• Sağlıklı Beslenme
  • 13 Ocak, 2021

Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

  • 0
  • 7426
  • 0
  • 0

Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hayatımız oldukça kolay hale gelmektedir. Gerek iş hayatımızda gerek günlük yaşamımızda eskisi kadar efor sarf etmeden işlerimiz halledebilmekteyiz. Hayatımız kolaylaştıkça da daha az hareket ediyoruz. Hareketlerimiz azaldıkça da metabolizmamızın yavaşlamasına neden oluyoruz. Bir de iş hayatımızda ofis ortamında masa başı çalışıyorsak kilo almamız kaçınılmaz hale geliyor.


Ofiste Beslenme


Masa başı çalışanların özellikle beslenmelerine biraz daha dikkat etmeleri önerilmektedir. Çalışma saatleri boyunca maalesef ofislerde çok fazla hareket imkanı bulunmamaktadır. Yüksek tempolu çalışma, zaman azlığı diyet yapmayı da zorlaştırmaktadır. Kolayca uygulanabilecek masa başı çalışanlar için diyet örnekleri bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmeye dikkat ederek hem kilo verebilir, hem de daha zinde hissedebilirsiniz.


Ofis İçin Kahvaltı Önerileri


Yoğun çalışma şekli de üzerine eklendiğinde özellikle kahvaltıların atıştırmalıklarla geçirildiği görülmektedir. Kimi zaman bu öğün atlanabilmektedir. Bu da oldukça yanlış bir harekettir. Kahvaltı önemlidir ve atlanmaması gerekir. Atlamak kadar atıştırmalıklarla kahvaltı yapmak da yanlıştır. Yüksek kalorili atıştırmalıklar, hareketsiz bir çalışma ortamı alınan kilolar olarak geri dönecektir. Alınan bu atıştırmalıklar hem yüksek kalorili hem de sağlıksız besinlerdir. Sağlıklı kahvaltılar yaparak ofiste uygulanabilecek diyet listenize uyabilir, kısa sürede fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Bunun yerine kolayca hazırlanacak ofiste tüketeceğiniz sağlıklı öğünler tercih edilmelidir. Örneğin çıkmadan küçük bir sandviç hazırlanabilmektedir. Kepek ya da tam buğday ekmeği, yağsız cins bir peynir, marulla kolayca hazırlayabilirsiniz. Ofiste hızlıca atıştırabileceğiniz, pratik, sağlıklı ve düşük kalorilidir. Yine yulaf ezmesi de sütle birlikte hızlıca hazırlanabilecek sağlıklı bir kahvaltılık olacaktır.


Ofiste Sağlıklı Beslenme


Ofis çalışanlarının çok sağlıklı beslenmedikleri görülmektedir. Stres altında çalıştıklarından genellikle sık sık tatlı istekleri oluşmaktadır. Karbonhidratlar ve şekerli yiyeceklerin ofis çalışanlarına beslenme şekli olarak yerleşmiştir. Bu besinler kan şekerinizin hızla yükselmesine neden olarak daha kısa sürede acıkmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda kalorileri de oldukça yüksektir. Bunun yerine çantanızda taşıyacağınız bir kaç kuru kayısı tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır. Ara öğünlerde tüketilebilecek kuru meyveler kan şekerinizde denge sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenme ve diyetiniz için ofis ortamında uygulayabileceğiniz bir öneri de su tüketmektir. Gün içinde masanıza bir su bardağı bulundurun. Sık sık su içmeye özen gösterin. Yeterli miktarda su tüketmek hem sağlık hem de kilo verebilmek için önemlidir. Ayrıca su içmek metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizi sağlayacaktır. Bir kaç ufak tüyo ile sıkı diyetler yapmadan sağlıklı beslenmeye geçerek kilo verebilirsiniz.


Hızlı Kilo Vermek İsteyenler


Masa başı çalışıyorsanız ve kısa süre içinde kilo vermek istiyorsanız çalışanlar için şok diyet listeleri de bulunmaktadır. Bu listeler uzun süre uygulanmazlar. Kısa sürelidir ve bu süre içinde hızlıca bir miktar kilo vermenizi sağlamaktadır. Hemen kilo vermek isteyenler için uygundur. Biraz sıkı diyetler olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle ara öğünlerinize yeşil çay gibi yağ yakmayı hızlandıran içecekler ekleyebilirsiniz. Eğer fazla hareket etmeyen masa başı çalışanıysanız bu diyetleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Sonrasına ise kilonuzu korumak adına mutlaka sağlıklı beslenmeye geçiş yapmalısınız.


Ofis İçinde Kolayca Yapabileceğiniz Ufak Tüyolar


Kilo vermenizi kolaylaştıracak bazı küçük tüyolar vardır. Bu detaylara dikkat ederek kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz. Ofis içinde rahatlıkla uygulayabileceğiniz çalışanlarda sağlıklı beslenme tüyolarını hayat tarzınız haline getirmelisiniz. Kahvaltı alışkanlıklarınızı değiştirin. Kahvaltıda haşlanmış yumurta yiyerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Beslenmede protein miktarını arttırmak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Lifli gıdalara günlük beslenmenizde sık sık yer verin Lifli besinler daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kan şekeriniz yavaş yavaş yükselterek tatlı isteğinizi dengeleyecektir.

Günlük su tüketiminize dikkat edin. Masanızda mutlaka su bulundurun ve gün içinde sık sık su için. İçeceklerinizde de yeşil çay, kahve gibi içecekleri tercih edin. Ara öğünlerinizde işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkartın. Bunun yerine kuru meyveleri çerezleri tercih edin. Ofis de de olsanız mutlaka gün içinde biraz daha hareketli olmaya özen gösterin. Asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkmayı tercih edebilirsiniz. Saat başı kendinize bir bahane bularak kısa da olsa ofis içinde yürüyüş yapabilirsiniz. Tüm bunlara dikkat ederek daha hızlı kilo verebilir aynı zamanda sağlığınız üzerinde olumlu etkiler yaratabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeyi ofis ortamında da olsanız hayatınıza taşıyarak sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz. Kilo verdikten sonra da alışkanlıklarınızı kaybetmemek kilonuzu korumak için yeterli olacaktır.

Bir Yorum Yazın