Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 04 Ocak, 2022

Düğün Salonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • 0
  • 6013
  • 0
  • 0

Hayatının yeni bir başlangıcında olan her genç çiftin heyecan dolu hazırlıklarında düğün salonu seçimi önemli bir yer tutar. Seçilecek yerin uzaklığı ve ulaşım imkânlarından, sunulan hizmetlere, açık alanda mı olacak, kapalı alanda mı kararından, ödenecek ücretin bütçeyi sarsmamasına kadar kadar pek çok faktör rol oynar bu seçimde. Bu yazımızda düğün mekânı seçiminde kır düğünü ya da kapalı salon düğünü konusunda size fikir verecek önerilerle karşınızdayız.

Kapalı Salon Düğünü mü Kırdüğünü mü?

Her ne kadar günümüzde kır düğünü daha popüler bir hale geldiyse de, düğün mekânı seçimini, davetli sayısından, düğünün yapıldığı mevsime kadar pek çok ayrıntıetkiliyor. Bu yüzden, mekânı seçerken, sunduğu hizmetleri en ayrıntısına kadar bilmek gerekir. Düğün paketi, neleri kapsıyor, paket kapsamı dışında kalanlar neler gibi konuları ayrıntılı olarak incelemek şart. Bazı mekânlar yalnızca salon hizmeti vermekte, orkestra, fotoğraf, video çekimi vb. ayrıntıları düğün sahibi ayarlamaktadır. Böyle bir durumda nasıl hareket edileceğini belirlemek için bunları bilmek önemlidir.

Kır ya da salon düğünü seçimini etkileyen en önemli faktör mevsim. Düğün, sonbahar, ilkbahar ya da kış mevsiminde yapılacaksa önceden hava durumuna ilişkin tahminlere bakmakta yarar var. Kışın, hem yağmur, hem de soğuk hava nedeniyle kapalı alanları tercih etmek en doğrusu olacaktır. Yaz, bahar ayının sonları gibi bir dönemde yapılacaksa ve kalabalık bir davetli listesi varsa doğrusu kır düğünü alternatiflerine bakmaktır. Ancak, her ihtimale karşı, açık alanda yapılacak düğünlerde, olağanüstü durumlarda, havanın aniden bozması ihtimaline karşı kapalı alana geçiş olup olmayacağı ya da açık alanın tenteyle kapatılıp kapatılmayacağı konusunda da bilgi almak da yarar var.

Kapalı salon düğünü tercih edilecekse, mekânın seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, havalandırma, soğutma kapasitesinin yeterli olup olmadığı ve salonda jeneratör bulunup bulunmadığıdır.

Kır düğünü tercihinde, yerin kendisi doğayla iç içe olacağı, doğa elementleri taşıyacağı için, aşırı süslemeden kaçınmak gerekir. Masalarda ve dekorda yer alan çiçeklerin doğallığından, sandalye süslemesine kadar mekânın güzelliğini ön plana çıkaracak ayrıntılara önem verilmeli ve mekândan mümkünse bu talep edilmelidir. Yine kır düğününde ikram edilecek yemeklerin seçimi de konsepti tamamlayacak şekilde hafif ve fresh olmalı.

İster kır düğünü yapılsın, isterse düğün salonu tercih edilsin, mekânın şık, seçkin bir tarzı olması önemli. Pist genişliğinden konumuna, mekânda yer alan orkestranın yaptığı müzik türüne kadar her ayrıntı konusunda mekândan bilgi alınmasında yarar var.

Bu özel gecenin önemli bir ayrıntısı olan düğün pastası da anlaşma yapmadan önce konuşulması gereken konulardan biri. Pastanın türü, fiyatının düğün salonu paketine dâhil olup olmadığı mutlaka sorulmalı ve taze olması konusu da kontrata eklenmeli.

Mekân seçiminde düğün fotoğrafçısı da önemli. Bu özel gecenizi belgeleyecek kişinin, alanında uzman, sanatsal bakış açısına da sahip bir niteliği olmalıdır. Mekânla anlaşırken, fotoğrafçı ve video çekimi yapan kişiyi düğün sahibinin seçme özgürlüğü olup olmadığı konusu da mutlaka konuşulması gerekenayrıntılardan. Eğer düğün paketi içindeyse, aynı zamanda kaç poz çekim yapılıyor, albüm hazırlıyorlar mı gibi ayrıntıları da hazırlanan kontrata yazmak da yarar var.

Kır ya da salon düğününde, yemekli düğün fiyatları, yemekte kullanılacak alternatif menülere göre değişmektedir. Bu fiyatları alırken düğün menüsü için tadım günü yapılıp yapılmadığı bilgisi yanında, planlanandan fazla davetli gelmesi halinde ek servis açılıp açılmadığı, bu durumda ücretlendirmenin nasıl yapılacağı bilgisi de alınmalıdır.

Kısacası, düğün mekânınızın seçimi bütçenize uygun olup olmadığı, uzaklığı gibi nedenlerin yanında gelin damat çiçeği seçiminden, gelinin makyaj tarzına kadar başka ayrıntılar için de oldukça önemlidir.

Seçim yapıldıktan sonra kontrat yapılması ve bu kontratta her ayrıntının alması konusunu da unutmamak gerekir.

Düğün Salonu Koronovirüs Kuralları

Hayatımızı epeydir etkileyen pandemi döneminde yapılan düğünlerde uyulması gereken kurallara da değinmekte yarar var. Koronovirüs kuralları nedeniyle bazı düğün salonları davetli listesini ve düğünü katılacak konukların HES kodunu önceden istemektedir. Açık ya da kapalı alanda maske, hijyen, mesafe koşullarına uyulması başta gelen kurallardan biridir. Takı merasimi zarf ve kutu şeklinde yapılmakta, toplu fotoğraf çekimlerinde mesafe, maske kuralına uyulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

2022 Düğün Salonu Fiyatları Nedir?

Her yıl olduğu gibi, 2022 yılında da kişinin bütçesine göre düğün salonu bulmak mümkün. Kişinin tercihi olan aynı nitelikteki düğün salonlarını araştırarak, aralarında bir karşılaştırma yapması ve buna göre karar vererek salon tutma işini de geciktirmemesi yerinde olacaktır.

Düğün mekânı, kişinin unutulmaz anılarının olduğu yerlerden birisidir ve seçimi de titizlik gerektirir.

Bir Yorum Yazın