• Sağlıklı Beslenme
  • 27 Nisan, 2021

Sağlığımızı Bozan Günlük Alışkanlıklar Neler?

  • 0
  • 6069
  • 0
  • 0

Sağlık her şeyden önce doğuştan gelen en doğal haklarımızdan biridir. Herkes sağlığını koruma, geliştirme, sürdürme ve sağlıkla ilgili her türlü kendisine ait hakka doğuştan gelen şekilde sahiptir. Aynı zamanda sağlık kelime anlamı olarak her anlamda, her yönden iyi olma halidir. İyilik halidir. Bunun içine bedenen hastalığının olmaması yanında, ruhen de iyi olmayı kapsar. O sebeple sağlık çok geniş bir kavramdır. Ve bu kavramı bu yönlü değerlendirmek gerekir. Yalnızca hastalığın olamaması olarak bakmamız sağlığa bakış açısından doğru bir bakış açısı değildir. Genel yönlü bir bakış açısı ile bakmak gerekir. Ve sağlık her insan için çok değerlidir. Hayatımızı sürdürebilmenin en önemli unsurlarından biridir. Ve sağlığımızı korumak hem hakkımız hem de bir sorumluluğumuzdur. Sorumluluğumuzun bilincinde olarak davranmamız gerekir.

Sağlıklı Olmak

Sağlıklı olmak her yönden iyi hissetmek anlamına gelir. Yukarıda tanımladığımız sağlık kavramından da bu net bir biçimde anlaşılmaktadır. Hem ruhen depresif bir biçimde olmamak, hem ağrımızın olmaması veya kronik bir rahatsızlığımızın olmaması ve benzeri şeyleri de içine alırsak sağlıklı olmak tam olarak bunlardan ibarettir. Sağlıklı olmak için yapabileceğimiz çok çeşitli şeyler vardır. Tabi bunların yanında sağlığımızı bozan ve günlük olarak sürekli yaptığımız şeyler de vardır. Sağlıklı olmak için bunların ayrımını iyi kavramamız ve öğrenmemiz gerekir. En basiti günlük olarak yaptığımız ve en farkında olmadığımız şey yeterli su tüketilmemesi durumudur. Çeşitli örnekler ile daha da bunu arttırabiliriz.

Sağlıklı Beslenmemizi Destekleyici Günlük Alışkanlıklarımız

Her şeyden önce su vücudumuzun birinci ihtiyaçlarından biridir. Hatta suyu il sıraya rahatlıkla koyabiliriz. Yemek yemekten de önce gelir. Böbrek sağlığımızın için özellikle çok büyük öneme sahiptir. Sağlıklı olmak isteyen her insan günde ortalama 2 litre su içmekle görevlidir. Aynı zamanda düzenli su içmek hızlı kilo vermek için ideal bir yöntemdir. Bunu her gün düzenli bir şekilde alışkanlık edinerek yapmamız gerekir. Şeker tuz ve un denilen 3 zararlı beyazın günlük tüketimini azaltmamız lazım gelir. Çünkü bunların da fazlası vücut için zararlıdır. Yeterince, aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Ve sağlıklı besinlerin başında gelen meyve ve sebze tüketimi sağlığımız için çok kıymetlidir. Günlük meyve ve sebze tüketimine önem vermemiz lazım gelir. Ve belki de günlük olarak fazlaca tükettiğimiz hazır gıdalardan uzak durmamız gerekir. Doğal şeyler tüketmeye özen göstermeliyiz. Hazır gıdalar vücudumuza sandığımızdan daha fazla zarar verir. O sebeple uzak durulması gerekir.

Sağlıklı Beslenmeyi Alışkanlık Haline Getirmek

Alışkanlık kazanmak hemen olan bir durum değildir. Bir süreç ister, zaman ister. Süreklilik ister. Bazılarımıza çok zor gibi gelir ve gerçekten bazılarımız için de zordur. Genel olarak sağlıklı beslenmeye karar veren insanlar hayatın hızından sürekli değişsen duygu durumlarından ötürü bunu çok uzun süre devam ettiremez. Bu nedenle sağlıklı beslenme bir alışkanlık halini alamadan biter. Ve bir düzene oturtulamaz. Ama eğer ki çok değil bir ay bunu düzenli bir biçimde uygularsak ve kendimize bunun bir zorluk değil aslında hayatımızı daha da kolaylaştıracak bir eylem olduğunu sürekli telkin edersek çok daha basit bir biçimde bunu alışkanlık haline getirebiliriz.

Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

Yukarı da fazlaca sağlıklı beslenmenin nasıl olduğunu anlattık. Şimdi fark etmeden yaptığımız ve sağlıksız olduğunun farkına bile varmadığımız veya sağlıksız olduğunu bilip yine de yapmaya devam ettiğimiz sağlığa zararlı alışkanlıklar bahsini açacağız. Sağlıksız beslenmenin temelini sağlıksız besinler ve zararlı yiyecekler oluşturur. Bunu yanında sağlığa zararlı alışkanlıklar da sağlığımızı kötü yönde etkiler. Örneğin alışkanlık haline getirdiğimiz az su içmek, sigara içmek, alkol kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı sağlığımıza çok büyük ölçüde zarar veren alışkanlıklarımızın başında gelir.

Sağlıksız Besinler

Günlük olarak devamlı tükettiğimiz ama sağlıklı olup olmadığını sorgulamadığımız çok fazla besin çeşidi vardır. Sağlıksız ve kötü beslenme ülkemizde çok yaygındır. Bunlar kendilerini fark ettirmeden içten içe vücudumuzu kemiren kötü maddelerden yapılmış besinlerdir. Ayrı ayrı hepsinin zarar verdiği, kötü etkilediği bir organ vardır. Özellikle hastalıkların baş nedenlerinden biri bu besinlerin sürekli bir biçimde tüketilmesidir. Sağlıklı bir beden istiyorsak bu besinleri hayatımızdan çıkarmamız gerekir En basiti depresyon hastalığına bile sebep olabilen bu besinlerdir. Örnek vermek gerekirse cips, aşırı yağ ile kızartılan besinler, tatlandırıcılar, işlenmiş etler, soslar, trans yağlar ve daha birçok besin vücudumuz için zararlı besinlerdir ve tüketmemiz gerekir.

Bir Yorum Yazın