraflarına bu yansıyacaktır. Kına adetlerinin çok popüler işlemi gelinin testiyi kırmasıdır. Gelinlerin ise neden testiyi kırdığı ise konuyu bilmeyen insanlar için açıklama getirilmelidir. Testi kırma adeti çok eskiden beri gelen bir adettir. Testinin için de çok farklı malzemeler bulunur. Kırılmasının amacı bolluk ve bereket getirme inancıdır.

Âlâ Kaftan Kiralama & Organizasyon (Bursa / Osmangazi)
Âlâ Kaftan Kiralama & Organizasyon (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►
Aslı Kaftan ve Organizasyon (Bursa / Karacabey)
Aslı Kaftan ve Organizasyon (Bursa / Karacabey)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

Özel Kına Gecesi İçin Yapılan Masraflar

Lüks bir kına organizasyonu isteniyorsa kesenin ağzı açılmalıdır. Her küçük ayrıntıyla ilgilenen organizasyon firmaları bu konular da çok büyük başarıya sahiplerdir. Her türlü müşteri kitlesinin başvurduğu organizasyon şirketleri yaptıkları işlerden dolayı çok fazla müşteriyle karşılaşır. Onların isteğine ve bütçelerine en uygun tabloyu hazırlayıp ortaya sunar. Hal böyle olunca organizasyon fiyatları kurumsal olan ve olmayan şirketlere göre değişkenlik gösterir. Avantaj olarak bu insanların önüne çıkmıştır. Kurumsal hale gelmişse eğer şirket birçok tecrübe kazandığı anlamına gelir.

Farfalla Organizasyon (Ankara / Çankaya)
Farfalla Organizasyon (Ankara / Çankaya)
Ankara
Teklif Al Firmayı İncele ►
Celine Organization (Ankara / Çankaya)
Celine Organization (Ankara / Çankaya)
Ankara
Teklif Al Firmayı İncele ►

Kına İçin Organizasyon Yapılmazsa Ne Olur?

Tabi ki organizasyondan kast edilen illa bir şirket ile anlaşmak değildir. Küçük bir tören için bile mutlaka organize işlemi gerçekleşmelidir. Eğer kına için organizasyon yapılmazsa topluluk halinde kargaşaya sebep olunur. Kargaşa beraberin de düzensizliği de getirir. Düzenli ve sırayla işlem yapılması güzel kına gecesi demektir. Kına da dans etmek, kına yakmak, testiyi kırmak hepsinin sırayla olması gerekir. Her şey birbirine karışırsa bulunan misafirlerde eğlenemez. Bu kültürün devamı gelmesi için şirketle anlaşılmasa bile kına gecesi sahibi bizzat kendisi yapması gerekir.

Kınadan Bir Gün Önce

İlk olarak bir hafta önceden aksesuar kuaförün ayarlanması gerekir. Bunların dışın da kına kıyafeti olan bindallı çok daha önceden ayarlanmalıdır. Her şey bir hafta önceden hazır hale getirilmeli ki son dakikaya bırakılıp bir sıkıntı çıkmasın. Eğer sıkıntılar çıkarsa özel kına gecesi hayali kurulduğu gibi güzel geçmez. Kınadan bir gün önce ise kına kıyafeti temiz ve ütülü bir hale getirilir. Organizasyon şirketi ile ise son kez yapılan hazırlıkların üstünden geçilmesi gerekir. Her ihtimale karşı istenmeyen durumlar ile karşılaşılmaması için hazırlıkların tekrar tekrar kontrol edilmesi gerekiyor.

Kına Gününü Yapılması Gerekenler

Kına sabahı gelin uyandıktan sonra mutlaka kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltı yapılması bünyenin sağlam kalabilmesi için çok önemlidir. Yorucu gün geçirileceğinden baygınlık gibi istenmeyen durumla karşılaşmamak adına önemlidir. Aynı gün içinde çok şey yapılacağı için ev de bulunan odanın bir bölümüne eşyalar yerleştirilmeli. Bunun sebebi eşyaların karışmasını önlemek olacaktır. Saati geldiğin de ise kuaföre gidilmeli. Kuaföre gidilirken yalnız olunmamalı. Mutlaka hazırlık aşamasın da geline yardım edecek birilerinin yakının da olması gerekir. Geline de bu aşamada nedime eşlik etmelidir.

Fotoğraf ve Kameramanlık Hizmeti

Düğün günü nasıl kayıt ediliyorsa kına gecesi de öyle kayıt edilmelidir. Kayıt işlemlerinin asıl amacı geleceğe güzel bir anı bırakmaktan ibarettir. Video ve Kamera hizmetleri sağlanırken donanımlı bir stüdyo ile anlaşma yapılmalıdır. Kına gecesi sadece çekim yapılacaksa ayrı hizmet bedeli alınır. Kına gecesine hazırlık aşaması da çekime dahil edilirse fiyatlar da yükselme söz konusu olur. Fakat bu anlaşma yapılan stüdyo ile müşteri arasında geçen bir konuşma olmalıdır. Çok eskiden çekim hizmeti düğün salonu tarafından ayarlanması yapılırken şimdiler de ise müşteri ayarlama yapıyor.

Acıbadem Zümrüt Fotoğrafçılık (İstanbul / Kadıköy)
Acıbadem Zümrüt Fotoğrafçılık (İstanbul / Kadıköy)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Bursa Fotoğrafçılık (Bursa / Osmangazi)
Bursa Fotoğrafçılık (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

Kına Gecesi Adetleri

Kına gecesinde renkli kuşak dansı ve testi dansı olmak üzere farklı dans çeşitleri bulunur. Testi dansında ilk önce dans edilip sonra yere testi fırlatılır ve testi içinde dağılanlar toplanır. Kırılan testinin içindekiler gelin tarafından değil etraftaki insanların toplamalı. Testi içinde genellikle şeker küçük miktarlarda para ve fıstık gibi farklı malzemeler bulunur. Bu malzemeler bolluk ve bereketi temsil etmesi açısından kırılan testinin içinden çıkar. Testiyi temin ederken yine organizasyon şirketlerinden yararlanılır. Başka adet ise kına yakma sırasında gelin elini açmaz ve kaynana altın koyar.

Gelenekselliğin Dışında Yenilikçi Kına Gecelerinde Neler Yapılır?

Kına yakma merasiminden sonra eğlence hız kesmeden devam eder. Eğlence çeşitlerinin arasına da hız kesmeden yenileri eklenmiştir. Örneğin bunlardan biri renkli kuşak dansıdır. Bu dans için kıyafeti bile özel tasarlanır. Normal bindallı ile bu dans yapılmaz. Gelinin isteğine göre kıyafetin etek bölümün de bulunan renkli kumaşlar vardır. Bu çeşitte kumaşlar bel kısmından başlayıp yere kadar devam eder. Gelinin arkadaşları ve yakın çevresi tarafından tutulan kumaşlar ise eğlenceli müzik eşliğinde dalga dalga yapılmalıdır. Dalgalanan kumaşlar ise birlik ve beraberliğin simgesi olarak kullanılmıştır.

Bir Yorum Yazın