• Sağlıklı Beslenme
  • 28 Nisan, 2021

Diyet Programlarına Nasıl Uymalıyız?

  • 0
  • 5261
  • 0
  • 0

Diyet Programlarına Birebir Uymak

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek veya kilo almak için kişilere özel diyet programları uygulanmaktadır. Yaş, kilo durumu, boy ölçüsü, yaş ve günlük fiziksel aktivitelerine göre hazırlanan diyet programları sağlıklı beslenmek isteyen kişilere uygulanan programdır. Diyet programı sadece fit bir vücuda sahip olmak isteyenler için değil çeşitli mide sorunları ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları olan kişilere de doktor kontrolünde uygulanmaktadır. Bu yazımızda sizlere size özel hazırlanan diyet programı nasıl uyum sağlayabileceğiniz hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Kişiye Özel Diyet Programı Nasıl Oluşturulur

Öncelikle diyet programı hazırlanacak kişinin boy, kilo, yaş gibi ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Program hazırlanırken kişinin fiziksel aktiviteleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin; masa başında yoğun olarak çalışan kişilerin karbonhidrat tüketimlerinin daha az olduğu bir diyet programı oluşturulmaktadır. Boy, kilo, yaş ve cinsiyet gibi temel ölçümlerin dışında kişilerin yağ ölçümleri yapılarak vücudundaki yağ oranı belirlenir. Gün içerisindeki ortalama içtiğiniz su miktarına kadar vücudunuz için gerekli materyallerin alınması için bu materyallerin ağırlıkta olduğu bir program diyetisyeniniz tarafından düzenlenmektedir.

Diyetisyenin Önemi

Maalesef kilo verme, doğal ve sağlıklı olmak gibi nedenlerden dolayı çoğu kişi bireysel yöntemlerle herhangi bir ölçüm yaptırmadan kendi diyet programlarını oluşturmaktadır. Diyetisyenlik tıpkı diğer sağlık dallarında olduğu gibi uzmanlık gerektiren ve ölçümler sonucu bireyden bireye değişlik gösteren programlardır. Çoğu kişi ara öğün ya da akşam yemeklerinde değişiklikler uygulayarak kendi haftalık diyet programı düzenlemektedir. Bu durumda hazırlanan programları sizlere ciddi sorunlar verebilecek sonuçlar doğurabilir. Özellikle hastalık durumlarında mutlaka bir diyetiysen ile görüşmeli ve diyetisyenin belirledi haftalık diyet listesine uygulamaya çalışmalısınız. Hazırlanan diyet listesi kan değerlerinizden şekerinize kadar birçok önemli konuda size yardımcı olacaktır.

Diyet Programlarına Uyum Süreci

Diyetisyeniniz tarafından hazırlanan diyet programı sizlerin sağlıklı bir bünyeye kavuşmanız için hazırlanmaktadır. Bu bakış açısından yola çıkarak gün içerisindeki öğün sayınız, su tüketiminiz egzersizleriniz gibi faktörler göz önüne alınarak programlarınız haftalık, aylık veya günlük olarak hazırlanabilirler. Elbette ki tükettiğimiz ürünleri birden hayatımızdan çıkarmak büyük bir hayal olur. Bu yüzden diyetisyenler belirli günlerde veya öğün aralarında sizlere istediğinizi tüketme imkanı verirler. Böylelikle sizleri yavaş yavaş eski beslenme alışkanlıklarınızdan yeni beslenme alışkanlıkları kazanmanızı sağlayamaya çalışırlar. Bilindik bir örnek vermek gerekirse örneğin yüksek tansiyon hastasısınız diyetisyeniniz sizin hayatınızdan tuzu komple yasaklayacak bir diyetiysen programı hazırlamak yerine tuzu yavaş yavaş hayatınızdan çıkarmanızı sağlayacak bir diyet programı oluşturacaktır.

Bilindik Bir Diyet Programı

Vücudunuz ve sağlığınızla ilgili herhangi bir sorununuz yoksa genel geçer bazı beslenme alışkanlıkları edebilirsiniz. Kaslarda yağ oranınızdan, şeker oranınıza kadar dikkat edip sağlınızı korumanız mümkün. Bunlardan bir tanesi günlük egzersiz faaliyetleridir. Gün içerisinde vücudunuzda yağ birikmesini engellemek amacıyla yapacağınız egzersizler akciğerler, kan dolaşımınızı, kaslarınızı güçlendirmekten kemiklerinizdeki kireçlenme sorununa sizlere büyük bir fayda verecektir. Bu yüzden diyetiysen standart diyet listesi hazırlarken programlarına mutlaka egzersiz hareketlerini eklemektedirler.

Egzersizin dışında karbonhidrat ağırlıklı yemek tüketiminden protein ve vitamin ağırlıklı beslenme alışkanlıkları edinebilirsiniz. Bünyenizde yakamadığınız karbonhidrat maddeleri zamanla karaciğer ve deri altlarında yağ olarak birikmesine ve dengesiz şekilde kilo almanıza, damarlarınızın tıkanmasına ve kolesterol seviyenizi yükseltecek sorunlara yol açabilirler. Bol bol su içmeye özen gösterip vücudunuz iyin gerekli materyalleri almaya dikkat ederek beslemenizde et ve sebze tüketimini dengelemeniz sizlere sağlıklı bir bünyeye kavuşmanızda yardımcı olacak bilgilerdir.

Zayıflatmak İsteyenlere Yöneliklere Ufak Tavsiyeler

Öncelikle eğer aşırı kilo ve obezite gibi sağlık sorunlarınız bulunuyorsa bir diyetisyenden randevu alarak kişisel diyet programınızı oluşturmalısınız. Bunun vücudunuzdaki hafif kilolar konusunda bir şeyler yapmak istiyorsanız sizlere zayıflamanıza yardımcı olacak ufak tüyolar verebiliriz. Kendi

zayıflama programı oluştururken egzersiz sayınızı artırarak gün içerisinde bir iki öğün yemek yemeye arttırıp bu öğünlerinizde yüksek tüketim sağlamak yerine tüketim miktarınızı düşürerek ara öğün sayınızı arttırmanız hem zayıflamanızı sağlayacak hem de mideniz çok daha rahat bir şekilde tükettiklerinizi sindirebileceksiniz. Sağlıklı bir şekilde yaşantınıza devam etmek için tabi ki diyetin yanında sigara ve alkol tüketimleriniz bulunuyorsa bunları azaltmanız gerekmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız eğer yukarıda da belirttiğimiz üzere bir diyetisyenden randevu alarak size özel olarak hazırlanan diyet programını uygulamaya çalışmalınız.

Bir Yorum Yazın