• Güzellik Merkezi
  • 05 Ağustos, 2022

Doğal Makyajın Püf Noktaları

  • 0
  • 3600
  • 0
  • 0

Doğal Makyajın Püf Noktaları

Geçmişten beri kadınlar hem sade ve yalın hem de cilt tonlarını ortaya çıkaracak ışıltılı renkleri kullanabilmek için birçok yöntem kullanmışlardır. Makyaj malzemelerinin olmadığı dönemlerde dahi doğal yollardan elde ettikleri malzemelerle ciltlerine hem bakım yapmış hem de renklendirmişlerdir. Ağaç meyveleri, çiçekler, bitkilerden elde ettikleri hoş kokulu ve yüzlerine renk katabilecek malzemeler bu amaca hizmet etmiştir. Günümüzde her ne kadar bu yöntemler rafa kaldırılmış olsa da kadınlar hala daha natürel ve sade makyaj arzusunda olmuştur. Daha az malzemeyle yalın ve doğal bir makyaj yapmak, hatta yüzlerinde “yokmuş gibi” denecek makyaj uygulamaları geliştirmişlerdir.

Makyaj Nasıl Yapılır?

İlk olarak cilt tipine en uygun bir nemlendirici yüz kremi sürerek nemin yüz tarafından emilmesi beklenir. Nem emilmesi olduktan sonra eğer gün ışığına çıkılacaksa yüze yüksek korumalı güneş kremi sürülmesi gerekmektedir. Gözenek sorunu olan ciltlere güneş kreminin yanında makyaj bazı kullanarak gözenek sorununu azaltabilir ve bunun yanında fondöten kullanılacaksa daha profesyonel bir makyaj görüntüsü elde edilebilir. Ciltte eşit bir ton elde edebilmek adına fondöten veya daha hafif bir görüntü olabilmesi için BB krem kullanılır. Fondöten ya da BB krem işleminden sonra yüzde hala kızarık bölge ya da gözaltında morluk varsa o bölgelere müdahale olarak kapatıcı kullanılır. Bu aşamadan sonra pudra yardımıyla gözaltları ve mimik sonucu oluşan çizgilerin üzeri sabitlenir. İsteğe bağlı olarak göz kapaklarının üzerine far sürülür ve ardından kirpik kıvırıcı yardımıyla kirpikler kıvrılır. Kıvırma işleminin ardından kirpiklere rimel sürülerek daha hacimli kirpikler elde edilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılmasa da göz kapaklarının iç kısımlarına sürme çekilerek daha buğulu bakışlar elde edilebilir. Kaş boşluklarına kaş rimeli ya da kaş farı sürülerek kaşlar sabitlenir. Yüze renk katmak amacıyla yüz tonuna uygun allık sürülür. Son olarak makyajı tamamlamak adına kullanılan tonlara en uygun renkte bir ruj sürülerek makyaj bitirilir.

Doğal makyajlı kadın

Doğal Makyaj Modelleri

Öncelikle cilt güzelce temizlenir. Daha sonra cilde uygun nemlendirici krem sürülür. Fondöten gibi yoğun yapılı bir ürün yerine BB/CC krem veya ikisini de tercih etmeyip kapatıcı ile ciltteki ton eşitsizliği olan yerlerde eşitsizlik giderilir. Işıltılı pembe veya turuncu renklerinde bir allık ile yanaklara renkli bir görüntü verilir. Klasik siyah rimel yerine şeffaf rimel kullanılarak kirpiklerin doğal bir şekilde uzun görünmesi sağlanır. Dudak makyajında ise dudakların kendi tonundan bir iki ton daha koyu bir ruj ile dudağa renk verilir. Bu şekilde makyaj işlemi az malzemeyle ve cildin geriye kalan kısımları doğal halinde, doğal bir makyaj görüntüsü elde edilerek bitirilir.

Makyaj Temizlemenin Önemi

Yüze uygulanan makyaj işlemi gerek az malzemeyle doğal görünümlü makyaj olsun gerekse kalıcı makyaj veya porselen makyaj gibi detay gerektiren, fazla malzemeli ve ağır işlemler olsun nihayetinde kimyasal içerikli ürünler kullanılarak yüze uygulandığı için makyaj temizlemek makyaj yapmak kadar önem arz etmektedir. Makyaj her ne kadar cilde geçici bir ışıltı verse de ciltte makyaj kalıntıları bırakır, gözeneklerin büyümesine sebep olur ve gözenekleri açar. Ayrıca makyaj sonrası cildin güzelce temizlenmemesi, cildin yağ dengesini bozarak siyah nokta, sivilce ve cildin daha çabuk yaşlanması gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Makyaj toniği

Makyajın Yok Gibi Görünmesi

Makyajın yok gibi görünmesi için en önemli unsurlar arasında cilt bakımının düzenli olarak yapılmasıdır. Cildin makyaj sonrası güzelce temizlenmesi, düzenli beslenme, sağlıklı uyku, cildin nemlendirilmesi ve bol su içmek cildi daha sağlıklı görünmesini sağlar. Bu nedenle cildin ışıltısı ve tonları her zaman canlı kalır. Makyajın yok gibi görünmesinde bu unsurlar önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra daha az malzemeli ve cilt tonuna en yakın tonda malzemeler kullanılarak “no make up- make up” görüntüsü elde edilir.

Günlük Kullanım Makyaj

Makyaj cilt olarak ışıltı verse de büyüleyici etkisi ve tıpkı bir terapi edasıyla rahatlatıcı olmasıyla da vazgeçilmez olmaktadır. Bu yüzden bu büyüleyici etkiye kapılmak ve sürekli tat almak için günlük kullanım makyaj yapılır. Günlük makyajlar sade ve ışıltılı bir görünüme sahip olmalıdır. Ancak bu sadelik “no make up- make up” sadeliği değildir. Işıltılı, natürel aynı zamanda hafif bir makyaj yapmanın püf noktası cilde hafif dokunuşlarla tonunu ortaya çıkaracak göz makyajı ve dudak makyajıyla beraber gülerken kızaran yanak tonlarında hafif bir allık ve biraz highlighter yeterli olacaktır. Ancak bu rutini her gün yapabilmek yorucu olabilmektedir. O yüzden güzellik merkezleri günlük kullanım makyajlara uygun porselen makyaj veya kalıcı makyaj hizmetleri sunarak günlük makyaj rutininde oyalanmadan hem pürüzsüz hem de ışıltılı bir makyajla günü geçirebilmenizi sağlamaktadır.

Bir Yorum Yazın