• Sağlıklı Beslenme
  • 16 Nisan, 2021

Besinler Hakkında Her Şey

  • 0
  • 5263
  • 0
  • 0

Sağlığımıza Dikkat Etmeliyiz

Sağlığımıza dikkat edip, bağışıklığımızı güçlendirecek besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Çünkü sağlık, hayatta sahip olduğumuz en önemli varlıklardandır. Bu nedenle kıymeti bilinmeli, göz ardı edilmemelidir. Sağlıklı bir vücuda kavuşmak, daha zinde ve dinç hissetmek için sağlıklı besin tüketimi oldukça önemli. Bizlere iyi gelecek, bünyesinde zararlı madde taşımayan besinler tüketerek, kendimizi korumaya alabilir, hastalıklardan kurtulabiliriz.

Vücudumuz İçin Sağlıklı Olabilecek Besinler Nelerdir?

1) Ülkemizde birçok bölgede yetişen ıspanak, A, B ve K vitaminleri bakımından zengindir. İçerdiği demir, fosfor ve kalsiyum sebebiyle kemiklere iyi gelen bir yanı vardır. Kemikleri güçlendirir. Sinir sistemini korur, sizi stresten uzaklaştırır. Ve en önemlisi ıspanak, sağlıklı besinler arasında yer alır ve tüketilmesi gerektiği üzerinde durulur. Özellikle çocuklar ve hamileler için oldukça faydalıdır.

2) Zeytinyağı, sodyum, potasyum, magnezyum, demir gibi yararlı mineraller içerir. Aynı zamanda fosfor ve iyot mineralleri zeytinyağı içerisinde fazlasıyla mevcuttur. Zeytin kandaki fazla kolesterolü dengeler. Kan basıncını kontrol eder, doğurganlığı ve üreme sistemini geliştir. Hücre zarlarını kanser gibi hastalıklara karşı korur. Nar, kandaki mikropları temizler, sindirim sistemine iyi gelir. Kanser hastalıklarından korur. Muhteşem lezzetiyle nar, kış meyvelerinin vazgeçilmezlerinden biridir. Sağlıklı besin grupları arasında yer alan nar, vücuda sağladığı faydalardan dolayı tüketilmesi önerilir.

3) Avokado, A, C, B6, B12 ve K vitaminleri içerir. Avokado, hastalılara karşı güçlü bir kalkandır. Bir antioksidan olarak önemli bir kaynaktır. Yaşlanmayı, kalp rahatsızlıklarını önleme açısından önemli bir besin kaynağıdır ve besin değeri de oldukça yüksektir. Bu nedenle insanlar tarafından tüketilmesi gereken mucizevi ve doğal bir besindir. Günümüzde tüketimi yaygınlaşmış olan avokadoya ulaşmak artık çok kolay. Bu değerli besine dolaplarımızda muhakkak yer ayırmalıyız.

Kilo Aldıran Besinle r Nelerdir?

1) Kilo alımını gerçekleştirmek için hem sağlıklı hem de hacmi küçük enerji içeriği yoğun yiyecekler tüketilmelidir. Mesela, bir bardak taze sıkılmış meyve suyunda en az üç porsiyon meyve vardır. Yani, taze sıkılmış meyve suyuyla bir dakikada üç porsiyon tüketmiş olabilirsiniz. Portakal suyu, sağlıklı bir şekilde kilo almak için çok faydalı bir meyvedir. Ama portakal suyunu şeker eklemeden, posalı bir şekilde tüketirseniz faydasını görebilirsiniz. Aynı şekilde mor meyvelerin suyu da vücut ve damar sağlığını koruyarak kilo almaya yardımcı olur. Elma ve vişne suyunun doğal olanları sağlıklı kilo alımı için gayet uygun içeceklerdir.

2) Esasında makarna sağlıklı bir yiyecektir. Makarnanın kendisi kontrollü bir şekilde tüketilirse, kötü bir şekilde kilo alımı gerçekleşmez. Çünkü makarnada B vitamini vardır ve oldukça sağlıklıdır. Makarnada esas sorun üzerine dökülen ağır yağda gizlidir. Bol yağ içerisinde hazırlanan kıymalı veya domatesli soslar onu yararlı olmaktan çıkarabilmektedir. Bol peynir ile fırında pişirilen makarna sağlık açısından tüketilebilir bir besin niteliği taşır. Peynirden de protein ve kalsiyum alındığı için yararlılığı artar ve kilo aldıran besinler olarak tüketilebilir.

3) Sağlıklı kilo alımı için hurma olmazsa olmazlar arasında yer alır. Çünkü hurma hem kaslara hem de gözlere iyi gelir. Aynı zamanda bağırsak tıkanıklığının önüne geçecek bir besindir. Ara öğünde bol miktarda hurma ve bir bardak sür tüketerek, sağlıklı kilo alımı gerçekleştirilebilir. Çam fıstığı, en kıymetli gıdalardan biridir. Çam fıstığı vücudun protein ve mineral ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaktadır. İçerisinde doymamış bitkisel yağlar vardır, vücuda enerji verir ve B1, B2 vitaminlerini bünyesinde barındırır.

4) Kilo alabilmek için, protein içeriği yüksek olan ve kuruyemiş içeren çikolatalı barlar tüketilebilir. Yine ev yapımı, pekmez ve kuru meyvelerle yapılmış kekler tüketilebilir. Bu tür ürünleri yemek hem çok keyiflidir hem de kilo almaya bire birdir. Çok yağlı olmama şartıyla börekler tüketilebilir. Ayrıca helva, bebe bisküvisi, glisemin indeksi yüksek patates, mısır, havuç kilo alımını sağlayabilen yiyecekler arasında yer alır.

Kilo Verdiren Besinler Nelerdir?

1) Bazı besinler çok düşük miktarlarda enerji içerir. Bu da bizim kilo vermemize yardımcı olan, zayıflatan besinler olarak bilinen bir durumdur. Ama bu besinler fazla tüketilirse ve yanlış pişirme tercih edilirse, kilo alma gibi durumlar gerçekleşebilir. Kabak çok düşük miktarda kalori içeren, posa içeriği çok yüksek olan bir sebzedir. Kilo vermeye yardımcı bir besindir. Kabak, haşlanmış veya ızgara yapılmış şekilde tüketilebilir.

2) Meyveler, yüksek miktarda kalori içermez ve antioksidan açısından da zengin besinlerdir. Ama tabi ki miktara dikkat ederek tüketim gerçekleştirilmelidir. Salatalar da kilo vermeye yardımcı besinlerdir. Çünkü salatalar, çok düşük miktarlarda kalori içermektedir. Aynı zamanda yüksek miktarda posa içerdiği için, hem sağlıklı hem de kilo verdirici besinler arasında yer alır. Bütün çiğ sebzeler, kilo vermeye yardımcı olan besinler arasında yer alır. Her öğünde mutlaka salata tüketirseniz içerisindeki posadan dolayı tok kalmanız da kolaylaşacaktır.

Bir Yorum Yazın