• Yeme İçme Mekanları
  • 17 Ocak, 2023

Americano Kahve Nedir?

  • 0
  • 37
  • 0
  • 0

Sabah kalkar kalkmaz daha gözünü açmadan, güne dinç başlamak için kahve fincanına sarılan insanlar vardır. Kahve tiryakileri! Kokusuyla, aromasıyla öylesine kendine çeker ki insanı kahve, tiryaki olmamak mümkün mü? Herkesin bir tercihi, içim zevki vardır elbette. Kimisi sert kahveyi sever, kimisi yumuşak içimli olanı. Geçmişten günümüze kahve tercihindeki zevkler yeni yeni kahve türlerini ortaya çıkarmıştır. Americano kahve de bunlardan biri. Adının Americano olduğuna bakıp da aldanmayın, kahvenin çıkış yeri İtalya. Kaynaklara göre, İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyada bulunan Amerikan askerlerinin espressoyu sert bulmaları ve üzerine su ilave ettirerek içmeleri üzerine ortaya çıkan bir kahve türü. Ama kısa sürede önce Avrupaya, ardından Amerikaya yayılmış ve giderek en çok tüketilen kahveler arasında yer almış.

Kahve tiryakileri bilirler elbette, Americano, espressonun su ilave edilerek seyreltilmesiyle yapılıyor ve evde de kolay bir şekilde hazırlanabiliyor. Yani illa da bu konuda bir barista kadar uzman olmanıza gerek yok. Evde Americano nasıl yapılır diye merak edenler için söyleyelim, ihtiyacınız olan espresso yapabileceğiniz bir kahve makinası -ki tiryakilerin çoğunun evinde illa ki vardır-, kaynama derecesindeki su ve kahve çekirdeklerinin aromasını kaybetmemesi, tadının bozulmaması için önceden içine su konularak ısıtılmış fincan. Önceden hazırladığınız espressoyu, en altta kadar insin, suya iyice karışsın diye fincana kenarından yavaş yavaş eklemeye başlıyorsunuz, suya tamamen karışınca da kahvenin kreması en üstte bir tabaka oluşturmuş şekilde Americano kahveniz hazır oluyor. Krema tabakasının bozulmaması için kenardan yavaşça eklendiğiniz espresso ile suyu ayrıca karıştırmıyorsunuz.

Americano mu Daha Sert Filtre Kahve mi?

Hem kahvelerinin yoğunluk derecesi, kafein oranları, hem de tatlarıyla birbirine çok benzeyen hatta bazen karıştırılan Americano ve filtre kahvenin içim olarak biraz farkı var elbette. Americano kahve espressoya su eklenerek yapıldığı için biraz daha seyreltilmiş ve içimi daha yumuşak bir kahvedir. Filtre kahve ise biraz daha kalın çekilmiş kahve çekirdeklerinin suda demlenmesini bekleyerek elde edilir.

Americano Kahve Kalori ve Besin Değerleri Nedir?

Espressonun inceltilmesiyle hazırlanan ve gerçek bir kahve keyfi veren Americano, kahve severlerin en çok tercih ettiği kahve türleri arasında yer alıyor. Bunda seyreltilmiş, yumuşak içimli olmasının yanısıra kalorisiz olmasının da etkisi var. Bir fincan Americano kahve yaklaşık 15 kalori içermektedir. Yani düşük bir kaloriye sahiptir. Tokluk hissi de veren kahve, diyet yapanların da tercih ettiği kahve türleri arasında yer alır. Ancak içine tercihe göre ekleyeceğiniz krema, süt, şeker gibi gıdalarla kalorisi artabilir. Diyetteyseniz, düşük kalorili tüketmek istiyor ancak bu tatlardan da vazgeçemiyorsanız yağsız süt, şeker kullanabilirsiniz. Kalorisi sade içime göre yine artacaktır ama yağlı süte oranla biraz daha az. 1 kupa Americano kahvenin kafein oranı da 100 ile 250 mg. arasında değişmektedir.

Filtre Kahve

En İyi Americano Kahve İçebileceğiniz Mekân

Kahve yapan tüm mekanlar kahve yapımı konusunda iddialı olsa da bazı mekanlar gerek kullandıkları malzemelerin kalitesi gerekse baristaların ustalığıyla daha çok öne çıkarlar. Yine, aynı nedenlerle bazı kahve türleri bazı mekanların spesiyali haline gelir ve kahve tutkunlarının uğrak yerlerinden olur. Bu seçim Americano kahve içilecek yerler için de geçerli. Seçeceğiniz boya göre değişen Americano fiyatı kafeler arasında değişiklik gösterse de aralarında çok büyük fiyat farkları yoktur. En iyi Americano kahve içeceğiniz şehrinizdeki en iyi cafeler de bu yüzden önemli. Keyifle bir kahve içmek istiyorsanız cafe seçimine de özen göstermeniz gerekecek. Bu kafelerden biri, İstanbulda Balat, Nişantaşı, Reşitpaşadaki şubeleriyle hizmet veren Coffee Departman. Kaliteli kahve çekirdekleriyle hazırladıkları ürünleriyle Americano kahve yapımında da ustalaşan mekanların başında geliyor.

Taze kavrulmuş kahve çekirdekleriyle, lezzetleriyle İzmirin simgelerinden, kahve müdavimlerinin vazgeçemediği mekanlardan olan Brothers Coffee de, adının hakkını veren bir Americano kahve içmek için tercih edilecek mekânlar arasında yer alıyor.

Antalyada pek çok şubesi bulunan Shakespeare Coffee&Bistro, Bursa, Diyarbakır, İzmir, Kayseri dışında yurtdışında da kahve severlerin buluşma noktalarından biri haline geldi. Yerel tatların, dünya mutfaklarından örneklerin yer aldığı mekânda, yemek ya da kahvaltınızı Americano kahve ile taçlandırabilirsiniz.

İstanbulda Gayrettepe, Kanyon, Topağacı, Maslak, Bebekte şubeleri olan Petra Roasting Company, kahve severler için klasik olmuş bir mekân. Kendi kavurma alanlarında her zaman taze hazırlanan kahve çekirdekleriyle Americano kahveyi de keyifle içebileceğiniz bir yer. Üstelik yanında mekâna özel lezzetleri de tadarak

Afiyet olsun kahve severlere!

Bir Yorum Yazın