• Spor
  • 19 Nisan, 2022

Ruhumuzu Besleyerek Kilo Vermede Etkili Dans Çeşitleri

  • 0
  • 5184
  • 0
  • 0

Bedenin kendini ifade ediş biçimlerinden biri olan dans, bin yıllardır insanın hayatında yer almış. En ilkel topluluklarda yer alan insandan en modern toplumlarda yaşayan insana kadar dans önemli bir iletişim aracı. Baleden Latin danslarına, oryantalden zumbaya kadar dans, bedenin hüznünü de, coşkusunu da dışa vuran bir eylem. Ve serotonin yani mutluluk hormonunu arttırarak stresi azaltan, ruh sağlığımıza iyi gelen, zihinsel gücümüzü arttıran, bizi mutlu eden dans, bedenin formda kalması için de son derece önemli bir araç ve sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında iyi bir seçenek. Sadece bu nedenle bile olsa belki biraz dans etmek lazım!

Dans Ederek Kilo Verilebilir mi?

Son yıllarda kilo verme amacıyla yapılan dans pek çok yerde yaygınlaşmaya başladı. Evde, spor salonlarında, dans merkezlerinde…

Yoğunsunuz, işleriniz çok ve bir spor salonuna gitme imkânınız yok ve nasıl zayıflarım evde arayışı içindeyseniz, işte size fırsat: Dans edin, dansı düzenli olarak yaparak hayatınıza katın... Pek çok kas grubunu eş zamanlı olarak çalıştıran, yağ yakımı sağlayan dans sayesinde sıkılmadan, zorlanmadan, keyif alarak kilo verin. Dans etmek kaç kalori yakar sorusunun cevabı ise dansın çeşidine göre değişir elbette ama yapılan araştırmalara göre tempolu bir şekilde yapılan dans yürüyüşten bile fazla kalori yakımı sağlıyor. Sözgelimi zumba ile 1 saatte yaklaşık 600 kalori yakmak mümkün. Kilo vermeye yardımcı olmasının yanında dans vücudu da şekle sokuyor.

Dans ederek zayıflama son yıllarda tüm dünyada oldukça popüler. Her kültürde yer alan dansın gerek spor merkezlerinde, dans okullarında, gerekse evde yapılabilme imkânı var. Evde, severek yaptığınız dans türüne uygun hazırlayacağınız müziklerle kendinize bir dans programı hazırlayabilirsiniz. Bir saate yakın eğlenerek yapacağınız, vücudun alt ve üst kısımlarını aynı anda çalıştıran dans hareketleri, figürleri ile kendinizi iyi hissedeceğiniz gibi kilo da verebilirsiniz. Bu konuda sizi motive edecek şeylerden biri de dansı mesleği haline getiren kişilerin görünüşleri olacaktır. Zariflikleri dışında son derece estetik görünümleri, duruşları sizi dansa bir adım daha yaklaştıracaktır. Dans etmeye, dansı hayatınıza katmaya karar verdikten sonra sıra geldi kilo vermek için özellikle hangi dansları tercih etmeniz konusuna.

Dans eden gençler

Kilo Vermek İçin Hangi Danslar Tercih Edilmeli?

Aslında beden hareketlerine dayandığı için hemen hemen bütün danslar yararlı olacaktır ama bazı danslar tempoları nedeniyle bu konuda bir adım önde. Bu dansların başında ise zumba ve özellikle göbek bölgesinin çalıştırılmasında, erimesinde etkili olan oryantal geliyor. Bol hareketli ve vücudun her yerini çalıştıran bu dansları sağlıklı beslenme alışkanlığıyla, diyet listesi ile buluşturduğunuzda istediğiniz hedefe ulaşmanız mümkün. Zumba da oryantal gibi vücudu şekle sokan, zinde hale getiren, kişinin yaşam enerjisini de arttıran bir dans. Günümüzde oldukça popüler olan bu dans fitness programlarında da yaygın olarak kullanılıyor. Kalori yakımı açısından en etkili dansların başında geliyor.

Dans, vücudun dik duruşunu, estetik görünüşünü ve esnekliğini sağlamak için de son derece etkili. Modern bale, salsa, rumba, cha cha , tango gibi danslar bu açıdan tercih edilen dansların başında geliyor.

Eğlenirken, stres atarken metabolizmayı hızlandırarak kilo verdiren bu dansları ve yeni figürleri öğrenmek için, internet üzerinden bu konuda hazırlanmış videolardan yararlanabilirsiniz. Tek başınıza dans etmekten keyif almıyorsanız, sıkılıyorsanız size yardımcı olacak dans eğitimi veren personal trainerlar konusunda araştırma yaparak sevdiğiniz dansları orada partnerinizle, grup çalışmalarıyla da sürdürebilirsiniz.

Dans Ederek Kilo Vermede Nelere Dikkat Edilmeli?

Dans ederek kilo verme sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, tıpkı sporda olduğu gibi dans etmeye ısınarak başlamak, tempolu devam ettikten sonra dansı birden değil de yavaş yavaş bitirmek. Bir de, partnerle, grupla yapacağınız danslarda yaşınızı, sağlık durumunuzu dikkate alarak dans seçimi yapmak.

Dans aralarında su tüketimine de özen göstermek gerekiyor. Dans sırasında kaybedilen suyu yerine koymak, kasların daha iyi çalışmasını sağlamak için çok fazla ve birdenbire içmemek şartıyla su tüketimini de ihmal etmemek gerekiyor. Dans sırasında vücudun susuz kalması direnci azalttığı gibi, performansı düşürecek, daha çabuk yorulmaya da neden olacaktır.

‘Dansa hiç yeteneğim yok’ demeyin, kimse sizden ünlü bir dansçı olmanızı beklemiyor. Unutmayın, hareket hepimizin doğasında var. Yeter ki bedeninize kulak verin, dinleyin ve kilo verme sürecinde mutlaka kendinize uygun bir ritim yakalayarak dansı hayatınıza çağırın!

Bir Yorum Yazın