Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

 • Düğün Hizmetleri
 • 18 Mart, 2020

Corona Virüsten Düğün Sektörü Nasıl Etkilendi?

 • 0
 • 15803
 • 0
 • 0

Bilindiği üzere tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs ile karşı karşıyayız. Koronavirüs (Corona Virüs) adı ile bilinen COVID-19 tüm dünyada hızla yayıldığı ve ciddi can kayıplarına neden olduğu için Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edildi. Dünya çapında ölen kişi sayısı 4 bin 600 civarında. Ülkemizde de konu ile ilgili tedbirler genişletilmeye devam etmekte. Peki koronavirüs nedir, koronavirüs belirtileri nelerdir, koronavirüsten nasıl korunuruz? Corona virüs salgını ile karşı karşıya olan ülkeler bu durumdan ekonomik anlamda nasıl etkileniyor? Kapanan eğlence mekanları, cafeler, düğün salonları ve toplu buluşma alanları planlanan düğün, davet ve etkinlikleri nasıl etkileyecek?

Corona

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsler (CoV) kuşlarda ve memelilerde hastalıklara neden olan ve Coronaviridae familyasının iki alt familyasından birini oluşturan virüslerdir. Bunlar arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve COVID 19’un olduğu bazı corona virüs çeşitleri ölüm riski taşıyan solunum yolu enfeksiyonlarına yol açmakta.

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz bu virüs Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkmış ve COVID-19 olarak adlandırılan hastalığa yola açan koronavirüs (corona virüs) 100’den fazla ülkeye yayılmış durumda. Bu nedenle Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Sağlık Örgütü tarafından koronavirüsü “pandemi” (salgın) olarak sınıflandırıldı ve küresel salgın olarak ilan edildi.

 

Corona

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Son yapılan araştırmalara göre koronavirüsün kuluçka süresinin yaklaşık 5,1 gün olduğu tespit edildi. Bu bilgilere göre de tüm dünyada uygulanan 14 günlük karantina süreci bu tespite göre belirlendi. Araştırmada virüsün enfekte olduğu %2,5 civarındaki kişilerde belirtiler 2,2 gün, %97,5’inde ise 11,5 gün içerisinde göstermiştir. Peki ya belirtileri nelerdir? Koronavirüs enfekte olan bir kişide en çok rastlanan belirtiler ateş, kuru öksürük ve nefes darlığıdır. İlerleyen boyutlarda zatürre, böbrek yetmezliği ve ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Corona Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Virüs, hasta kişilerin öksürük ve hapşırık ile ortaya saçtığı damlacıklar yoluyla bulaşmaktadır. Hastalardan etrafa yayılan bu damlacıklar diğer kişilere temas ettikten sonra kişilerin göz, burun ve ağız yoluyla virüsün vücuda giriş yapmasına yol açar. Bu nedenle koronavirüsten korunma yolları neler sizler için listeledik.

 • Mümkün olduğunca yurtdışına çıkılmamalı. Zorunlu durumlarda ise hijyen ve temas konularına yeterince önem verilmelidir.
 • Ellerimizi temizlemeden kesinlikle ağız, burun ya da göz temasında bulunmamalıyız.
 • El temizliği en çok önem verilmesi gereken kurallar arasında. Ellerimizi en az 20 saniye boyunca ve mutlaka sabun ile yıkamalıyız. Bulunduğumuz yerde su ve sabun yok ise alkol bazlı antibakteriyel ürünlerle el temizliğimizi gerçekleştirmeliyiz.
 • Zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarı çıktığımız zamanlarda ise diğer kişilerle aramızda en az 1 metre mesafe olmasına dikkat etmelidir.
 • Zorunlu olmadıkça sağlık merkezlerine gitmemeliyiz. Zorunlu olduğu durumlarda da hastalar ile temastan kaçınılmalıdır.
 • Öksürme ve hapşırma gibi durumlarda tek kullanımlık mendiller ve tıbbi maskeler kullanılmalıdır.
 • Beslenmeye oldukça dikkat edilmeli. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmeye özen gösterilmeli.
 • Eğer vücutta corona virüs belirtilerine rastlanıyorsa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Corona

Corona Virüsü Hangi Sektörleri Etkisi Altına Aldı?

Corona virüs tüm dünyada birçok ölüme neden olmaya devam ederken küresel ekonomiyi de derinden etkilemiş durumda. Virüs nedeniyle bazı sektörler zarara uğrarken bazıları kazançlarını kat kat arttırmakta. En fazla zarara uğrayan sektörlerin başında elbette ki havayolu şirketleri geliyor.

Corona

Turizm sektörü de en fazla zarar gören sektörler arasında. Dünya çapında hizmet veren seyahat acenteleri, oteller ve restoranlar virüs dolayısıyla zor durumda. Özellikle Çin’de 25 milyon turistin seyahat etmeyeceği ve geri çekileceği söylentiler arasında.

Corona

Virüsün olumlu anlamda en çok etkilediği online hizmet veren e-ticaret platformları oldu. Kişilerin evden çıkmama kuralı ile karşı karşıya kalması ve tehlikeden korunmak için evde kal politikası uygulamasına geçişi ile birlikte e-ticaret siteleri kazançlarını katlayarak arttırmakta. Bu sürecin uzaması halinde online ticaret hayatımızda eskisinden daha fazla yer alacak.

 

Corona Virüsün Düğün Sektörü Üzerindeki Etkileri

Bir de Corona virüsün düğün sektörü üzerindeki etkileri nelerdir, bu konuya değinelim. Düğün sektörü virüsten kötü anlamda etkilenen bir sektör almasına rağmen, düğün, davet ve etkinlik planlama hizmeti sunan online platformların kullanımı daha da ön planda olacak gibi görünüyor. Düğün salonu, kuaförler, organizasyon firmaları, gelinlikçiler ve düğün fotoğrafçıları gibi birçok alanda hizmet sunan bu platformlar süreci en kolay şekilde atlatabilmeniz, bilgi alabilmeniz ve fiyat teklifleri toplayabilmeniz için büyük destek olacak. Bu süreçte düğün planlama hizmeti sunan endavet.com sizleri firmalar ile online olarak buluşturmakta. Bu dönemin atlatılması ile birlikte düzenlenecek olan düğün, davet ve etkinlikleriniz için aradığınız tüm hizmetleri bu platformda bulabilirsiniz. Firmalardan ücretsiz olarak dilediğiniz kadar fiyat teklifi alabilirsiniz.

Corona

Bir Yorum Yazın