• Spor
  • 28 Nisan, 2021

Diyetinizi Destekleyen Kolay Egzersizler

  • 0
  • 5546
  • 0
  • 0

Diyet Yaparken Uygulanacak Egzersizler

Hepimiz en az bir kere diyetisyene gidip her gün kırk dakika yürüyüşünüzü de ihmal etmeyin sözcüğüyle karşılaşmışızdır. Peki dillere pelesenk olmuş bu yürüyüş gerçekten de bu kadar faydalı mı? Aslına bakarsanız sigara nasıl tüm açılardan her şeye zararlıysa yürüyüş de tüm açılardan her şeye faydalıdır. Peki bu faydalar nelerdir, gelin şimdi kısaca bu faydalara bakalım.

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

Öncelikle düzenli yaptığınız yürüyüşlerde kısa bir sürede metabolizma hızınız artar ve vücudunuz dinlenme halindeyken bile kalori yakmaya devam edersiniz. Bunun yanı sıra insülin direnciniz düşeceği için daha uzun süreli tokluk hissedersiniz ve açlık hissettiğiniz periyotlar azalır. Düzenli yapılan yürüyüşlerde seretonin ve dopamin salgısı artar ve kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedersiniz. Ayrıyetten yüksek tansiyondan şikayetçi iseniz yüksek tansiyonunuzu yürüyüş sayesinden düşürebilirsiniz.

Eğer siz de kabızlık durumundan şikayetçiyseniz yürüyüş sayesinde bağırsaklarınız daha düzenli çalışır ve kabızlık belirtileri yürüyüş sayesinden kaybolur. Yürüyüş uzun vadede kalp krizi riskinizi azaltır ve felç geçirme oranınız hiç yürüyüş yapmayan birine göre yarıya iner. Eğer siz de uykusuzluk ya da istediğiniz saatte uyanamama gibi sorunlardan şikayetçiyseniz yürüyüş sayesinde uykunuz da düzene girer. yürüyüş aynı zamanda kemiklerinizi güçlendirerek özellikle kadınlarda ileriki yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi rahatsızlığını büyük ölçüde önler. Kolestrol şikayetiniz içinse yine yürüyüş en güzel ve doğal reçetelerden biridir. Eskiden beri konuşulduğu gibi artık doktor reçetelerinde ilaçlara değil yürüyüş yapma tavsiyesi verilmeye başlanacaktır. Tüm bu güzel özelliklerinin yanı sıra yürüyüş diyet destekleyici egzersizler arasında en popüler egzersiz olmayı sürdürmektedir.

Yüzme

Şimdi gelelim kilo veremk için egzersizler kategorisinin biraz zahmetli ama çokça faydalı sporuna. Yüzme birçok doktor ve diyetisyen tarafından egzersiz önerileri altında yer almaktadır. Eğer siz de egzersiz yaparak kilo veremek istiyorsanız kuşkusuz ki yüzme bu açıdan en faydalı egzersizlerden biridir. Haftada üç dört gün bir saat boyuna yapacağınız yüzme egzersizi hem daha dinç hissetmenizi sağlayacak hem de ciğer kapasitenizi geliştireceği için nefes kalitenizi arttıracaktır. Diğer yandan vücudun hemen hemen tüm kaslarının çalışmasını sağladığı için doktorlar tarafından sadece diyet destekleyici olarak değil ama bel fıtığı gibi ciddi rahatsızlıkların tedavisinde de bolca yüzme önerisi bulunmaktadır.

Koşu

Koşu yine açık havada yapılanı daha makbul olan ve baktığımızda en maliyetsiz diyet destekleyici egzersizlerden biridir. Aynı zamanda kalbinizin daha sağlıklı olmasını ve sorunsuz işlemesini istiyorsanız da koşu sizin için en güzel alternatiflerden birisidir. Bunun için genellikle hafif tempoda yaptığınız ve yapacağınız koşular daha idealdir. Koşunun bir diğer faydası ise kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir ve ileriki zamanlarda ortaya çıkabilecek kas ve kemik rahatsızlıklarına karşı sizi korur. Gelelim vücudumuzun en önemli organı olan beyine. Beyin hücrelerinin belli bir yaştan sonra yenilenmeyeceğiniz düşünüyorsunuz değil mi? Bu doğru değil. Koşu sayesinde beyin de egzersiz yapmış gibi yenilenir ve yeni beyin hücreleri arasında sinapslar kurulmaya başlanır. Yani siz de beyin gücüne ve entelektüel sağlığınıza önem veriyorsanız koşu sizin için bulunmaz bir nimettir.

Yoga

Yine hem uzman eşliğinde stüdyolarda ya da sertifikalı eğitmenler aracılığıyla internetten izleyerek evinizde yapabileceğiniz, dışarıdan çok basit gibi görünen ama bir o kadar komplike olan bir spora veya yaşam biçimine gelelim. Yoga köken olarak Hindistan'da ortaya çıkmasına rağmen şu anda hemen hemen dünyanın her bir köşesine yayılmış bir spor ve yaşam biçimidir. Uzun vadede kaslarınızı ve bedeninizi güçlendirir ve asla yapamam dediğiniz hareketleri bir süre sonra kolayca yapabilir hale gelirsiniz. Bunun yanı sıra bir yaşam ve hayat felsefesi olarak psikolojik ve ruhsal anlamda da rahatlamanızı sağlar ve ruhsal sağlığınızı çeşitli stres faktörlerine karşı korur. Bunun yanısıra artık iyice popüler olmasıyla birlikte bedavaya yapabileceğiniz o kadar güzel pratikler açılmıştır ki erişime artık yoga yapmayıp bu güzel fırsatı heba etmek biraz ayıp olur açıkçası.

Bu kadar güzel ve herkesin erişebileceği diyete ek olarak yapılabilecek güzel egzersiz önerilerini paylaştık bu yazımızda. Umarım siz de size en çok hitap eden ve yaşam biçiminize ve sağlığınıza en olumlu etkiyi yapacak egzersizi seçer ve bunu hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline getirirsiniz. Tek başına diyet ya da tek başına spor bir anlam ifade etmemekte ancak bunları beraberce düzenli bir şekilde yaptığınızda kilo kontrolünüzü sağlayabilmektesiniz çünkü.

Bir Yorum Yazın