• Yeme İçme Mekanları
  • 20 Haziran, 2022

En Çok Sevilen Sokak Lezzetleri Neler ?

  • 0
  • 2643
  • 0
  • 0

Meraklısı ve müdavimi için bir başkadır sokak lezzetleri. Hele bir de hijyenine, kullandığı malzemeye güvenilen bir yerden alınıyorsa gerçekten bazen en lüks yerden daha fazla keyif verir tüketene. İster vakit darlığından tercih edin, isterse tadından vazgeçemediğiniz müptelası olduğunuz için, sokak lezzetleri artık pek çoğumuz için vazgeçilmez. Türkiye sokak lezzetleri açısından oldukça zengin bir kültüre sahip. Başta gelenlerine, en çok tüketilenlere bakalım birlikte…

Sokak Lezzetleri Nedir?

Sokak lezzetleri gelenektir, kültürdür, lezzettir. Çıtır çıtır simitten, İzmirlilerin deyişiyle gevrekten kokorece, midye dolmadan tatlı, içecek türlerine kadar pek çok lezzet, sokakta kurulan tezgahlarda, seyyar arabalarda, küçücük dükkanlarda meraklısını çağırır.

Simit, çıtır çıtır haliyle, doyulmaz tadıyla uygun fiyat açısından sokak lezzetlerinde ilk sırayı alanlardan. İster kahvaltı niyetine peynir ve çayla, ister öğle öğünü niyetine ayranla tüket, tadına vardın mı vazgeçemezsin. İzmir’e Sefaradların armağanı olan ve günümüzde patlıcanlısından ıspanaklısına, enginarlısından ballısına kadar pek çok çeşidi yapılan ve fırında pişirilmiş yumurtayla servis edilen boyoz, kalori hesabı yapmayanların en sevdiği lezzetlerden olan bir diğer hamur işi. Özel ekmeği, peyniri, domatesi, biberi ve tercihe göre salam, sosis, sucuklu çeşidiyle bir öğünü rahatlıkla atlatmayı sağlayan bir diğer sokak lezzeti ise kumru. Peynirlisinden sucuklusuna kadar pek çok türüyle ayak üstü yenilip tüketilen sandviç, tostu da unutmamak gerek tabii.

Soğanlısı, soğansızı, acılısı acısızıyla köfteli, etsiz çiğ köfteli, dönerli, ciğerli, tavuk dönerli şeklinde tüketilen dürüm, özellikle öğlen atıştırmalığı için pek çok çalışanın tercihi. Yine, soslarla ayrı bir lezzet verilen ve ekmek arası ya da lavaşta da servis edilen döner de sokak lezzetleri arasında başta gelenlerden.

Seveninin tam sevdiği, sevmeyenin ise ağzına sürmediği bir diğer sokak lezzeti ise kokoreç. Temiz, güvenilir yerlerden tüketmekte fayda olan bu bol baharatlı lezzet, sade olarak tüketildiği gibi, domates, biber gibi tatlarla buluşturulup tavada kavrularak da servis ediliyor. Söğüş de kokoreç gibi, doyurucu özelliği ve lezzetiyle sakatat türünü sevenlerin vazgeçemediği lezzetlerden biri.

Mersin’in geleneksel lezzeti olan ve küçük küçük doğranmış etlerin biber, domates, soğan, maydanoz gibi karışımlarla ve şalgam ya da ayran, turşu suyu gibi içeceklerle servis edildiği Tantuni, adı itici gelse de lezzeti ve insanı kendine çeken kokusuyla ekmek arası ya da porsiyon olarak tüketilebilen tükürük köfte, Güneydoğu’nun, Adana ve Hatay’ın önemli lezzetlerinden olan içli köfte de sevilen sokak yemekleri arasında yer alıyor.

Tavuk suyuna yapılan ve tercihe göre tavukla birlikte de servis edilen nohutlu pilav sokak lezzetleri arasında eski itibarını korumaya devam ediyor.

Yeşillik ve soğanla servis edilen balık ekmek özellikle İstanbul’da yaşayanların, deniz ürünü sevenlerin aşina olduğu bir sokak lezzeti. Deniz ürünleri denilince gerek çilingir sofralarının tercihi olan tavasını, gerekse yemeye başlayınca sayısı unutulan ve limonla tüketilen midye dolmasını da unutmamak gerekir.

Kumpir, közlenen patatesin tereyağı ile yağlanmasından sonra içine tercihe göre konulan peynir, mısır haşlaması, kırmızı biber, sosis gibi lezzetlerle ve sosuyla meraklısının bulup tükettiği bir lezzet.Közlenmiş ya da haşlanmış mısır da yazın habercisi olan ve severek tüketilen sokak lezzetlerinden biri.

Kestane ise, yemesi sevap mı bilinmez ama ellerimizin yanması pahasına soyup sıcak sıcak tükettiğimiz, tadına doyulmaz lezzetiyle kışın habercilerinden ve lezzetlerinden biri.

Buzlu badem eskisi kadar yaygın olmasa da el arabasıyla hala restoran, cafe önlerinde sevenlerine servis edilmeyi sürdürüyor.

Sokak lezzetleri arasında yer alan içecekler arasında ise içinde turşu parçaları da yer alan turşu suyundan, buz gibi limonataya, karaduttan taze sıkılmış portakal suyuna, eskisi kadar yaygın olmasa da bozaya kadar pek çok çeşit var.

Tatlıları da unutmamak gerek. İzmir kökenli olan ve irmikle hazırlanan Şambali tatlısı, çıtır çıtır, bol şerbetli lokma, halka ve tulumba tatlıları, dondurma çeşitleri yüksek kalori içerseler de vazgeçilmezler arasında yer alıyorlar. Sokak lezzetleri arasında çocukluğumuzun elma ve pamuk şekerini, dondurma ile de servis edilen kağıt helvasını, eskisi kadar yaygın olmasa da renkli şekerlerden yapılan macun gibi lezzetlerini de unutmamak gerek.

Son Yıllarda Sokak Lezzetlerine Eklenen Yeni Ürünler Neler?

Sokak lezzetleri geçmişten günümüze yeni ürünlerle zenginleşmeye devam ediyor. Son yılların tercihleri arasında bulunan burger türlerinden kapalı hamburger, baharat, sarımsak ve özel sosla zenginleştirilen ıslak hamburger, çubuk patates, hamur tatlısı çuros bunların başında geliyor. Bardak makarna, yine isteğe göre baharat, tereyağı ile bardakta servis edilen süt mısır son yıllarda pratik ve lezzetli halleriyle özellikle yeni nesil tarafından tercih edilen sokak lezzetlerinin başında geliyor. Son yıllarda özellikle gençlerin tercihlerinden olan, çeşitli meyvelerle, çikolata sosuyla servis edilen waffle de bunlardan biri.

Islak hamburger

Artık hemen hemen merkezi yerlerde her köşede taze sıkılmış meyve suyu bulmak mümkün. Dondurmalı irmik helvası ise sıcak ve soğuğu buluşturan muhteşem lezzetiyle sevenlerinin her daim aradığı bir lezzet. Yine Tayland kökenli, rulo olarak servis edilen tava dondurma da son dönem sokak lezzetlerinden biri.

Sokak Lezzetleri Fiyatları

Mekanlara göre oldukça hesaplı olan sokak lezzetleri hemen hemen her bütçeye hitap ediyor ama unutulmaması gereken nokta, yalnızca uygun fiyatları için değil, vazgeçilmez lezzetler olduğu için de tercih edildikleri.

Bir Yorum Yazın