• Organizasyon
  • 17 Şubat, 2020

Bebek Mevlüdü Hazırlığı Nasıl Olmalı?

  • 0
  • 1272
  • 0
  • 0

Bebek Mevlüdü Hazırlığı Nasıl Olmalı?

Tüm hamilelik boyunca anne adayları bebeklerini kucaklarına almak için heyecanla gün sayıyorlar. Beklenen süre tamamlanıp nihayet bebeklerini sağ salim kucaklarına aldıklarında onun için yapılabilecek her şeyi yapmak istiyor annelerimiz. Yeni doğan bebekler için yapılan geleneklerin içerinde bulunan bebek mevlüdü annelerin heyecanla düzenlemek istediği bir organizasyondur. Toplumuz için önemli olan bu gelenek anneneler için doğum yaptıktan sonra neredeyse bir dönüm noktası haline geliyor. Loğusa döneminin bitmesinin ardından yapılan bebek mevlüdü hakkında tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Desing by Sezer Pamuk (Bursa / Nilüfer)
Desing by Sezer Pamuk (Bursa / Nilüfer)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►
Dore Organizasyon (Bursa / İnegöl)
Dore Organizasyon (Bursa / İnegöl)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

Bebek Mevlüdü Nedir?

Her toplumun kültürüne has çeşitli gelenekler bulunur. Bir bebeğin dünyaya gelmesi tüm toplumlarda önemli bir olay olarak karşılanır. Bu önemli olay için her kültürün kendisi içinde belirli kutlamaları bulunur. Dünya gözlerini henüz açmış bir bebek, genel olarak uzun bir hamilelik süreci yaşadıktan sonra bebeğini sağlıkla kucaklayan anne ve ailesinin mutluluğunu paylaşmak ve bebeğin sağlıklı olması için dua edip Allah’a şükretmek için bebek mevlüdü organizasyonu gerçekleştirilir. Bebeğin dünyaya gelmesinin ardından geçen en kritik zaman olan 40 günün ardından bebek mevlüdü gerçekleştirilir. Bu özel organizasyonun bir diğer önemli amacı ise dünyaya yeni gelen bebeğin aile üyeleri ve ailenin yakın çevresi tarafına ilk kez topluca tanıştırılmasıdır. Bu organizasyona katılacak olan aile üyeleri ve diğer yakınlar gelirken beraberlerinde bebeğe ve annesine ihtiyaca yönelik hediyeler getirirler. Anne baba ve diğer aile üyeleri için çok önemli olan bebek mevlüdünü güzel ve rahat geçirebilmek için bazı adımlar izlenmelidir.

Bebek Mevlüdüne Nasıl Hazırlık Yapılır?

Yeni doğumun sevincini paylaşmak, bebeğin dünyaya gelişi için Allah’a şükretmek amacıyla güzel bir bebek mevlüdü organize etmeninin bazı adımları bulunuyor. İşe nereden başlayacağına bir türlü karar veremeyen aileler için yardımcı olacak bir yazı dizisi hazırladık. Bebek mevlüdü düzenlemek için atılması gereken ilk adım tarih belirlemektir. Sizin için en uygun zamanı seçmeniz çok önemlidir. Genel olarak bu zaman doğumdan 40 gün sonrası olarak planlansa da bazı aileler annenin loğusa dönemi içindeyken bu töreni gerçekleştirebiliyorlar. Bu özel zaman için annenin hazır olması çok önemlidir. Mevlüt tarihini belirleme aşamasında kişisel ihtiyaçlarınızı baz alarak kararlaştırmalısınız. Yoğun bir katılım sağlayabilmek için bu tarihi hafta sonuna ayarlamanız daha iyi olacaktır. Tarihi belirledikten sonra asıl işin yeni başladığını göreceksiniz.

Confetti Davet Organizasyon (İstanbul / Beşiktaş)
Confetti Davet Organizasyon (İstanbul / Beşiktaş)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Bir Organizasyon (İstanbul / Ümraniye)
Bir Organizasyon (İstanbul / Ümraniye)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►

Konukların Davet Edilmesi

Bebek mevlüdüne katılmasını istediğiniz aile üyeleriniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız ve diğer yakın çevrenizin tam listesini çıkarmalısınız. Yaptığınız listeye göre davetlilerinizi çağırabilirsiniz. Kalabalık bir listeye sahip değilseniz bebek mevlüdünü evde düzenleyebilirsiniz. Kalabalık bir listeniz bulunuyorsa bebek ve annenin fazla yorulmaması adına mevlüdü dışarıda bir mekan ayarlayarak gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz davetlilerinizi zarif ve şık bir davetiye hazırlatıp göndererek de davet edebilirsiniz. Bu şekilde daha unutulmaz ve özel bir bebek mevlüdü gerçekleştirebilirsiniz.

Mevlüt İçin Gelen Davetlilere Hazırlanacak İkramların Belirlenmesi

Dünyaya yeni gelen bebeğinizin mutluluğunu sizinle paylaşacak olan misafirlerinize bazı ikramlarda bulunulması hem daha güzel bir mevlüt organize etmenizi sağlarken hem de davetlileri memnun edecektir. Daha önce davet edeceğiniz kişi sayısını belirlemek bu noktada oldukça önem arz ediyor. Davetli sayınıza göre ikramlarınızn çeşidini rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Az sayda gelecek olan davetli varsa küçük atıştırmalık çeşitleri hazırlayıp onlara ikram etmeniz kafi gelecektir. Fakat fazla sayıda davetliniz var ise mevlüt için yemek hazırlayabilecek bir firma ile anlaşabilirsiniz. Bunun dışında lahmacun, pide gibi yiyecekler yaptırıp misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Bebek mevlüdü organizasyonunu ev dışında bir mekan ayarlayarak yapacaksanız mekanın sahibi ile görüşerek ikram ayarlaması yapabilirsiniz.

Cocina Catering (İstanbul / Kadıköy)
Cocina Catering (İstanbul / Kadıköy)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Mio Catering (Bursa)
Mio Catering (Bursa)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

Loğusa Şerbeti Hazırlığı

Davetliler için hazırlanacak olan tüm ikramlıkların yanında önemli bir ikram olan loğusa şerbeti bulunuyor. Bebek mevlüdü için geleneksel bir ikram olan loğusa şerbeti güzel bir sunumla misafirlere ikram edilmelidir. Artık market raflarında da bulunabilir olan loğusa şerbetini kendinizde hazırlayabilirsiniz. Soğuk ya da ılık tüketilen bu şerbeti özel bardaklarla sunabilirsiniz.

Bebek Mevlüdü İçin Süslemeler

Bebek mevlüdü organizasyonunun görsel olarak bir şölen edasında gerçekleşebilmesi için bebek mevlüdü süsleri oldukça önemlidir. Süslemelerin rengini bebeğinizin cinsiyetine göre ayarlayabilirsiniz. Süslemeler için öncelikle bir konsept belirlemelisiniz. Konsepti belirledikten sonra ise konseptinize uygun olan süslemeleri ayarlayabilirsiniz. Bu süslemeleri kendi ellerinizle hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında isterseniz bütçenize uygun olarak satın aldığınız süslemeleri mekana dilediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Fotoğraf çekilebilmek için uygun bir alan ayırmanızı ve buraya özel süslemeler yapmanızı tavsiye ederiz. Baktıkça o özel günü hatırlayacağınız fotoğrafların güzel görünmesini eminiz istersiniz. Bebek mevlüdü masası ve sandalyeleri de süsleyebilirsiniz.

Celine Organization (Ankara / Çankaya)
Celine Organization (Ankara / Çankaya)
Ankara
Teklif Al Firmayı İncele ►
Berrince Organizasyon (Ankara / Çankaya)
Berrince Organizasyon (Ankara / Çankaya)
Ankara
Teklif Al Firmayı İncele ►

Misafirler İçin Hediyelik Hazırlama

Düzenleyeceğiniz bebek mevlüdü organizasyonunu unutulmaz bir hale getirmek için hatıra olması adına bebek mevlüdü hediyelikleri hazırlanmalıdır. Hem sizin hem de bebek mevlüdü organizasyonunuza katılacak olan davetlilerinizin yıllar boyunca saklayabileceği ve baktığınızda sizin için oldukça önemli olan bu güzel günü hatırlatacak hediyelikler hazırlanması oldukça önemlidir. Hazırlayacağınız hediyelikleri davete katılan misafirlere dağıtabilirsiniz. Hediyelik olarak; bebeğinizin resminin bulunduğu ya da adının yazdığı buzdolabı süsü, kokulu taşlar, kokulu sabunlar, tesbih, kokulu mumlar gibi birçok dekoratif ürünü tercih edebilirsiniz. Beğeniniz ve bütçenize göre seçeceğiniz bu hediyelikler misafirlerinizi oldukça memnun edeceklerdir. Son dönemlerde daha popüler olan işlemeli mendil, isime özel yapılmış kolonya şişeleri, isimli şerbet bardakları gibi hediyeliklerde düşünülebilir. Hatta son dönemlerde yeni kullanılmaya başlanan hediyeliklerden biri olan ve özellikle bebeğinizle sizin aranızda oldukça özel olacak onun için yazdığınız duygusal bir yazının güzel bir kağıda bastırılmış hali ya da bir mendile dokunmuş hali çok güzel bir hediye olacaktır.

Alya Tasarim Evi (İstanbul / Beşiktaş)
Alya Tasarim Evi (İstanbul / Beşiktaş)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
El'ce Hediyelik Davet Tasarım Organizasyon (Bursa / Osmangazi)
El'ce Hediyelik Davet Tasarım Organizasyon (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

Bebek Mevlüdü İçin Ne Giyilmelidir?

Özellikle anne ve bebek adına önemli olan bu özel gün için giyilecek kıyafetlerde çok önemlidir. Anne için tercih edeceği kıyafetle hareket ederken rahat olmaya ama şıklığından ödün vermemeye dikkat edilmelidir. Annenin kendisi için seçeceği kıyafetin bebeğinin giyeceği kıyafetin renklerinde olması çok hoş ve güzel görünecektir. Hatta kıyafet renkleri genel olarak süslemelerin renkleri ile de uyumlu olması güzel olacaktır. Bebek ile annenin uyumlu kıyafetler içinde olması, anne ve bebeğin birbirlerini tamamlamasının temsili bir göstergesidir. Bu hem sizin hem de davetinize katılacak olan misafirlerin oldukça hoşunuza gidecektir. Bebek mevlüdü organizasyonu boyunca birkaç kez bebeğinizin altını değiştirmek zorunda kalacağınızı göz önünde bulundurarak ikiniz içinde rahat ama şık kıyafetler tercih etmelisiniz. Bebeğinizin de kendisini giydiği kıyafetler içinde rahat hissetmesinin önemli olduğunu unutmamalısınız. İlk kez bu kadar kalabalık bir topluluğun karşısına çıkacak olan bebeğiniz kıyafetlerinin içinde rahat etmezse bunu ağlayarak çok net şekilde belli edecektir. Bebeğiniz için kıyafet seçerken, seçeceğiniz kıyafetin pamuklu kumaşa sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Pamuklu kıyafetler bebeğinizin terini dışarı atabilmesini kolaylaştırırken, çok hassas olan cildinin tahriş olmasını önlemesi açısından oldukça fayda sağlar. Tüm bunlara ek olarak özellikle dış mekan da yapacağınız bebek mevlüdü organizasyonu için; bebeğin terlemesi, idrar ya da kakasının kıyafetlerine bulaşması veya üzerine bir şeyler dökülebilme ihtimallerine karşın ek kıyafetler götürmeyi unutmamalısınız.

Bir Yorum Yazın