• Güzellik
  • 01 Ağustos, 2022

Dudak Pigmentasyonu Nedir ?

  • 0
  • 3269
  • 0
  • 0

Dudak Pigmentasyonu Nedir?

Yüzde en çok dikkat çeken noktalar neresidir diye sorulsa kaş, göz ve dudaklar ilk sıralarda gelir herhalde. Kişinin yüz güzelliğini ön plana çıkaran bölümlerden biri göz, kaş, kirpiklerse diğeri de dudaktır. Dudakların şekli, rengi, dolgunluğu yüze çekici bir görünüm kazandırırken güzelliği de bütünler. Bu nedenle olsa gerek, hatları belirgin, dolgun, ışıltılı dudaklar pek çok kadının isteğidir, hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için de geçmişten bugüne farklı yöntemlere başvurarak istediği şekli, rengi elde etmenin yollarını aramıştır.

Dudağın şekli, rengi doğuştan gelen özelliklere sahiptir elbette ama bazı dokunuşlarla, istenilen formun verilmesi de mümkündür. Bu yüzden, kaşa, göze, cilt bakımına gösterilen özen yanında dudak güzelliğini ortaya çıkarmak için farklı yöntemler geçmişten günümüze kullanılmaya devam etmektedir. Dudak şeklini istenilen biçime getirmek, dolgun göstermek için kullanılan makyaj hileleri bunlardan biri. Ancak geçiciliği, etkisinin kısa sürmesi ve her defasında yeniden tekrarlanması bu işle uğraşan uzmanları zamanla daha kalıcı başka uygulamaların arayışına itmiştir. Özellikle son yıllarda en çok tercih edilen uygulamalardan olan dudak pigmentasyonu da bu arayışlar, araştırmalar sonucu ortaya çıkan uygulamalardan biri. Uygulama, yaşla birlikte tıpkı cilt gibi eski canlılığını, parlaklığını kaybeden dudakların eski parlaklığını, canlılığını kazanması amacıyla da yapılmaktadır.

Peki nedir son yıllarda bu kadar popüler olan dudak pigmentasyonu? Dudak gençleştirme olarak da bilinen işlem en basit haliyle tanımlayacak olursak, kalıcı makyaj uygulamalarından biri. Sürekli ruj kullanmaktan kurtaran, makyaj zamanını azaltan ve kişiye günün her saatinde bakımlı, sağlıklı bir görünüm kazandıran bir işlem. İster doğal dudak rengini koruyan şekliyle, ister kişinin sevdiği ve abartılı olmayan bir renk belirlemesiyle yapılan dudak pigmentasyonuyla zamanla doğal rengini kaybeden dudakların da eski canlı, parlak haline gelmesini sağlamak, dudakların şeklini belirginleştirmek mümkün. Ehil ellerde yaptırılması gereken dudak renklendirmede kişinin isteği kadar uzmanın önerileri de yol gösterici olmakta, kişiyi bir süre dudak makyajı telaşından kurtaracak uygulama için kişinin yüz şekline, isteğine uygun tasarımı yapan uzmanla birlikte karar verildikten sonra işlem yaptırılmaktadır.

Dudak Renklendirme Ne Kadar Kalıcı?

Organik, doğal boyalar kullanılarak iğnelerle uygulanan, yapımı iki saate yakın süren dudak renklendirme işlemi, dudak uyuşturularak yapıldığı için herhangi bir acı vermemektedir. İyileşme süresi, işlem yapıldıktan sonra yaklaşık 10 gün sürmektedir. 10 günün sonunda kişi, dudak makyajı yapmak zorunda kalmadan istediği renk ve şekilde bir dudağa sahip olmaktadır.

Cildin epidermis bölgesinin altına uygulanan dövmenin aksine, dudak renklendirmede işlem dudağın en üst tabakasına yapılmaktadır. Bu yüzden dövmeden daha az ömürlü olan dudak renklendirme işlemi, kişinin cilt tipine, bakım özenine göre 2-3 yıl arasında kalıcılık sağlamaktadır. Bu sürenin sonunda kişi isterse yeniden kalıcı dudak makyajı uygulaması yaptırılabilmektedir.

Dudak renklendirme, kadın

Dudak Renklendirme Dudağı Büyütür mü?

Dudağın doğal rengini eski canlı, pırıltılı haline getirmek, istenilen rengi vermek amacıyla yapılan dudak renklendirme yalnızca kalıcı makyaj uygulamasıdır ve dudağı büyütmez. Dudağa hacim kazandırmak, dudağı büyütmek yani daha kalın bir görünüm elde etmek için kalıcı dudak kontürü yaptırılabilir. Bu işlemle birlikte kişi dudak renklendirme uygulaması da yaptırırsa istediği dudak şekline, büyüklüğüne, dolgunluğuna, rengine ve parlaklığına sahip olur.

Dudak Renklendirme Fiyatları

Dudağa istenilen rengi, canlılığı vermeyi sağlayan dudak renklendirme işlemi sonrası tıpkı kalıcı makyajda olduğu gibi 1 ay boyunca ücretsiz kontroller ve yenilemeler de yapılmaktadır. Bulunulan şehre, işlemin yaptırıldığı merkeze göre ücreti farklı olan dudak pigmentasyonu fiyat skalası 2000- 3000 lira arasında değişiklik göstermektedir. İşleme, zaman zaman uygulanan fiyat indirimleri, kampanyalar takip edilerek, merkez için titiz bir araştırma yapılarak karar vermekte yarar var.

Uzman ellerde, işinde başarılı güzellik merkezi tercih edilerek, doğal boya ve pigmentler kullanılarak yapıldığı takdirde sağlığa zararı olmayan dudak renklendirmede yine de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

18 yaşından küçüklere uygulanmaması gereken kalıcı dudak makyajı, bazı cilt sorunlarda da sakıncalı. Dudakta uçuk, yara, siğil, mantar, egzama gibi cilt lezyonları olanların ve dudaklarında kılcal damar çatlaması bulunanların uygulamaması gerekiyor. Yine doktora danışılarak yaptırması gerekenler arasında şeker, anemi ve hemofil gibi rahatsızlığı bulunanlar geliyor. Doktor yapılmasında bir sakınca olmadığını söyledikten sonra kalıcı dudak makyajı yaptırabilirler.

Bir Yorum Yazın