• Life Style
  • 26 Aralık, 2022

Danilo Şef İtalyan Mutfağını Türkiye’de Görücüye Çıkardı

  • 0
  • 1929
  • 0
  • 0

Ülkeleri merak edilir kılan yalnızca doğal, tarihi güzellikleri değil mutfakları da… Her ne kadar ‘yediğin içtiğin senin olsun, gördüklerini anlat’ dense de farklı ülkelere giden insanlara, sohbetin arasında yemekler de yer alır. Farklı ülkelere turistik geziye gidenler o ülkenin mutfağının ünlülerini tatmadan dönmek istemezler. Bazılarının mutfakları daha ünlü olsa da her ülke kendine özgü lezzetleriyle de bilinir. Pizza, makarna denilince pek çoğumuzun aklına hemen İtalya’nın gelmesi gibi. Ama İtalyan mutfağı yalnızca bunlarla sınırlı değil elbette. İzmir gibi şehirlerde yaşayanlar, geçmişte bu şehirlere yerleşmiş İtalyanlar aracılığıyla bu lezzetlere pek yabancı değiller aslında. Ama ünlü bir isim açtığı restoranlar aracılığıyla artık hem İstanbul’da hem İzmir’de İtalya’nın yalnızca bilinen değil geleneksel lezzetleriyle de müşterilerini tanıştırıyor. Danilo Şef hepimizin masterchef aracılığıyla tanıdığı isimlerden biri. yılından bu yana Masterchef programında jüri üyeliği yapan şefle birlikte İtalya’nın yemeklerini daha yakından tanımaya başladık. Danilo şef, yalnızca yarışma aracılığıyla değil Türkiye’de açtığı restoranlarıyla da bizi İtalya lezzetleriyle buluşturmaya devam ediyor.

Danilo Zanna

İtalyan mutfak kültürünü yalnızca yemek değil, birlikte yemeğe oturmak, konuşmak, dertleşmek, sevdiğimiz insanlara zaman ayırmak olarak tanımlayan Danilo şef, mutfağında aile geleneğinden gelen yemekleri de konuklarına sunuyor. Danilo Zanna kimdir diye araştırıldığında internetten ünlü şefle ilgili bilgilere ulaşmak mümkün. İtalya’nın Toskana bölgesinde doğan şefin aşçılıkla tanışması çok genç yaşlarına denk geliyor. Hem ailesindeki hem farklı şeflerle çalışarak bu alanda ilerleyen ve usta bir aşçı olan Danilo Zana, dünyanın farklı ülkelerinde de çalışarak birikimini arttırmış. yılında ülkemize yerleşen şef, pek çok yeri gezerek Türk mutfağının yerel tatları konusunda da araştırmalar yapmış. ‘Danilo İle Mutlu Tarifler’ adlı bir kitabı da yayınlanan usta şef aynı zamanda televizyon programlarında da yer almıştır.

İtalyan restoran tarzında açtığı mekanları ile de İzmir ve İstanbul’da Filo D’olio markasını lezzet, ürün, servis titizliğiyle yürüten İtalyan şef, restoranlarında Türk mutfağının örneklerine de yer vermektedir.

Danilo Zana’nın Restoranları Nerede?

Yarışma sonrası pek çok insanın merak ettiği Danilo’nun restoranı var mı sorusunun cevabını artık pek çok insan biliyor. Danilo, Trattoria İstanbul ve Ristorante İzmir adlarıyla açtığı İtalyan restoran tarzı mekanları ile İtalya’nın geleneksel lezzetlerini müşterileriyle buluşturuyor. Lüks restoranlar olarak hizmet veren mekanlar İstanbul’da ve İzmir’de yer alıyor. Danilo Şef restoran İstanbul'da nerede diye merak edenler için hemen belirtelim, restoran alışveriş merkezi Vadistanbul’da yer alıyor. Restoran daha çok İtalya’nın sokak lezzetlerine yer verilen ve esnaf lokantası tarzında tasarlanmıştır. Modern, şık bir İtalyan tarzı oluşturduğu Danilo şef restoran İzmir'de nerede sorusunu yöneltenler için söyleyelim, İstinye Park’ta.

Filo D’olio ismiyle markalaşan Danilo Zana’nın restoranlarında İtalyan, Akdeniz mutfaklarının sevilen örnekleri, şefin kendi hazırladığı şekilde yer alıyor. Yemeklerinde kullandığı ürünlerinin kalitesinin yanısıra sos ile lezzeti arttırılan menüleri ve şık ortamı ile restoranlar özel günlerde de tercih edilebilecek mekanlar arasında yer alıyor.

Filo Dolio Sunum

Danilo Şef’in Restoran Menüsünde Neler Var?

Danilo şefin restoran menüsünde İtalyan mutfağı olması nedeniyle ağırlıkla İtalyan mutfağının seçkin, bilinen örneklerine, aynı zamanda Akdeniz mutfağına ait diğer lezzetlere ve et yemeklerine de yer veriliyor. Restoranların ana ilkelerinden biri yemeklerde yerel ve taze ürünleri kullanmayı, bunları İtalyan mutfağıyla buluşturmayı tercih etmeleri.

Restoranlarda, İtalyan mutfağı denilince ilk akla gelen Makarna, pizza, risotto çeşitleri başta olmak üzere yine yerli ürünler kullanılarak hazırlanan İtalyan ve Akdeniz mutfağına ait diğer lezzetler, et yemekleri alkolsüz ya da şarapla birlikte servis edilmektedir. Makarnaların taze kesilerek kendi ürünleri olan peynirlerle servis edildiği restoranlarda, İtalya’nın bilinen, ünlü yemeklerinin yanısıra daha az bilinen geleneksel tatları da yer almaktadır. Çorbalar, soğuk başlangıçları, kaburga etinden yapılan Arancini, tavukla yapılan Coscia Di Pallo, uzun süre pişirilen Osso Buco gibi pek çok et lezzetinin yer aldığı menülerde tatlı olarak ‘Al beni yukarı’ adıyla farklı bir şekilde servis edilen tiramisu ve Roma’nın en ünlü tatlılarından napoleona servis edilmektedir.

Danilo Şef’in Restoran Menü Fiyatları Nasıl?

Lüks restoran kategorisinde değerlendirilen ve İtalyan mutfağına ait özel lezzetlere yer veren restoranda fiyatlar biraz yüksek olsa da şık ortamı, kaliteli malzemesi, lezzetli yemekleri, tatlıları ve ilgili hizmeti ile meraklıları ve yeni lezzetler keşfetmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Restoranda ortalama liradan liraya kadar fiyatlandırılan lezzetler her damak zevkine uygun seçenekleriyle meraklısıyla buluşuyor.

Bir Yorum Yazın