• Fit Tarifler
  • 21 Kasım, 2022

Fit Bar Tarifi

  • 0
  • 34
  • 0
  • 0

Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşam sürmenin olmazsa olmazıdır ve herkes için gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri içeren her türlü besin maddesinden düzenli olarak yeterli miktarda almak ise sağlıklı beslenmenin başta gelen şartlarından biridir. Sağlıklı beslenme her zaman önemlidir ama özel dönemlerde, bazı durumlarda daha da önem kazanır. Spor da bu durumlardan biri. Yine diyet yapanlar, tempolu çalışanlar da sağlıklı beslenmeye özen gösterirler. Sağlıklı beslenme yanında açlığı bastıran, çok yemeyi engelleyen ürünlere yani atıştırmalıklara da ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılayan ürünlerden biri de özellikle spor yapanlar, kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği protein barlardır. Kas gelişimini destekleyen, enerji seviyesini yüksek tutan ve yağ yakmayı kolaylaştıran barlar vücudun protein alımını hızlandırmaktadır. Personal trainer eşliğinde bire bir spor yapanların da tercih ettiği, ara öğün atıştırmalığı olarak da tüketilen bu barlara artık pek çok markette rastlamak mümkün. Son yılların popüler ürünleri arasında yer alıyorlar. Her geçen gün bu ürünlerin tüketimi daha da artıyor. Ancak sağlıklı beslenme, doğal ürünler kullanma konusunda titiz olan kimilerimiz de özellikle trans yağ, fruktoz şurubu içeren ve bu yüzden bazı hastalıkları tetikleyen, kilo aldıran bu ürünleri tüketmek yerine daha ekonomik ve besleyici olması, içinde ne kullanıldığının bilinmesi nedeniyle bunu evde nasıl yaparımın peşine düşüyor. Vücudun tatlı ihtiyacını da karşılayan atıştırmalık bu bar çeşitlerini evde de yapmak mümkün. Hem de markette hazır satılanlara oranla daha ekonomik, besleyici ve çok kalori içermeyen bir şekilde…

Fit Bar Nasıl Yapılır?

Evde sağlıklı, doğal ürünler kullanarak fit bar yapmak mümkün. Fit bar nedir sorusunun cevabı da burada yatıyor aslında: Az yağ ve lif içermesi nedeniyle sindirimi kolay, kilo aldırmayan ama kişiye enerji veren, kas gelişimini destekleyen ve doğal ürünler kullanılarak hazırlanmış sağlıklı bir bar çeşididir. Yani kilo verme sürecinde hem tatlı krizlerimizi önleyen hem de kilo yapacak endişesi duymadan tüketebileceğimiz bir ürün. Bu yüzden diyetisyen kontrolünde kilo verenlere, düzenli spor yapanlara da diyetisyenleri tarafından önerilen, diyet listesinde ara öğün, atıştırmalık olarak yer verilen bir besin. Böylece vücudu tok tutarak daha sonraki öğünlerde fazla yemek yemenin de önüne geçilmiş oluyor. Pek çok çeşidi var evde yapılan ama meyvelerle yapılanları daha çok revaçta. Meyveli bar nasıl yapılır diye merak edenler için pratik bir tarifimiz var. Bunun için önce gerekli malzemeleri sayalım:

5 adet incir

3 adet hurma

1 avuç kuru üzüm

6 adet kuru kayısı

5 adet fındık

2 yemek kaşığı bal

2 yemek kaşığı pekmez

1 yemek kaşığı dolusu Hindistan cevizi

1,5 su bardağı yulaf

Üzerine: Damla çikolata, Hindistan cevizi

Yapılışına gelince;

Önce kuru meyveleri sıcak suda bir süre bekletelim. Rondodan yulafı un haline gelecek şekildi çekelim. Yumuşayan kuru meyveleri de püre haline getirerek üzerine çektiğimiz yulafı, balı ekleyip tekrar rondodan geçirelim. En son pekmezi ekleyerek bir kez daha rondodan geçirip bir fırın kağıdında kare şeklinde toparlayıp merdane ile üzerinden geçip buzdolabında kapalı bir şekilde bir süre tutalım. Bir süre beklettikten sonra üzerine Hindistan cevizi ve damla çikolata dökerek tekrar kapatıp buzlukta birkaç saat bekletelim. Daha sonra dilimleyerek servis edebiliriz.

Meyveli Bar Sağlıklı mı?

Meyveler, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından biridir. Ancak her besin maddesinde olduğu gibi meyve tüketiminde de ölçüye dikkat etmekte, meyveyi taze, doğal olarak tüketmekte yarar var. Meyve kullanılarak yapılan meyveli barlar için de geçerli bu. Doğal meyvelerden yapılan, vücuda protein dışında vitamin, mineral da sağlayan, tok tutarak fazla yemek yemeyi engelleyen, enerji veren meyveli barlar sağlıklı ürünler arasında yer alıyor. Doğal meyveleri kullanarak hazırladığınız bara katkı maddesi kullanmadığınız sürece son derece yararlı ve sağlıklı. Enerji vermesi nedeniyle özellikle sporcular, spor yapanlar, sağlıklı zayıflama süreci geçirmek isteyenler için ideal bir besin. Ayrıca meyve dışında içinde yer alan yulaf gibi lif içeren ürünler nedeniyle sindirim açısından da yararlı bir ürün. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var: kilo verme sürecinde yalnızca bu tür besinlere yer vermek hatalı. Diyetisyen önerileri doğrultusunda sağlıklı bir diyet süreci için vücudun ihtiyacı olan her türlü besinden dengeli bir şekilde tüketmekte yarar var.

Bir Yorum Yazın