• Sağlıklı Beslenme
  • 28 Nisan, 2021

Gelin Adayları İçin Düğün Öncesi Diyet Listesi

  • 0
  • 5868
  • 0
  • 0

Herkes Düğününde En İyi Halinde Görünmek İster

Herkes düğününde en iyi halinde görünmek ister. Ve diyeti ertelemek için zaman kalmamıştır. Evlilik öncesi dönemde, ne kadar zamanda, kaç kilo verileceğinin iyi planlanması gerekir. Son dakikada kısıtlı diyetlerle hızlı kilo vermeye çalışırsanız, düğün günü cildiniz solgun, saçlarınız cansız ve vücudunuz bitkin görünebilir. Düğün hazırlıkları yapmaktan, yemek hazırlamaya fazla zaman ayıramazsınız. Bu yüzden yoğun temponuza uyacak bir beslenme planı ve hafif bir egzersiz programıyla istediğiniz görünüme kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şimdi, gelinlere özel diyet listesi oluşturabiliriz.

Düğün Öncesi Yapılacaklar Listesi

Sabah ılık limonlu su içmek, vücudu güne hazırlar, sindirimi başlatır ve enerji verir. Mide rahatsızlığınız varsa, limonlu su yerine bitki çayı içebilirsiniz. Alış veriş için dışarda dolaşırken öğününüzü sıvı halde taşımak ve tüketmek daha kolay olur. Evden çıkmadan meyve süt karışımı ya da soğuk çorbanızı hazırlayıp yanınıza alabilirsiniz. Hazırladığınız smoothie içecekleri ile hem sağlıklı beslenmiş hem de vermek istediğiniz kiloyu kolayca ve hızlı bir şekilde vermiş olursunuz. Ayrıca smoothie, detoks etkisi yaratır. Yani bu içeceği gelin detoksu olarak da algılayabilirsiniz. Smoothie enerji yakmaya yardımcı olacak, vücudu halsizlikten kurtaracak ve alınması geren proteini gün içerisinde sizlere verecektir. Yapılması gereken bu madde gelin diyeti listesinin birinci maddesi olsun.

Meyve Sebze Tüketimi Oldukça Önemli

Kilo alımı, genelde meyve, sebze alışkanlığı olmayanlarda görülür. Yeterli meyve sebze tüketmeyen, düzensiz ve dengesiz beslenen kilo almaya çok yatkındır. Meyve, sebze tüketiminde bulunmayan kişiler bu boşluğu tatlı ve hamur işleri ile doldurmayı sever. Fakat bu oldukça yanlış olan, tasvip edilmeyen bir alışkanlıktır. Çünkü, sebze ve meyvenin vereceği vitamin ve minerali, tatlı ya da hamur işi veremez. Bu tür besinlerin tüketimi de elzem değildir aslında. Sadece tatmin olmak için tüketilir. Mümkün olduğu kadar düğün öncesi diyet listesinde bu tür besinleri tüketmemeye özen gösterelim. Günde beş altı porsiyon meyve, sebze tüketmeye çalışın. Bir porsiyon meyve, avuç içi büyüklüğünde bir meyvedir. Bir porsiyon pişmiş sebze, bir su bardağı, bir porsiyon çiğ sebze ise, iki su bardağı büyüklüğüne denk gelir. Bu ölçülerin de kaçırılmaması, sebze meyve de olsa abartıya gidilmemesi gerekir.

Öğün Atlamaya Özen Gösterelim

Dengeli beslenme sabah uyandıktan sonra ilk bir saat içerisinde kahvaltı yapıp, takip eden iki üç saatte bir ara veya ana öğün yapmaktır. Ara öğünü geçiştiren, ara öğün yapmadığında daha hızlı kilo verebileceğine inananlar vardır. Fakat bu inanç oldukça yanlıştır. Çünkü vücut enerjiye ihtiyaç duyar. İki saatte bir muhakkak bir besinle buluşmak ister. Bunun için, vücudu zor durumda bırakmamak adına ara öğün muhakkak yapılmalı. Bir meyve veya bir bardak süt içilebilir. Ya da bir kase yoğurt tercih edilebilir. Bu tür besinler vücuda iyi gelir ve gün içerisinde hem tokluk hissi yaşatır hem de bizleri bitkinlikten kurtarır. Aynı zamanda, ara öğün yapıldığı taktirde, ana öğüne de pek yüklenmemiş oluruz. Ara öğün yapılmadığında, vücut çok acıkacak ve yemek yeme konusunda kendini dizginleyemeyecektir. Bu yanlıştan kaçınmak ve öğünleri atlamamak şarttır. Yapılması gereken gelin diyet listesi bu şekilde anlatılabilir.

Yapılması Gereken Ek Maddeler

Ne yediğinizin yanında ne zaman yediğinizin de önemli olduğunu unutmayın. Şekerinizi yavaş yükselten tam tahıllar doygunluk sağlar ve sizi uzun süre tok tutar. Ekmeğinizi, kahvaltılık gevreğinizi, un ve makarnanızı tam tahıllı tercih edin. Makarna tercihinde bulunacaksanız eğer, az yağlı olmasına özen gösterin. Üzerine mayonez ve ketçap dökmeyi düşünmeyin. Bu tür hareketler fazla kalori alımına sebep olur, ve kilo alımı gerçekleşebilir. Tokluk sağlayan diğer besin grubu, sağlıklı yağlardır. Ceviz, badem gibi kuru yemiş grubu, E vitamini içeriği ile, cildinizi besler. Balıktan alacağınız, omega 3 ise saçınızı ve tırnaklarınızı besler.

Kilo kaybı, harcanan ve alınan enerji arasındaki fark olduğundan, egzersiz programı kilo verme sürecini hızlandırır, sıkılaşmanıza yardımcı olur. Vücudun en büyük düşmanı strestir. Düğün hazırlıkları da stresli bir dönemi ifade eder. Stresi azaltmak için günlük sakinleştirici nefes egzersizi yapın ve papatya çayı için. Canlı, enerjik görünmek, vücudun düzenli çalışması için günde sekiz saat uyumaya çalışın. Kaliteli uyku için, yatmadan iki saat önce kafein alımını sınırlayın. Ekrana bakmayın yani televizyon izlemeyin ve telefonunuzla oyalanmayın. Yetersiz protein tüketimi, cansız cilt ve güçsüz görüntüye neden olur. Günde en az bir öğününüzün protein içermesine özen gösterin. kaloriyi düşürmek için etlerin görünen yağlarını ayırın. Kızartmak yerine, haşlama ya da ızgara olarak tercih edin.

Bir Yorum Yazın