Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 11 Haziran, 2020

Kademeli Normalleşme Sürecinde Düğünler Nasıl Olacak?

  • 0
  • 34760
  • 0
  • 0

Düğün Salonları Ne zaman Açılacak?

Çiftlerimizin merakla takip ettiği düğün salonlarının açılış tarihi belli oldu. Corona virüs salgını sebebiyle kapatılan düğün salonlarının açılacağı duyuruldu. 15 Haziran’da nikah salonları, 1 Temmuz’dan itibaren ise düğün mekanları açılıyor. Peki yeni normal dönemde düğünler nasıl olacak? İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Esnaf Odası düğün kurallarını açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koromavirüs salgını nedeniyle birçok sektör hizmet vermeyi durdurmuş ve devam edenler ise gerekli önlemler çerçevesinde hizmetlerini sürdürmüştü. Sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralına uyulması dolayısıyla corona virüs vaka sayıları ve hayatını kaybedenlerin sayısında azalma oldu. Alınan önlemler arasında yer alan düğün sektörü de hizmet vermeyi durdurmuştu. Nihayet normalleşme sürecine düğün sektöründe hizmet veren işletmeler de girdi. Nikah salonları ve düğün salonlarının açılmasıyla hizmet vermeye başlayacak olan tüm firmaların ve çiftlerin şimdi merak ettikleri konu düğünlerin nasıl olacağı.

Pandemi Düğün Maske

Düğün Salonları Kuralları Neler?

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası, düğünlerin başlayacağı bilgisi duyurulduktan sonra düğünlerin nasıl olacağı ve hangi kuralların uygulanacağı konusunda bilgilendirme paylaştı. Düğünlerini temmuz ve ağustos aylarında gerçekleştirmek isteyen ve bu aylara erteleyen çiftler düğünlerini belirlenen kurallara göre yapacak. Kurallar içerisinde neler var hep birlikte inceleyelim.

Kapasiteler Azaltılacak

Düğün salonu ve mekan işletmecileri corona virüs salgını kapsamında davetli sayısı oldukça fazla olarak gerçekleştirilen düğünlerin ve etkinliklerin olumsuz sonuçlar yaratmaması açısından mekanların kapasitelerinin yarıya düşürmesini ilk kural olarak belirledi. 8-10 kişilik hazırlanan masalar en fazla 4 kişi olacak şekilde düzenlenecek. Kademeli normalleşme süreci içerisinde 600 - 1000 kişilik kapasitesi olan salonlar 200-250 kişi misafirin ağırlanacağı şekilde düzenlenecek.

Maske ve Hijyen Kuralı Uygulanacak

Belirlenen bir diğer kural ise maske ve hijyen kuralı. Davetliler düğün, kına ya da nişan düzenlenecek mekana ateşi ölçülerek alınacak. Maskesiz davetli kabul edilmeyecek ya da davet sahibi maskesi olmayan konuklara maske temin edecek. Ateş ölçümü yapılan misafirlere girişte el dezenfeksiyonu yapılacak ve bu belirli aralıklarla düğün esnasında da devam edecek. Misafirler için hazırlanan yiyecek ve içecek ikramlıkları hijyen kurallarına uygun olarak yapılacak. Bu nedenle hijyen eğitimi sertifikası bulunmayan garsonların mekanlarda çalışmasına izin verilmeyecek. Serpme ikramlıklara izin verilmeyecek. Yiyecekler kişiye özel olarak kapalı bir şekilde hazırlanacak ve ikram edilecek. İçeride hava değişimini sağlayacak havalandırma sistemleri kullanılacak.

Sosyal Mesafe Kuralına Uyan Danslar Yapılacak

Dans etmeden, oynamadan bir düğün elbette ki düşünülemez. Bu durum da göz önünde bulundurularak sosyal mesafe kuralına uymak için hazırlanmış 1.5 metrelik halay çubukları ile halay çekilecek. Halay çekmek isteyenler çubukların ucundan tutarak eğlenceye eşlik edecek. Davetlilerin birbiri ile yakın temasta bulunması kesinlikle yasak olacak. Pistte dans edecek kişiler mutlaka sosyal mesafe kuralına uyacak. Yakın temas gerektiren oyunlar oynanmayacak.

Takı Merasimi İçin Kutu ya da Zarf Kullanılacak

Düğünlerin olmazsa olmazı takı merasimi. Gelin ya da damada takı bantları asarak yapılan takı merasimi artık kutu ya da zarflar ile yapılacak. Takılar yakaya asmak yerine takı sandığı ya da zarfa konularak gelin ve damada hediye edilecek.

Düğünlerini İptal Etmeyip Erteleyen Çiftler Aynı Fiyattan Düğünlerini Gerçekleştirecek

Düğünlerini iptal etmeyip erteleme kararı alan çiftler ellerindeki sözleşmeler ile 2020 yılı içerisinde aynı ücrete düğün yapma hakkına sahip olacak. Çiftler, düğün tarihleri değişse de 2020 yılı içerisinde olmak şartıyla düğünlerini aynı fiyattan yapacaklar. Yeni anlaşma yapacak olanlar için ise fiyatın çok yükseltilmemesi konusunda temkinli olunacağı söylemler arasında.

Tüm çiftlerimize gerekli önlemleri alarak muhteşem bir düğün süreci geçirmelerini diliyoruz.

Bir Yorum Yazın