Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 13 Nisan, 2020

COVID-19 Sürecinde Düğün Planlarken Suçluluk Duygusunu Nasıl Önlersiniz?

  • 0
  • 9820
  • 0
  • 0

Şu an tüm dünya salgın ile karşı karşıya iken, düğün planlamak veya kutlama havasında olmak kendinizi suçlu hissetmenize neden olabilir. Hedefinize odaklanmak için bu ipuçlarını kullanın.

coronaplan1

 

COVID-19 Salgınından birçok düğün etkilendi , birçok çift evlenme planlarını ertelemek veya iptal etmek zorunda kaldı. Ancak düğününüz, gelecekte ve bu durumdan etkilenmeyecek kadar uzaksa, farklı bir zorlukla karşı karşıya kalabilirsiniz: suçluluk! Düğününüzün şimdilik güvende olduğu konusunda rahatlama ve pişmanlık karışımı bir duygu içerisinde olabilirsiniz. Unutmayın ki böyle düşünen yalnızca siz değilsiniz. Bu tamamen normal bir tepkidir. Özellikle de hepimiz bu yeni gerçekle kendi yollarımızla nasıl başa çıkacağımızı anlamaya ve çözmeye çalıştığımız için. Yakınınızdan birilerinin bu durum nedeniyle düğününün iptal olması ya da ertelenmesi gibi sorunlar ile karşılaştığını görünce suçluluk duygusunun daha da arttığını anlayabiliyoruz. Düğünü iptal olan ya da ertelenen arkadaşınızın ya da akrabanızın yanında sizin hala düğün hazırlığı yapıyor olmanız kendinizi kötü hissetmenize yol açabilir.

Uzmanlar bu belirsizlik içerisinde kendinize odaklanmanızın en doğru yol olacağını söylüyor. Düğünlerini iptal etmek zorunda kalan birini tanıyorsanız, empati duyma ve hissettiklerine karşı duyarlı olmanızı sizlere tavsiye ediyor. Özellikle kendi düğün hazırlıklarınız hakkında fikirlerini almanızın hiç zamanı olmadığını da belirtiyorlar.

Bu durumda, suçluluk hissi size sadece uzun vadede daha fazla endişe katacaktır. Bunun yerine, uzmanlar sürecin mümkün olduğu kadar tadını çıkarmayı öneriyor. İyimserlikle ileriye bakmak, zamanınızı üretmek için harcamak, sevgi bağlarınıza odaklanmak duyduğumuz tüm korkunç haberlerle başa çıkmanıza yardımcı olabilecek sağlıklı bir yol olduğundan bahsediyorlar.

 

Eğer pandemi sırasında düğün hazırlıkları yaparken suçluluk hissi ile mücadele ediyorsanız, yolunuza devam etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Yeniden odaklanmak için zaman ayırın!

Mutluluk ve üzüntü arasında karışık duygular hissediyorsanız veya heyecan ve suçluluk ile aynı anda mücadele ediyorsanız durdurma tuşuna basmanın zamanı gelmiş demektir.

Bir düğünü planlamak zaten zaman alıcıdır ve küresel bir sağlık krizinin ağırlığını eklediğinizde, enerjinizi doğru şeylere odaklayıp odaklamadığınızı kontrol etmek oldukça zordur. Tabii ki durum hakkında günceli takip etmek önemlidir. Ancak sonunda tüm bunların geçmişte kaldığı zamanların geleceğini unutmayın. Üzülmek için de kendinize zaman tanıyın ve sonra derin bir nefes alarak işe koyulun. Geri çekilip büyük resme bakarak, yapabileceğiniz şeylere öncelik vermeniz gerektiğini hatırlatacaksınız. Zihinsel sağlığınız söz konusu olduğunda en önemli şey kontrol mekanizmanızı devreye sokmaktır.

Corona Plan

Kendinizi biraz gevşetin!

Kendinize şu anda nasıl hissettiğinizin yanlış bir yol olmadığını hatırlatın. Muhtemelen, bu durum düğününüzü hiç düşünmediğiniz bir şekilde etkilemektedir. Düğününüzün planlandığı gibi olması konusunda olduğunca çok normalliği korumak isterken hayal kırıklığına uğramış veya şaşkın hissetmek yeni fikirlere açık olmaya sıcak bakmanıza olanak tanır.

Yerel COVID-19 yönergelerine dikkatle uyduğunuz ve sosyal mesafeyi uyguladığınız sürece zaten sizleri mutlu etmeye yetecektir. Bu süreçte de düğününüzü hayal etmek, kına gecenizin kutlandığı anı düşlemek ve daha birçok eğlencenin yapılacağını hayal etmek pozitif anlamda sizleri etkileyecektir. İçinde bulunduğunuz durumu karanlık tünelin sonundaki aydınlık gibi düşünürseniz bu sizi hep ileriye götürecektir.

Pozitif kalmak için elinizden geleni yapın!

Tünelin sonunda ışıklardan bahsetmişken, çevrenizde hala iyi şeyler olduğunu unutmayın. Nişan veya düğününüzü kutlamak ve ne kadar eğlenceli olacaklarını düşünmek güncel olayları daha az ciddiye aldığınız anlamına gelmez. Şimdi her zamankinden daha fazla, karantina sırasında modumuzu yüksek tutmak zorundayız. Düğününüz için ayakkabı alışverişi yapmak, organizasyon firmalarını araştırmak, kuaförler ile iletişime geçmek ya da düğün salonu araştırmanın şimdi tam zamanı!

coronaplan3

 

Akılda tutulması gereken başka bir şey de şu an büyük zorluk içerisinde olan düğün firmaları. Karantina sürecinde bu yapacağınız görüşmeler ve anlaşmalar ile onlara da destek vermiş olacaksınız. Düğün, davet ve etkinlikler ertelendiğinde ya da iptal olduğunda düğün firmaları da dahil olmak üzere birçok küçük işletme gelirlerine doğrudan bir darbe alıyor. Sanal iletişimler ve anlaşmalar yapmak bu işletmelere maddi ve manevi yardımcı olmanızı sağlar.

Bir programa sadık kalın!

Şu anda düğün planlamasından suçlu veya bunalmış hissetmekten kaçınmanın bir yolu, düğün hazırlıklarınız için günlük plan oluşturmaktır. Her gün bir ya da iki saat, kendinizi üretken hissetmeniz için yeterli olacaktır. Gün içinde düğün yapılacaklar listenizde ilerleme kaydettikten sonra, bilgisayarınızı ve ya telefonunuzu kapatın. Düğün planlamasını karantina etkinliklerinizin geri kalanından ayırmak için net bir çaba gösterin. Bir arkadaşınızla sohbet edin, evde bir spa gecesi yapın, yeni bir tarif pişirmeyi deneyin. Nişanlınız ya da birlikte olduğunuz kişi ile yaşıyorsanız,bağlantınızı geçlü tutmaya odaklanmak için bu ekstra zamanı birlikte kullanın, böylece bu durumu avantaja çevirebilirsiniz.

Gerçekten önemli olanı hatırlayın!

En son ne zaman minnettar olduğunuz her şeyi el ile yazdınız? Saçma gelebilir, ancak motivasyon için harika bir yöntem. Kağıda yazılan her şeyi görmenin bir şeyleri perspektif haline getireceğini ve düğün hazırlığınız için ne kadar yardımcı olacağını görmüş olacaksınız. Bir düğünün temel amacı, sevdiklerinizle kutlamaktır. Sevdiklerimizden ayrı kaldığımız bu günlerde bu amaç daha da güçlenecektir.

coronaplan5

Uygun yönergelere uyduğunuz sürece, düğününüzün bu yılın sonunda veya 2021'in başında gerçekleşmesi planlanıyorsa planlanan şekilde devam etmesinden dolayı kendinizi suçlu hissetmeyin. En önemlisi, arkadaşlarınız ve aileniz emin olun bu mutlu günü sizinle birlikte kutlamak için can atıyor olacak.

Son olarak duygularınızı keşfetmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Tüm planlarınızı yapmaktan veya pandeminin düğününüzü nasıl etkileyebileceğinden endişe ediyorsanız düğün firmalarına ve düğün organizatörlerine danışın. endavet.com ailesi olarak destek ekibimizin her zaman yanınızda olduğunu unutmayın! 0850 888 63 88 numaralı hattan bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca evinizde oturduğunuz yerden endavet.com’dan şehrinizi seçip ihtiyacınız olan tüm firmalardan ücretsiz teklif alıp anlaşma yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın