• Personal Trainer
  • 17 Mart, 2023

Neden Bir Personal Trainer ile Çalışmalısın

  • 0
  • 829
  • 0
  • 0

Neden Bir Personal Trainer ile Çalışmalısın?

Son yıllarda spordan, egzersizden azami şekilde verim almak için personal trainer ile çalışmayı tercih edenlerin sayısı hızla artıyor. Günlük koşuşturma içinde, kilo vermek, sağlıklı, zinde olmak isteyip de ne yapmaları gerektiğini planlama konusunda zorluk çekenler, avantajları nedeniyle personal trainer desteğine başvuruyor.

İş temposu, şehir keşmekeşi, sorumluluklar, koşturmaca Büyükşehir pek çoğumuz için sürekli hareket halinde olmak, yorucu, stres içinde geçen günler demek. Ne zamanın hızına yetişmek mümkün ne de durup şöyle rahat bir soluklanmak. Bunca yoğunluk arasında sağlıklı olmak, bedenimize iyi bakmak için ne yapıyoruz, yapabiliyoruz peki? Spor yapmanın faydaları konusunda neredeyse hepimiz bilgi sahibiyiz ama iş başlamaya gelince bahaneler çok. Hep başlanmak isteyip de bir türlü başlayamadığımız yürüyüşler, egzersizler, yolumuzun üstünde olup bir türlü fırsat bulup da gidemediğimiz spor salonu Bunlar pek çoğumuza yabancı olmayan tespitler aslında. İstiyoruz ama ilk adımı atmayı da hep erteliyoruz. Ya da adım atıp kısa süre sonra vazgeçebiliyoruz. Neden spora başlamak ve devam ettirmek zor? Kolaylaştırmak için ne yapmalı peki? Birlikte bakalım.

Mekik çeken kadın

Spor Yaparken İhtiyacın Olan Motivasyon

Tam da bu aslında: spor yaparken ihtiyacın olan en önemli şeylerden biri motivasyon. Pek çok işte ihtiyacımız olan bir şey aslında motivasyon, yüreklendirme Hani deriz ya, ha gayret İşte o gayreti başlatacak, tetikleyecek ve sen bunu yaparsın, başarırsın diyecek bir şey. Seninle bire bir çalışacak olan personal trainer sendeki gelişmeyi gördükçe hedefe ulaşman konusunda da yüreklendirecektir. Deneyim ve uzmanlığıyla senin için en doğru yolu çizecektir. Zaten başlamak bitirmenin yarısıdır demezler mi, başladın mı gerisi kolay ve personal trainer da daha başlangıçta yolu kolay yürümeni sağlayacak kişidir. Diyelim başladın ve bir süre sonra devam etmekte zorlandın, bu aşamada da seni başarılarını hatırlatarak motive edecek olan kişi yine hep yanında olan personal trainer olacaktır. Motivasyon önemli yani, olmadı mı her an başladığın işi yarım bırakmaya hazırsın demektir çünkü.

Şınav çeken kadın

Verimli Egzersiz İp Uçları

Motive oldun ve spora, egzersize başladın. Peki neye ihtiyacın var? Hangi egzersizler gerekli senin için? İşte bu noktada da seni yönlendirecek doğru kişi yine personal trainer Spora başlamadan önce yaptığı ön görüşmelerle, ölçümlerle, kilo, boy, sağlık durumu gibi konularla ilgili aldığı bilgilerle senin neye ihtiyacın olduğu ve hangi egzersizleri yaparsan sana faydalı olacağı gibi konularda yol gösterici olacaktır. Egzersiz programı ile istediğin kiloya geldiğinde personal trainer vücudun şekil alması, fit bir görünüme kavuşman için neler yapacağın konusunda seni yönlendirecektir.

Plank yapan kadın

Kardeşim O Hareketi Yanlış Yapıyorsun

Nihayet spora karar verdin ve antrenman yapmaya başladın. Yapman gereken egzersizler konusunda personal trainerin tarafından yönlendirildin. Bitmedi hareketi nasıl yaptığın da egzersizden beklenen etkiyi alabilmen için son derece önemli. Basit gibi görünse de her hareket kuralına uygun, doğru yapıldığında yararlı. Hareketi yaparken ne zaman nefes alıp vereceksin, el, kol, bacak nasıl hareket edecek gibi ayrıntılara dikkat edip, doğru yapmak gerekiyor. Bunları doğru yapmadığında ne kadar çabalarsan çabala spordan, egzersizden beklediğin verimi almak zor. Bizi egzersizi doğru şekilde yapana kadar yönlendirecek ve hareketleri doğru yapmamızı sağlayacak kişi de tabii ki personal trainer yine.

Spor Yaralanmaları

Egzersizleri yanlış yapmanın sonucu yalnızca gereken verimi alamamak değil ne yazık ki. Bedenimiz ne kadar güçlü görünürse görünsün hassas noktaları var. Bize basit gelen bir hareketi yanlış yaptığımızda hayatımızı karartacak, yaşam kalitemizi etkileyecek bir sonucu da yol açabiliyor. Spor yaralanmaları bazen çok geç iyileşebiliyor. Bu yüzden egzersizleri işi iyi bilen, uzman, deneyimli bir profesyonelle yapmak en doğrusu. Birebir çalışma şansımız olan personal trainer uyarılarıyla, düzeltmeleriyle hareketleri doğru yapmamızı sağlayarak, bizi olası bir spor yaralanmalarından da koruyacaktır.

Plank yapan kadın

Sporda Doğru Gelişim

Egzersizleri doğru yapmak zaten bir yol almamızı sağlayacaktır. İlerleyen zamanlarda alınan yola göre hedefimize ulaşmamız için başka neler yapmak gerekir sorularının cevabını verecek de yine alanında uzman bir isim yani personal trainer olacaktır. Bizdeki gelişime göre geleceği de planlayacaktır. Sporcu beslenmesi gibi farklılık gerektiren konularda bile bilgi ve deneyimiyle sporda doğru gelişim için bize destek olacaktır. Yani hedefe ulaşmamız, sağlıklı bir bedene kavuşmamız hiç de zor değil profesyonel destekle. Bedensel sağlığımız hayatın her alanında motivasyonumuzu arttıracaktır, bunu da unutmayalım!

Boks yapan kadın

Bir Yorum Yazın