• Sağlıklı Beslenme
  • 13 Ocak, 2021

Detox Nedir Ve Nasıl Yapılır?

  • 0
  • 9722
  • 0
  • 0

Detox Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Detoks, vücuttaki toksik maddelerden arınmak amacıyla kısa süreli uygulanan müdahalelerdir. Vücutta biriken zararlı maddeleri doğal olarak akciğer, karaciğer ve böbrekler ter, dışkı ve idrar yoluyla dışarı atar. Fakat sağlıksız beslenme ve çevresel faktörlerden dolayı fazla toksin alındığında vücudun mekanizmasını dengelemek amacıyla detoks uygulanabilir. Günümüzde popülerleşen bir kavram olan detoks, geleneksel Hint ve Çin tıbbında yüzyıllardır tedavi amacıyla kullanılmaktadır.
Detoksun yararları arasından en önemli olanı biriken toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırmasıdır. Beden enerjisini ve zindeliğini arttırır. Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirebilir. Vücutta oluşan ödemi, şişkinliği ve hazımsızlığı giderir. Dolaşım sistemini iyileştirir ve yaşlanmayı geciktirir. Vücudun ihtiyacı olan demir, bakır, kobalt, molibden, çinko, iyon, krom, magnezyum, selenyum ve vitaminler gibi mikro besinleri almasını sağlar. Stres hormonlarını dengelemeye yardımcı olur. saç ve cilt sağlığını güçlendirir.

Detoks Diyeti Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Detoks diyeti, vücudun toksinlerden arınmasına ve hızlı zayıflamaya destek olan diyet stratejisidir. Detoks diyeti süresince; 1 ile 3 gün kadar oruç tutulabilir, taze meyve ve sebze suları, bitki çayları tüketilebilir, özellikle tuzlu su ya da limonlu su gibi belirli sıvılar tüketilebilir, şifalı otlar ile çeşitli kürler hazırlanabilir, müshil kullanımı ile boşaltım yolu temizlenebilir, alkol ve sigara gibi zararlı maddeler tamamen kesilir.
Detoks diyetleri bir zayıflama yöntemi olmamakla birlikte bazı diyetler yağ yakıcı detoks ve ödem söktürücü olabildiğinden ilk zamanlarda hızlı zayıflamaya yardımcı olabilir. Fakat bu diyetler uygulanırken çeşitli egzersizler ile desteklemek faydalı olacaktır. Sağlıklı ve düzenli bir beslenmeye ek olarak her gün egzersiz ve detoks diyetleri uygulamak fazla kilolardan kurtulmak için ideal ve sağlıklı yöntemlerdendir.

Detoks Suyu Hazırlamanın Püf Noktaları

Detoks su tarifleri genel olarak kişisel seçimlere göre sebze, meyve ve otlardan hazırlanır. Tarifteki malzemeler doğranarak, rendelenerek veya ezilerek suya eklenir. Sıcak su ile hazırlanan detoks suları fazla beklemeden tüketilmelidir. Soğuk detoks suları ise içeriğindeki malzemelerin aromalarının harmanlanması adına yaklaşık 12 saat buzdolabında bekletilmelidir. Evde detoks yapımı, piyasada satılan hazır detoks ürünlerinden daha sağlıklı olabileceği gibi daha etkili sonuçlar almakta olasıdır.

Birbirinden Tatlı Detoks Suyu Tarifleri

Maydanozlu Detoks Suyu

Sıcak ve soğuk şekilde hazırlanabilir. Yıkanmış bir tutam maydanoz, su ile birlikte 10 dakika kaynatılır. Daha sonra 5 dk demlenmesi beklenir ve ılık olarak tüketilir. Bir tutam maydanozu bir bardak su ile yemyeşil köpürünceye kadar blenderden geçirerek soğuk şekilde tüketilir. Sabah aç olarak 4-5 gün boyunca tüketilir ve sonraki 3 gün ara verilmelidir. Sindirim sistemine iyi gelir ve idrar yolu enfeksiyonlarını engeller. Vücuttaki gaz ve ödemi gidererek zayıflamaya destek olur, cildi güzelleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp, damar, böbrek ve göz sağlığını korur, demir eksikliği önlenmesine yardımcı olur ve adet söktürücüdür.

Tarçınlı ve Limonlu Detoks Suyu

Bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 adet tarçın çubuğu eklenerek 15 dakika demlenir. Daha sonra 5-6 çorba kaşığı limon eklenir. Aç karnına her sabah tüketilmelidir. Herhangi bir yan etkiye rastlanılmadığından düzenli olarak uygulanabilir. Zayıflamak için öğünlerden yarım saat önce tüketilmelidir. Grip ve soğuk algınlığı ile savaşır, bağışıklı sistemini güçlendirir. Kemik sağlığını korur, vücuttaki iltihapları azaltır. İdrar söktürücüdür ve zayıflamaya yardımcı olur.

Greyfurtlu Detox Suyu

Bir limonu ve greyfurdu sıkıp bir çay kaşığı toz tarçın ve zencefil ile karıştırın. Kilo vermek için kahvaltıdan 30 dakika önce ve akşam uyumadan 1 saat önce içilmelidir. 1 ay boyunca düzenli olarak tüketilmelidir. Günde 8-10 bardak su içerek etkisi artırılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır. Bağırsak, karaciğer ve böbreklerdeki toksinleri temizler. Tokluk hissi verir.

Elmalı Detox Suyu

Bir adet limonun suyu ve 1-2 tane tarçın çubuğu ile beş bardak içme suyu karıştırılır. Kabukları soyulmadan 2 adet ekşi elma dilimlenerek detoks suyuna eklenir ve buzdolabında bir gece bekletilir. Aç karnına her gün 1 veya 2 bardak içilir, herhangi bir yan etkisi yoktur. Tiroit bezinin dengelenmesinde ve kemik sağlığının korunmasında etkilidir. Enerji verir, metabolizmayı hızlandırır, cildi güzelleştirir ve karaciğeri toksinlerden arındırır.

Bir Yorum Yazın