• Güzellik
  • 07 Ocak, 2020

Nişan Masası Hazırlıkları İçin Fikirler!

  • 0
  • 3224
  • 0
  • 0

Nişan Masası Hazırlıkları İçin Fikirler!

Evliliğe ilk adım ve evliliğin ilk aşamalarından biri olan nişan gelin ve damadın heyecanlı oldukları ve heyecanlarını paylaştıkları aşamalardan biridir. Nişan ve nişan organizasyonu ve bu işlerle ilgili birçok hazırlık yapılması gerekmektedir. Eğer nişan evde olacak da farklı bir organizasyona ve nişan masası düzenleme hazırlıklarının yapılmasına nişan masasında neler olur bunların bilinmesine ihtiyaç vardır. Farklı bir ortamda dış bir mekânda nişan organizasyon işlemi yapılacaksa o zaman bu işi nişan organizasyon şirketleri ve nişan organizasyon şirketleri ve fiyatlarını araştırmakla başlanmalıdır. Daha çok gelin ve damattan kıyafetlerini uygun olarak düzenlenen nişan organizasyonları ve ona göre oluşturulan konseptlerle sürdürülmektedir. Nişan mekânların da çeşitli organizasyonlar ve nişan masası süslenir ve gelin ve damat için birçok hazırlık yapılır. Organizasyon firması ve düğün salonları aranır onlarla ilgili fiyat araştırması yapılır. Bu fiyat ve nişan masası maliyeti konusunda çok dikkatli olunmalı ve neyi nasıl istediğinizi iyi bilmelisiniz.

Nişan Yüzükleri Ve Nişan Tepsisi

Söz tepsisi ya da nişan tepsisi adlandırılan ve yüzüklerin içine konularak nişan merasimi yâda söz merasimi sırasında takı işleminin yapıldığı tepsiler nişan ya da söz tepsileridir. Bunlar çok çeşitli olabilmektedirler. Gümüş, aynalı, modern birçok çeşit ve süsleme ile sunulmakta ve piyasada bulunmaktadır. Nişan tepsisi nasıl olacağına siz karar vermelisiniz. Nişan tepsisini hazır alabileceğiniz gibi kendinizde evde süslemek isteyebilirsiniz. Çeşitli organizasyon şirketlerinin hazır olarak nişan merasimi içerisinde getirdikleri tepsiler taşlı süslü kurdeleli olabilmektedir. Fakat bu malzemeleri alarak nişan tepsisini kendinizi evinizde hazırlayabilirsiniz. Tamamen sade, gösterişli ya da daha fazla gösterişli olarak nişan makası, nişan tepsisini kurdele ve tüllerle bezeyerek harika bir tepsi oluşturabilirsiniz. Nişan tepsisini süslemek için tepsinin dışına gerçek çiçek yaprakları veya kuru çiçek yaprakları, silikon tabancası birkaç adet kurdele gibi malzemelere ihtiyacımız olabilmektedir. Ayrıca İnciler, boncuklar, taşlar bu gibi malzemelerle de nişan tepsisini harika bir şekilde süsleyebilirsiniz. Nişan tepsisinin en önemli malzemesi Kırmızı Kurdele almayı sakın unutmayın! Çiçek yaprakları tepsinin üzerine yerleştirebilir doğal bir görüntü oluşturabilirsiniz veya güllerin ortasına farklı dizaynları uygulayarak nişan yüzüğü kutuları yapabilirsiniz. Nişan yüzüklerini birleştirmek ve uzun kurdelenin dışında tepsinin hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Aynalı ya da gümüş, altın renginde her çeşit olan bu tepsiler aynı zamanda şık ve gösterişlidir. Tepsi alırken şık olmasına isim ve tarih yazan kısmın sizin ve damat adayının baş harflerinin doğru yazıldığına dikkat etmelisiniz.

Nişan Masasında Neler Olur?

Nişan masası süsleme çok çeşitli objelerle yapılmaktadır eğer nişan organizasyonu bir firma yapacaksa onlar zaten nişan masanızın gerekli süslemelerini yapacaktır. Sizden fikir alacaklardır, sizin istekleriniz doğrultusunda nişan masası konsepti hazırlayacaklardır.

Nişan masasında olması gerekenler;

Nişan masasında olması gerekenler, masa örtüsü, arka fon, balonlar, çeşitli mumlar ve rengârenk çiçekler ile süslenmektedir. Nişanı evde yapacaksanız ve masanızı kendiniz süsleyecekseniz nişan masasında olması gerekenler ve bu konuda sizlere harika fikirler verebiliriz. Nişan masasının çok büyük olmamasına dikkat edin. Kare bir masa çok şık ve güzel duracaktır. Masayı süslemek için çeşitli malzemeleri ihtiyacınız olacaktır. Masa örtüsü çiçekler, mumlar, balonlar, şamdanlar, isim baş harfleri ve nişan el çiçekleri. Nişan masası süsleme de en önemli faktör masa örtüsüdür. Masa örtüsünü gelinin kıyafetine uygun renklerde seçmeniz gerekmektedir. Altta beyaz saten parlak bir masa örtüsü üzerine de gelinin kıyafetine uygun tül bir örtü atmanız gerekmektedir. Ön tarafına isterseniz kurdelelerle ya da çiçeklerle bir süsleme yapabilir ve çeşitli objelerle renklendirebilirsiniz. Nişan masasında koyu ya da çok dikkat çeken renkler yerine daha soft, daha pastel ve daha gözü yormayan renkleri tercih ederseniz, fotoğraflarda ve çekimlerde çok şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Nişan masasında koyacağınız şeyler öncelikle, çiçek, şamdanlar gelin nişan pastası ve ikramlıklar, servis edileceği gelin ya da damada ait özel sunum tabakları bulunması gerekmektedir. Seçeceğiniz tabakların pırıltılı, parlak, taşlı ve gösterişli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca tüm seçimlerinizde ve arka fonda yine nişan merasimine uygun pastel ve özel renkler kullanmalısınız.

Nişan Hediyelikleri

Nişan töreninde aileler damat ve gelinin arkadaşları ve nişana katılan kişiler arasında hediyeleşmeler olur. Daha çok gelin ve damat nişan konseptine uygun olarak hazırlanan hediyeler katılanlara o günün anısı olarak verilir. Her genç kız nişanında sevdiği renk tonlarında ve sevdiği objelerle hediyeler almak ya da hediyeler vermek ister. Pembe, lila renkleri gibi nişan hediyelikleri en çok tercih edilen hediyelikler arasındadır. Ayrıca beyaz ve krem tonları da daha fazla tercih edilenler arasında ikinci sırada bulunmaktadır. Nişana gelen erkek ya da kadın tarafı kız ya da erkek tarafına çeşitli hediyeler sunarken ayrıca bu hediyelerin çeşitli anlamları da vardır. Sevgi ve hoşgörüyü göstermek için hediyeleşme olur. Bunların dışında kokulu hediyeler dediğimiz gelinle damadın özel olarak hazırladığı içlerinde lavanta yasemin ve gül suyu gibi kokuların bulunduğu nişan hediyelikleri vardır. Bunlar küçük ve minik şişelerde, süslerle, boncuklarla, nazar boncukları ile süslenerek nişan masasının üzerinde küçük bir köşede bulunurlar. O gün nişana gelen katılan gelinin kız arkadaşlarını ya da damadın erkek arkadaşlarının eşlerine hediye edilirler. Üzerinde mıknatıs, magnet gibi küçük objeler de bulunabilmektedir. Bir başka nişan hediyelikleri de gelin damadın resimlerinin üzerinde bulduğu magnetlerdir. Bu magnetler nişan sırasında gelen davetlilere küçük lavanta paketleri ile birlikte dağıtılır.

Nişan Yüzükleri

Yüzükler ve isteme yapılmadan önce damat adayı gelin adayına şık bir evlenme teklifi yapar. Bu teklifi tektaş yüzükle yapar. O nedenle tektaş yüzük en son evlilikten sonra takılır. Nişan yüzüğü söz ya da nişan alyanslarıdır. Bunlar gelin damada nişan töreninden önce alınır. Kız isteme merasimi yapıldıktan sonra yüzükler takılır ve kurdele kesilir. Nişan makası da nişan tepsisi ve nişan yüzükleri kadar önemlidir. Söz yüzükleri çoğunlukla nişan merasiminde takılır. Eğer nişan ve söz merasimi aynı anda yapılacaksa o zaman evlilik alyansları ile birlikte söz yüzükleri de takılır.

Nişan Pastası

Nişan pastası nişanın en önemli parçalarından biridir. Gelin ve damadın kıyafetlerini uygun ve nişan konseptini uyumlu bir nişan pastası dizayn edilir. Nişan pastaları son dönemde daha düz bir zeminde tek kat olarak tercih edilmektedir. Nişan pastaları nişan konseptine uygun aynı renkleri taşıyan çiçekler, objeler, yüzük şekilleri ve tarih bulunur. Nişan pastasının üzerinde gelin ve damadın arzusuna göre hazırlanan çeşitli konseptler uygulanırken günün önemine uygun tasarlanır. Nişan pastası nişana katılacak davetli ve misafir sayısına göre dilim başı yapılmaktadır. O nedenle en başından bu sayıya çok dikkat edilmelidir. Nişan töreninde, pasta ve diğer malzemeler organizasyon firmaları, ve bunların birlikte çalıştıkları diğer firmalar tüm hazırlıkları üstlenmektedirler. Fakat şuan bir nişan yapmak oldukça maliyetli olmaktadır. O nedenle evde nişan yapma gittikçe artmakta ve kişiler bunu daha fazla tercih etmektedir. Hazırlayacağınız arka fon ve güzel bir masa ile bu maliyeti daha az bir fiyata ve daha samimi yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın