• Yeme İçme Mekanları
  • 05 Eylül, 2022

Bursa 'da Tatlıcı Denince Akla Gelen 5 Mekan

  • 0
  • 3293
  • 0
  • 0

Tatlı, şekerin anlamı hikâyesi ile büyük küçük herkesin damağında son bulan keyifli yolculuklara şahitlik etmekte. Sütlülerden şerbetlilere, keklerden çikolatalara birçok çeşidiyle karşımıza çıkan mutluluk hormonu kaynağı tatlı, yüzyıllardır sofraların baş tacı olmayı hak etmiştir.

Damakta bıraktığı lezzetin haricinde göze de hitap eden en özel, en anlamlı hediye kutularını dolduran yeri geldiğinde sevindiren rahatlatan güldüren birden fazla duyguyu aynı anda yaşatan besinlerin en gözdesidir tatlı.

İş böyle olunca; üzerine deyimlerin söylendiği, şenliklerin düzenlendiği ve maharetli ellerin adeta birbiriyle yarışır şekilde ürünler ortaya koyduğu bir tatlıcı sektörünün oluşmaması elde değildir. Anadolu topraklarının kendine has tatlıları dışında, uzak diyarlardan gelip ülkemizde sevilen binlerce tatlıcı dükkânı, yerlilerin ve ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Ayrıca son yıllarda kendi içerisinde yeniliklere ortaklık etmiş, çiros gibi dünya mutfağından tatlıları bünyesine katmıştır.

Heybetiyle büyüleyen Uludağ’ıyla, Güney Marmara’nın incisi Mudanya’sıyla yeşil Bursa’nın da kendine özgü tatlıları bulunurken Gaziantep’in baklavasını, İsviçre’nin çikolatasını İtalya’nın çirosunu ve çok daha fazlasını deneyimleyebileceğiniz 5 tatlıcı sevenleri tarafından tam puan almış. Birbirinden farklı kulvarlarda tatlı deneyimi sunan Bursa’nın en iyi 5 tatlıcı mekanı, her bütçeye, her kültüre ve her damak tadına uygun ürünleri ile Bursalıları ve Bursa’ya yolu düşenleri tatlıya doyuruyor.

Çikolatalar

Bursa Çikolata Müzesi

El yapımı Belçika Çikolatasıyla gerçek sanat eserlerine ev sahipliği yapmakta olan mekan, tonlarca çikolatasıyla Bursa’nın simgelenmiş ve önem kazanmış figürlerini tatlı severler ile buluşturuyor. Şehre tatlı esintiler getirmesiyle ününü kazanmış mekanda, çikolatadan yapılmış eserlerle dolu müzeyi gezerken, eşsiz kıvamda çeşitli çikolataların tadına bakabilirsiniz. Tamamı çikolata ile bezenmiş bu mekanda çikolataya doyacaksınız. Çok cüzi miktarda olan giriş ücreti ile sevgilerinizle büyülü bir tura çıkarken ikram edilen tablet çikolatayı ağzınızda keyifle eritmeyi unutmayın. Tadı bu çikolata gezmeye değer diyenlere vakit kaybetmeden Bursa Çikolata Müzesi’ne uğramalarını öneriyoruz.

Burger Künefe

Alışa gelmişin dışında künefeye renk katan Burger Künefe, farklı sunumlarıyla deneyenleri daha tadına bakmadan hayran bırakmaktadır. Çeşit çeşit künefe ve tatlılarıyla tatlı severleri şımartan tatlıcı, bir fincan kahvenin yanında ağızları sulandıran ve gönülleri fetheden lezzetleriyle misafirlerini dört gözle beklemektedir. Spesiyal tatları ile her yudumda şaşıracağınız künefeler, yanında getirilen ikramlar ile bir yandan kendinizi künefe ile meşhur olan ilde hissedecek diğer yandan bu yeni nesil künefenin tadını tarihi şehir Bursa’da deneyimleyeceksiniz.

Şengüloğlu Baklava

1984’ten bu yana değişmeyen samimiyeti ve lezzeti ile size ve sevdiklerinize vazgeçilmez, bir deneyenin bir daha bırakamadığı tatlar sunmaya devam ediyor. Gaziantep mutfağının olağanüstü ürünlerini Bursa’daki birden çok şubesiyle ayağınıza kadar getirdiği gibi, İncecik açılmış yufkanın kat kat dizilmesiyle benzersiz dakikalar yaşamanızı garantilemektedirler. Fıstıklı, cevizli, fındıklı ve daha nicesi tatlı krizlerinize ilaç gibi gelirken adından çokça söz ettiren börekleri de denemeye değer. Bursa baklava fiyatları 2022 yılında ne olacak diyenlere oldukça makul fiyatlara yüksek lezzet sunan Şengüloğlu Baklava, kendine has servisi ile baklavaya farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Kardelen Kestane Şekeri

Bursa denilince ilk akla gelen tatlılar arasında yer alan kestane şekeri, Uludağ’ın temiz havasında yetişen ve özenle toplanan aynı zamanda zorlu bir işlem sürecinden geçip sizler ile buluşturuluyor. Bu zahmetli serüveni keyifle gerçekleştiren Kardelen Kestane Şekeri üreticileri, 18 noktada hizmet veren satış noktasıyla Bursa’ya yolu düşenlerin uğrak noktası haline geliyor. Meşhur kestane şekeri Bursa’ya yolu düşen ziyaretçilerin ve şehir dışı gezilerinin hediyelik listesinde yer alarak ününü tüm dünyaya duyurmayı başarmış durumda. Kardelen Kestane Şekeri fiyat ve lezzetiyle müşterilerini memnun etmeye devam ediyor.

Bağdat Hurma Tatlısı

Bursalıların sokak lezzeti olarak tanıdığı Bağdat Hurma Tatlısı, 50 yıldan fazla süredir sevenlerinin sofralarını süslemeye devam ediyor. Unlu mamul satışıyla hizmete başlayan mekan, kurucusunun lezzet arayışı sonucu hurma tatlısını sevenleriyle buluşturmuş. Dünya’da tek üretim tesisine sahip olması değişmeyen lezzetinin formülü olarak kabul edilmiş. İnternette rastlayacağınız Bağdat hurma tatlısı tarifi 'nin Bursa Bağdat Hurma Tatlıcısı’ nın orijinal reçetesinden oldukça uzak olduğunu da bildirmekte fayda görüyor, Bursa Kültürel Lezzetleri arasında yer alan Bağdat Hurma Tatlısını özellikle Bursa’da yemenizi tavsiye ediyoruz.

Bursa’nın gurme onayı almış meşhur tatlıcı mekanları, rekabetin getirdiği çalışma özverisiyle başarı ve lezzet olarak adeta birbiriyle yarışmakta. Tek amaçları deneyenlerin yüzlerindeki mutluluğu görmek olan işletme sahipleri, sektöre ve menülerine getirdikleri yenilikler ile renkli tabakların ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Bunun sonuncunda ise zengin bir tatlı mutfağına sahip Bursa mekanlarını denemek, lezzetin keşfinde bizlere yardımcı oluyor. Bursa tatlı fiyatları mekandan mekana değişiklik gösterse de her bütçeye uygun seçenekleri ile sevenlerini memnun etmeyi başarıyor.

Bir Yorum Yazın