Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Organizasyon
  • 26 Mart, 2020

Söz Masası Süsleme Önerileri!

  • 0
  • 3830
  • 0
  • 0

Söz Masası Süsleme Önerileri!

Evliliğe ilk adım atacak olan kişilerin ilk olarak söz töreni ve söz masası hazırlığı bulunmaktadır. Evlenecek olan çiftlerin düğün öncesi söz nişan organizasyonu hazırlıkları dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Söz masası hazırlığı içerisinde olan kişiler sözden birkaç hafta önce internetten söz masası hazırlama örneklerine bakarak fikir edinebilir. Söz masası hazırlama işi tıpkı nişan masası hazırlama ve nişan törenin evde olması hazırlığı gibi özenle yapılmalıdır. Söz masası süsleme örnekleri internette oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Kendi tarzınıza göre bir fikir edinebilirsiniz. Söz ve nişan organizasyonları düzenli ve planlı bir şekilde yapılmalıdır. Böylelikle söz günü hiçbir karışıklık ve eksiklik çıkmamış olur. Söz masası hazırlama işinde ilk olarak söz masası malzemeleri listesi hazırlanmalıdır. Söz masasının gümüş renklerde hazırlanmasını isteyen çiftler bu konsepte uyacak malzeme seçimleri yapmalıdır. Sözde gerçekleşecek olan kız isteme töreni için özel tepsi ve hediyelikler de hazırlanmalıdır. Böylelikle söz töreni sonrasında gelen misafirlere ikram yapılır. Nişan pastası gibi söz günü de özel pasta siparişi verilerek gelen misafirlere pasta ikram edilebilir.

Masal Düğün & Kına Organizasyon (Bursa / Osmangazi)
Masal Düğün & Kına Organizasyon (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►
Hülya Wedding Davet Organizasyon (Bursa / Nilüfer)
Hülya Wedding Davet Organizasyon (Bursa / Nilüfer)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

sozmasasi

Söz Masası Kiralama Fiyatları Nelerdir?

Söz masası organizasyonları için özel bir organizasyon şirketi ile anlaşma yapılabilir. Özellikle söz gününde bu tür işlerle uğraşmak istemeyen gelin ve ailesi özel söz ve nişan masası hazırlığı yapan organizasyon şirketlerinden biri ile anlaşarak belirlediği konsepte uygun şekilde evi süsletebilir. Söz masası kiralama işi seçilen konsepte ve masaya göre farklılık göstermektedir. Masanın büyüklüğüne göre de ayrı olarak fiyat belirlenir. İstenilen süslemenin fazla ve gösterişli olması fiyatın artmasına da neden olacaktır. Söz masası kiralama fiyatları 500 TL’den 1.500 TL’ye kadar uzanmaktadır. Söz masası organizasyon fiyatları organizasyon şirketlerine ve söz yaptıracak olan kişilerin özel isteklerine göre de değişiklik göstermektedir. Daha gösterişli ve taşlı masa tercihinde bulunan kişiler için organizasyon fiyatı 1.000 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir. Kişiler kendi bütçelerine göre bir konsept ve süsleme belirleyerek organizasyon şirketi ile fiyat anlaşması yapabilir. Bazı kişisel isteklerin söz sahipleri tarafından karşılanması da organizasyon fiyatını düşürecektir. Böylelikle söz masası hazırlığı organizasyonu daha uygun bir fiyata gerçekleşmiş olur.

Başak Event & Flowers (İstanbul / Beşiktaş)
Başak Event & Flowers (İstanbul / Beşiktaş)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Alya Davet Organizasyon (İstanbul / Sarıyer)
Alya Davet Organizasyon (İstanbul / Sarıyer)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►

Şeffaf Söz Masası Konsepti

Organizasyonların ve kişilerin özel olarak hazırladığı söz masaları için şeffaf söz masası vazgeçilmez bir örnektir. Ev nişanı ya da evde olacak söz organizasyonları için şeffaf söz masası en doğru seçimdir. Masasının şeffaf olması süsleme işinin de daha kolay ve uyumlu yapılmasını sağlar. Şeffaf masa tercihi yapan kişiler genellikle masanın çevresini taşlar ya da çeşitli çiçekler ile süslemektedir. Bu süsleme için belirlenen renkler ise gümüş ya da altın sarısıdır. Altın sarısı söz masası hazırlama konsepti günümüzde oldukça yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Aynı zamanda gümüş söz masası konsepti de söz günlerinin vazgeçilmez temalarından biridir. Zarifliği ve asil duruşu ile çekilen fotoğraflarda güzel karelerin çıkmasını sağlayan bu konsept örneklerinde kullanılan masa genellikle şeffaftır. Masanın şeffaf olması aynı zamanda üst süslerinin de daha canlı ve dikkat çekici gözükmesini sağlar. Söz masası hazırlığı için söz organizasyonu paketleri içerisinde bulunan bu masa, farklı konseptler için uyumlu bir görseldir. Söz ve nişan organizasyonlarında en çok bu masanın tercih edilmesi ise pastanın üzerinde şık bir duruş sergilemesidir.

By Mira Concept (İzmir / Çeşme)
By Mira Concept (İzmir / Çeşme)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
ata-can organizasyon (İzmir / Urla)
ata-can organizasyon (İzmir / Urla)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►

sozmasasi2

Evde Yapılacak Söz Organizasyonlarında Kimler Bulunmalıdır?

Söz törenleri çoğunlukla evde gerçekleşmektedir. Bu nedenle evin kapasitesine göre misafir çağırılmalıdır. Misafirlerin evin kapasitesinden fazla olması kişileri hareketini kısıtlamaktadır. Söz günü rahat hareket etmek oldukça önemlidir. Özellikle gelin adayının kahve servisi ve ailenin yiyecek içecek servisinde rahat hareket etmesi için çağırılan misafirlerin ev ile doğru orantıda olması gerekmektedir. Söz organizasyonları için ailenin en yakınları çağırılmalıdır. Kardeşler, ailenin büyük fertleri, teyze, amca, dayı, kuzen ve gelin ile damadın en yakın arkadaşları yeterli olacaktır.

Gelen Misafirler İçin Oturma Alanı Hazırlama

Söz törenlerinde evde önceden oturma planı hazırlama işi, söz günü herhangi bir karışıklık çıkmasını önleyecektir. Ailenin en büyük fertlerinin ve birinci dereceden ailenin hangi koltuklarda oturacağını önceden belirleme o gün oturma planında düzen sağlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda diğer yakın akrabalar ve arkadaşlar için sandalyeler hazırlanarak birkaç sıra oturma düzeni ayarlanabilir. Sandalyelerin yerleşimi kesinlikle geçiş ve yürüme alanını kapatmamalıdır. Bu nedenle kapıdan uzak ve duvara yaslanmış bir şekilde sandalye yerleşimi yapmak doğru olacaktır.

sozmasasi4

Evde Hazırlanan Söz Törenleri Ne Kadar Sürer?

Evde yapılacak olan söz törenlerinin ne kadar süreceği ve nelerin yapılacağı da önceden söz töreni planlaması içerisinde bulunmalıdır. Misafirlerin geliş saatinden gidecekleri olan saate kadar yapılacak işler belirlenmelidir. Genellikle evde yapılan söz törenleri yaklaşık 3 saat sürmektedir. Erkek tarafının kız evine gelmesi, kız isteme ve kahve servisi, söz kesme ve yüzük takma süresi yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ardından yiyecek ve içecek servisi yapılır. Bazı evde yapılan söz törenlerinde müzik çalma ve oyun oynama görülebilir. Evde eğlence programı ile söz töreni 3 saat sürmektedir.

sözmasasi

Söz Hediyelikleri Örnekleri Nelerdir?

Söz gününde gelen misafirlere o günün anısı için hediye verilmektedir. Söz hediyeleri önceden hazırlanan küçük hediyelerdir. Söz töreni bittikten sonra misafirlerin gideceği sırada bu hediyelikler verilmektedir. Genellikle söz hediyeliğinde gelin ile damadın isimlerinin ve söz tarihlerinin bulunduğu küçük objeler verilmektedir. Günümüzde küçük ayna magnetlerinin üzerine yazılmış isimler en çok tercih edilen hediyelerdendir. Aynı zamanda küçük kutuların içerisine mum ve şeker hazırlanarak hediye verilmesi de tatlı bir hediye örneğidir. Söz hediyelerinde genellikle o günün anlam ve önemi belirtilmektedir. Bunun için fazla masrafa gerek yoktur. Küçük buzdolabı süsleri, kutuların içerisine hazırlanmış şeker ve kahve hediyeliği, çiçekler, defter ve kalemler en iyi söz hediyelerinden biridir. Küçük saksıların içerisinde bulunan çiçeklerin söz hediyesi olarak gelen misafirlere verilmesi de günümüzde yaygın bir hediye örneğidir. Bu hediyelerin kalıcı olması da o günü hatırlatmak için oldukça önemlidir.

Neşeli Mucizeler Dükkanı (İzmir / Menderes)
Neşeli Mucizeler Dükkanı (İzmir / Menderes)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
ashk desing (İstanbul)
ashk desing (İstanbul)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Sade Fikir (Bursa / Osmangazi)
Sade Fikir (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

Söz Masası

Evde Yapılacak Söz Töreninde Ne İkram Edilir?

Evde yapılacak olan söz törenlerinde önceden bir yiyecek listesi yapılmalıdır. Kız tarafı sözden önce bu hazırlıkları yaparak söz günü misafirlere ikram edebilir. İçecek ikramları da seçenek olarak bol tutulmalıdır. Meyve suları, soda, kahve, çay, kola gibi soğuk ve sıcak içecekler ikram edilmelidir. Yiyecek olarak kişiler genellikle salata ve aperatif bir menü hazırlamaktadır. Söz günü için küçük kurabiyeler tatlı ve tuzlu olarak belirlenmelidir. Bu kurabiyeler hazır pastahanelerden temin edilebilir. Kız tarafını çok yormayacak bir yiyecek listesi hazırlanabilir. Bu nedenle Rus salatası, patates salatası ya da makarna salatası gibi küçük kaseler içerisinde ikramlıklar hazırlanabilir. Bunun yanı sıra sigara böreği, patatesli börek, peynirli ve kıymalı börek çeşitleri hazırlanarak söz günü kişinin isteğine göre servis edilebilir. Tek lokmalık yiyecekler bu tür söz davetleri menülerinin vazgeçilmezleridir. Çikolata ve peynir topları en iyi örneklerden biridir. Küçük brownie tarzında lokmalık kekler de hazır alınabilir ya da evde kız tarafı yapabilir.

Söz Masası

Bir Yorum Yazın