• Estetik
  • 15 Şubat, 2022

Dermapen Nedir ?

  • 0
  • 3067
  • 0
  • 0

Dermapen Nedir?

Her insanın nihai hedeflerinden biridir mutlu olmak, sağlıklı bir yaşam sürmek. Beden, ruh ve zihin sağlığımızı korumak için beslenmeden spor yapmaya kadar pek çok ayrıntıya özen gösteririz. Yine, bizi mutlu edecek, hayatımıza anlam katacak uğraşlar buluruz. Spor, beslenme, edindiğimiz hobiler, beden sağlığımız için de, ruh ve zihin sağlığımız için de önemli ama başka şeyler de var yapıldığında kişiye kendini iyi hissettiren. Estetik ve güzellik uygulamaları da bunlardan biri. İnsan neden ihtiyaç duyar bu tür uygulamalara sorusunun cevabı artık pek çoğumuzun malumu. Pek çok nedeni var elbette ama bunların başında geleni yıllarla birlikte ciltte oluşan bazı deformasyonlar yani kırışıklıklar, sarkmalar… Stresten beslenmeye, çevre kirliliğinden güneşin etkisine, uykusuzluktan cilt yapısına kadar pek çok etken var elbette cilde zarar veren, yaşlandıran, kırışıklıkları arttıran. Yine yaşla birlikte hücre yenileme, onarma işlevinin yavaşlaması da süreci hızlandıran bir faktör. Belki zamana karşı koymak, bunu engellemek mümkün değil ama alınan önlemlere, yapılan bazı estetik uygulamalarla cildin yaşlanmasını yavaşlatmak, izleri gidermek, azaltmak mümkün. Bu estetik uygulamalarından biri de Dermapen.

Dermapen, cildin üst tabakasına uygulanan mikro iğneleme işlemine verilen ad. Yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıkları, güneş lekelerini, yara ve akne izlerini, genişlemiş gözenekler gibi bazı cilt sorunlarını gidermek ya da etkisini azaltmak amacıyla uygulanıyor. Bu işlemle daha genç, sağlıklı, parlak bir cilt elde etmek mümkün oluyor.

Bu işlem sırasında, ince paslanmaz çelikten üretilmiş, tek kullanımlık, steril iğneler kullanılıyor. Bu iğnelerle ciltte küçük delikler oluşturularak, kanallar açılarak ciltte hasar yaratılıyor. Bunu bir yara olarak algılayan cilt bir süre sonra kendini iyileştirme sürecine giriyor. Bu süreçte işlemin uygulandığı bölgede kolajen oluşmaya, elastin üretimi hızlanmaya başlıyor, hücre yenilenmesi yaratılıyor. Bu yenilenmeyle birlikte, kırışıklar azalıyor, genişlemiş gözenekler küçülüyor, yara izlerinin görünümü iyileşmeye başlıyor. Vitamin ve serumla beslenen cilt, daha genç ve pürüzsüz bir görünüme kavuşuyor.

Son yılların en çok ilgi gören güzellik uygulamalarından biri olan Dermapen, 3 ile 6 seans arasında tamamlanmaktadır ama kaç seans olmalı, ne kadar sürede bir yapılmalı konusu cildin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu etkili yüz gençleştirme işleminin süresi, ciltte yer alan sorunun türüne, kişinin yaşı ve cilt yapısına göre değişiklik gösterse de pek çok hasta daha ilk seanstan itibaren ciltlerindeki farkı görebilmektedir. Yine seanslar arttıkça cildin görünümündeki iyileşmeler de daha fark edilir hale gelmektedir.

Dermapenin Faydaları Nelerdir?

Dermapen, öncelikle yaşlılığa bağlı kırışıklıkları, ince çizgileri, güneş lekelerini, azaltmaya, genişlemiş gözenekleri sıkılaştırmaya yarıyor. Bunların yanı sıra cilt tonunu dengeliyor, akne ve akne izlerini, siyah noktaları, deri çatlaklarını, göz kenarındaki kırışıklıkları ve yara izlerini de azaltarak cildin sağlıklı, canlı, ışıltılı, genç bir görünüm kazanmasını sağlıyor.

Dermapen işleminin antiaging etkisi hücre yenileme için de önemli bir faktör ve yaşla birlikte yavaşlayan metabolizma hızını da arttırarak yeni hücre üretimine de destek oluyor.

Dermapen uygulamasından verim almak, sorun yaşamamak için dikkat edilecek noktaların başında uzman seçimi geliyor. Uygulama, her estetik işlem gibi, iyi bir araştırmayla seçilecek güzellik merkezleri kategorisinde yer alan bir merkezde, mutlaka bir uzman estetisyen eşliğinde yapılmalıdır.

Dermapen Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dermapen sonrası en çok dikkat edilecek noktalardan biri hijyen. Gerçi hayatımızın her döneminde önemli elbette temizlik kurallarına dikkat etmek ama bu tür estetik uygulamalarında daha bir dikkatli olmak gerekiyor. Yine, işlem yapılan bölgedeki kızarıklık iyileşene kadar cilt bakım yaptırmamak ve makyaj ürünleri kullanmamakta yarar var. Sauna, sıcak banyonun bir gün yapılmaması öneriliyor.

İşlem sonrasında, cilt her türlü etkiye açık hale geldiği için, güneş ışığına maruz kalmamaya dikkat edilmeli ve her ortamda güneş koruyucu krem kullanılmalı. Bu kremlerden hem yaşlanma karşıtı hem de koruyucu faktörleri barındıran tercih edilirse cilt aynı zamanda tekrar lekelenmekten de korunmuş olacaktır.

Yaşanacak her türlü olumsuzluğu engellemek için Dermapen işlemi mutlaka işin uzmanının görüşü ve onayı alınarak, yine işin uzmanına, sağlıklı bir ortamda, tercihen hastane ortamında yaptırılmalı.

Bir Yorum Yazın