Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 22 Ocak, 2021

En İyi Vintage Gelinlik Modelleri

  • 0
  • 29984
  • 0
  • 0

Gelinlik seçerken gelin adaylarının sıra dışılığı kovaladığı şu zamanlarda akıllarda bir soru ile karşı karşıya kalınıyor ki vintage gelinlik ne demek ve bu sorunun cevabının peşine düşecek olursak, hem geçmişin izlerini, motiflerini taşıyan hem de günümüz esintilerini temsil eden gelinlik tarzlarına vintage gelinlik denir. Geçmişten günümüze uyarlanıp hazırlanan bu gelinlikler çağımızın modasını da yansıttığı için üretilen gelinliğe retro gelinlik de denebilir.

1920 Vintage Gelinlik - Retro Gelinlik Modelleri

Vintage gelinlik modelleri mevsimizdir. Zira her şekle uyarlayıp hem kısa hem uzun hem kollu hem kolsuz olarak tasarlanabilir. Belli çizgisi düşük yaka kısmı açık gelinlik çizgilerine sahiptir.
1920'lere doğru yol alacak olursak karşımıza kibar siluetler, tüyler, püsküller, uzun eldivenler, genellikle düz kesim veya püsküllü elbise tarzı gelinlikler, taşlı saç bantları çıkacaktır. 1920 gelinlikleri ön etekleri bileğe kadar olan arka kuyruk kısmı ise uzun olan kloş duvaklarla veya taçlarla süslenen tarzdaydı.

1. Dantel İşlemeli Gelinlik Modelleri

Vintage esintisini kucağında taşıyan bir düğün konsepti ile evlenmeyi düşünenler için 1920 gelinlik
modelleri
incelenmeye değer. Eğer uzun ve kum saati bir vücut yapınız varsa vücuda oturan kuyruğu uzun dantel işlemeli, düz kesim vintage bir gelinlik zarafetinizi katlayacaktır. Günümüzden çizgiler eklemek arzusunda olanlar için ise 1920'nin o zarif dantel işlemesinin üzerine derin bir v kesimi geçmişi ve şimdiyi birbirine harmanlayacaktır. Uzun kollu tercih edilebileceği gibi kolsuz da tercih edilebilir. Dantel İşlemeli olacağı için uzun kollu dantel işlemeli bir gelinlik yaz düğünü için de elbette düşünülebilir. Günümüze bu gelinlikler Helen kesim ile uyarlanabilir.


2. Püsküllü Gelinlik Modelleri

Eğer bilhassa bir kumsal düğünü yapmayı planlıyorsanız denizin o eşsiz esintisi içinde 1920'nin o naif çizgilerinin, retro motiflerinin izlerini taşımak isteyenler için düz bir kesim üzerine sadece bel kısmından veya kat kat tüm etek boyunca sık püsküller ile süslenmiş bir gelinlik elbette tercih etmeye değerdir. Günümüzden sıyrılıp da daha çok nostaljik havaya bürünmek isteyenler ise kolsuz veya yarım kol püsküllü bir gelinliğe uzun eldivenler giydirebilir. İşlemeli boncuklar ve siluet şapkalar günümüz eşsiz bir harmanlama olacaktır.


1930 Vintage Gelinlik - Retro Gelinlik Modelleri

İpek ve şifon kumaşlar ile bezenen, etek boyu uzun veya kısa olarak tercih edilen 1930 gelinlik modelleri saç aksesuarında sıklıkla şapkadan yana tercihini kullananlar için tartışmasız kapısı çalınması gereken bir zaman dilimidir.

1. Kısa Gelinlik Modelleri

Bilhassa kokteyl tarzı düğün yapmak isteyenler için retro havaları da sevenler adına kısa elbise tarzı gelinlikler tercih edilebilir. Ufak bir saç şapkasını geçmişten alıp etek boyunu günümüze uyarlayarak iki çağı harmanlamak isteyenler adına sık bir tercih olacaktır.


2. Uzun Gelinlik Modelleri

Etek kısmını uzun fakat salaş modeller arayanlar için vintage 1930'lardan nakışlar taşıyan retro gelinlikler çok sorgu bir tercih olacaktır. A kesim bir çizgi ile bir tutam geçmişten sıyrılıp yaşadığınız devir ile de örtüşecektir.


1970 Vintage Gelinlik - Retro Gelinlik Modelleri

1970'lı yıllardaki gelinlikler tek bir tarz üzerinden yorumlamak elbette güçtür. Genellikle bohem gelin ambulansları karşımıza çıksa da tek bir tarz üzerinden yürümek mümkün değil. Fakat 1970 gelinlik modelleri genel hatlarıyla ortak bir çizgide buluşturulmak istense yaka çizgisi yeniden yükselen, uzun etekler ve orta boy duvaklar tercih edilmiştir denebilir.


1. Punk Tarzı Gelinlik Modelleri

Genellikle asi bir tarzı temsil eden bir gelinliktir. Bu çizginin günümüze uyarlanmış halini inceleyecek olursak siyah, yaka kısmı boğaza doğru yükselen bir tasarım kullanılabilir.

2. Prenses Tarzı Gelinlik Modelleri

İnce işlemeler, a kesim etekler, tarlatan ile kabartılmış tarzda gelinlikler ile hem vintage hava yakalanabilir hem de orta boy duvak bir tutam uzatılarak çağa ayak uydurulabilir. Fakat v yaka tercih edilirse prenses tarzı modellerde retrodan esintiler barındırmak için orta boy duvak tercih edilebilir.


1980 Vintage Gelinlik - Retro Gelinlik Modelleri

1980 yılı dantelli ve fırfırlı etekler, uzun duvaklar ve uzun etek boyları ile göz kamaştıran tarzdaki gelinliklere ev sahipliği etmiştir. Kollarda vatkalar, eteklerde geniş kesimler 1980 gelinlik modelleri hafızalarda unutulmaz bir yer edinmiştir. Kollardaki kabarık kesimler aşağı doğru danteller ile işlenmiştir. Vatkaları çıkarınca günümüze uyarlamakta çok da güçlük çekilmeyecek bir modeldir.

1990 Vintage Gelinlik - Retro Gelinlik Modelleri

Daha minimalistik bir tarzı benimseyen 1990 gelinlik modelleri hakkını sadelikten yana kullanmıştır. Uzun ve ince siluetler, ipeksi kumaşlar zarif dokunuşlar elde etmeyi sağlamıştır. Günümüzde çoğu gelinin tercih ettiği elbise tarzı gelinliklere siluetler ile retro havası katmak mümkündür.


Vintage Gelinlikte Tesettür

Belden oturmuş, kollar bilekten sıkı fakat omuz bilek arası kabarık kesim olan, yaka kısmı boyun bölgesine kadar uzanan, başörtü geriden bağlamalı, yandan aksesuarlı, tercihe göre kabarık veya düz kesim olan vintage gelinlik tesettür günümüze retro esintisi ile uyarlanacak olursa daha modern çizgilerle ve başörtü önden veya geriden bağlanarak fakat uzun bir duvak ile arkadan süslenerek uyarlanabilir.


Bir Yorum Yazın