Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 27 Aralık, 2019

Damat Bohçası Nasıl Olmalıdır?

  • 0
  • 5316
  • 0
  • 0

Damat Bohçası Nasıl Olmalıdır?

Kız istendikten sonra tatlı bir bohça hazırlama telaşı sarar insanı. Damat tarafı gelin bohçasını kız tarafına sunmuştur ve sıra artık size gelmiştir. Bu yazıda bir gelin adayının damat bohçasının nasıl hazırlanacağına değinilecektir. Kolay gelsin. Literatürde adı nişan bohçası olarak da geçen damat bohçası, ülkemizin çok eski geleneklerinden biridir. Ancak emin olun ki bu geleneği çıkartanlar günümüz ekonomisinde yaşamıyordu. Gel gelelim ki adet yerini bulsun diye bir bohça hazırlama işine girişilmiş, yani artık geri adım atma şansınız pek de yok. Gelenek yerini bulsun istiyorsanız, ancak çok da açılmadan bu işin altından kalkmanız gerekiyorsa, altın kuralınız sırf bohça hazırlanacak diye içini eşinize gerekmeyecek şeylerle doldurmamaktır. Bu yazıyı okumayı bitirince düşük bir bütçeyle, sırf ihtiyaçlara bağlı kalarak zarif bir bohça hazırlamanız pekala mümkün olacaktır.

Bohça Hazırlığı Ne Zaman Yapılır ve Ne Zaman Verilir?

Bohça hazırlığına girişilmeden önce araştırma yapılması en doğrusudur. Yapılan araştırma sonrasında bütçe çıkartılmalıdır ve ona göre yapılması gereken işler sıraya sokulup uygulanmalıdır. Günümüzde bohça kavramı kalmadığı için damat bohçası denilen şey artık bir valiz içerisinde verilmektedir. İlk adım olarak bu valiz alınmalıdır. Damat bohçasının verilme zamanı damadın veya sizin yörenize bağlıdır. Ancak gelin bohçası verildikten sonra arayı çok da açmamak daha doğrudur. Bohça nişan sonrasında kız tarafının erkek tarafına ziyaretinde verilir, yani söz ve nişan arasındaki zamanda hazırlıkları tamamlamak yararınıza olacaktır. Hazırlıklara başlamak için ise söz töreninin öncesi idealdir.

Damat Bohçasına Konulacaklar

Bu gelenek aslında gelin ve gelinin ailesi ile damat ve onun ailesinin birbirlerini yakından tanımalarına imkan tanıyan bir süreçtir. Bunun sebebi ise bohça alışverişi sürecine çiftlerin aile fertlerinin de katılıyor olmasıdır. Elbette ki tatlı gerginlikler ve küçük tartışmalar zaman zaman meydana gelebilir. Böyle durumlarda sakin ve anlayışlı davranarak olayın büyümesinden mümkün mertebe kaçınılmalıdır. Tabii her çift bu adımı kelimesi kelimesine uygulamak zorunda değildir, kimi çiftler alışverişe beraber çıkıp aileyi işin içine sokmamayı da tercih edebilir. Önemli olan nokta alışverişin kimle yapıldığı değil, ne şekilde sonuç bulduğudur, yanınızda kimin olduğuna bakmaksızın sadece eşinizin ihtiyaçlarına odaklanmanız en sağlıklısı olacaktır.

Alışveriş Listeniz

Siz zorlanmadan alışverişinizi yapabilin diye aşağıda alınması gerekenlerin hazır bir listesi bulunmaktadır. Bu listedekilere uyarak süreci hızlandırabilirsiniz. İşte bir nişan bohçası içindekiler:

Gömlek - Pantolon

Damat Pijama Seti

Damat Terliği

İç Çamaşırı Takımı

Damat Havlusu

Damat Cüzdan ve Kartlığı

Damat Kemer ve Kol Düğmesi

Damat Saati

Damat Tıraş Seti

Temizlik Bakım Ürünleri

Gömlek-Pantolon

Bohçaya eşinizin günlük hayatta giyebilmesi için birer çift gömlek ve pantolon koyarak başlayın.

Damat Pijama Seti

Bu noktada tek tek pijama takımları tercih edebileceğiniz gibi çeşitli takımlarda alabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak içerisinde sabahlık ve benzeri ürünler olan beşli setlerden de satın almayı düşünebilirsiniz. Pijama takımını alırken müstakbel eşinizin giyim tarzı, varsa herhangi bir kumaşa olan alerjisi veya onu rahatsız eden kumaş tiplerini mutlaka göz önünde bulundurmanız size çok büyük bir yarar sağlayacaktır. Çünkü eşiniz alacağınız şeyleri her ne kadar beğenecek ise, kaynananızın da bu konuda size o kadar lafı olabilir.

Damat Terliği

Geleneklere göre adı baba terliği olarak bilinen deri terlikler bohçada mutlaka yer alır. Ancak eşiniz böyle bir şey giymeyecek bir insansa onun daha çok tercih edebileceği bir terlik türünün kullanılması daha iyi olacaktır. Unutmayın ki amacınız eski zamanların bohçalarının bire bir kopyalarını hazırlamak değil, eşinizin ihtiyaçlarını karşılamaktır.

İç Çamaşır Takımı

İç çamaşırı alımında renk seçeneği sunmak önemlidir. Atlet ve alt iç giyim ürünlerinden birer çift almak iç çamaşırları için yeterli olacaktır. Çiftlerden birinin siyah ötekinin ise beyaz olması veya eşiniz gri seviyorsa gri kullanılması daha şık durabilir.

Damat Havlusu

Bornoz, banyo ve el havlularından oluşan setler şimdilerde çokça tercih ediliyor. Şirin olması için birbiriyle takım havlulular alıp bir tanesini de kendiniz kullanabilirsiniz.

Damat Cüzdanı ve Damat Kartlığı

Alınacak cüzdan ve kart seti herhangi bir markadan olabilir, yeter ki eşinizin zevkine ve kullanım şekline uygun olsun. Bu noktada damadın kendisine danışmak isteyebilirsiniz.

Kemer ve Kol Düğmeleri

Kemeri cüzdanla aynı yerden almak zorunda değilsiniz. Ancak hoş görünmesi için ya aynı yerden almanız ya da farklı yerlerden birbirine benzer model ve renklerde ürünler tercih etmenizde fayda vardır. Bu şekilde bohçanız daha şık olur. Hatta isterseniz bunlara uyacak kol düğmeleri de satın alabilirsiniz.

Damat Saati

Saatler aslında düğün hediyesi olarak alınır. Bu sebeple bunu bohçaya eklemek zorunda değilsiniz, ancak isterseniz eklenmesi oldukça şık olacaktır.

Damat Tıraş Seti

Damat tıraş seti, eşinizin tıraş bıçağı veya tıraş makinesi gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak içindir. Hangisini tercih ediyorsa onu almak daha doğru olacaktır. Bu sırada tıraş köpüğü ve benzeri yan ürünler de alınır. Bunları ayrı olarak satın almak mümkündür. Ayrıca bu tip ürünleri set halinde olarak satan yerler de mevcuttur.

Temizlik Bakım Ürünleri

Diş macunu, diş ipi, diş fırçası gibi ağız bakım ürünleri, sabun, şampuan, saç bakım ürünleri, banyo ürünler, örneğin banyo jeli, banyo köpüğü ve banyo lifi, tırnak makası, parfüm, deodorant, roll-on gibi kişisel bakım ürünlerini damat bohçasında bulundurabilirsiniz.

Akrabaları Unutmayın

Ülkemizde genellikle damat bohçası hazırlanırken akrabalar için de birkaç parça eşya eklenmektedir. Alışveriş sırasında damadın annesinin, varsa kardeşlerinin veya babasının hoşuna gidebilecek küçük takılar, cüzdanlar, gömlekler ve benzerini bütçeniz elverdiğince alabilirsiniz. Önemli olan nokta ailenin diğer fertlerini de düşündüğünüzü göstermektir. Bu iyi bir izlenim bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Damat Bohçası Süsleme

Esasen süsleme işi, verilme zamanı gibi yöreye göre farklılık gösteren bir durumdur. Bohça kabı, geleneksel bir yöntemdir ve eşyaların içine konulduğu beze verilen addır. Eşyaları koyacağınız bezleri kendiniz işleyebilirsiniz, ya da daha modern bir alternatife başvurabilirsiniz. Örneğin, saati şık bir kutuya, bakım ürünlerini de düzenleyicilerin veya sepetlerin içerisine koyabilir, hatta şirin durması için kullandığınız kutuların üzerlerini dekore bile edebilirsiniz. Bu şekilde bohçada yer de kazanırsınız. Eskiden malzemeleri taşımak için damat sandıkları kullanılsa da artık bunun yerine valizler kullanılıyor. Bavulu süsleme biçimiz ise tamamen zevkinize kalmış. Ancak süsleme için Pinterest gibi yerlerden fikir edinirseniz elde ettiğiniz sonuç daha verimli olur.

Damat Bavulu ve Bohça Malzemelerini Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu soruya verilecek kesin bir yanıt yoktur. Valizi ve içerisine konulacak ürünleri alacağınız yer tamamen inisiyatifinize kalmıştır. Ancak listedeki ürünleri tek bir noktadan almak hem size kolaylık sağlayacak hem de yüklü bir alışverişe girdiğinizden indirim imkanı sunacaktır. Alışveriş merkezleri bunun için iyi bir seçenek sunabilir. Bunun dışında bazı şehirlerde var olan toptan alışveriş yerleri tercih edilebilir. Örneğin İstanbul’da Eminönü, Mahmutpaşa, Fatih ya da Kadıköy gezilebilir. Vaktiniz varsa Kapalıçarşı da uğranması gereken bir yerdir. Damat bavulu da alışveriş merkezlerinin indirimli cumaları veya garaj günlerinde uygun fiyata alınabilir.

Bir Yorum Yazın