Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 26 Mart, 2020

Gelin Bohçasında Olması Gerekenler!

  • 0
  • 3723
  • 0
  • 0

Gelin Bohçasında Olması Gerekenler!

Beyaz gelinlik giymek ve nikah öncesi gelin bohçasını almak her genç kızın hayalidir. Bu hayaller, gelinlik, nikah ve gelin bohçası alma hayalleri mutlu ve sevgi dolu bir yuva kurabileceğine inandığı kişinin yani beyaz atlı prensinin karşısına çıkması ile gerçekleşmeye başlar. İster görücü usulü tanışsın ister uzun yıllar arkadaş olduktan sonra evlenme kararı alsınlar. Çiftler için evlilik kurumuna adım atmak hayatlarında çok önemli bir basamak. Evlilik kararının, çiftler arasında alınması ile birlikte evlilik hazırlıkları başlar. Evlilik hazırlıkları için öncelikle iyi bir planlama yapılmalıdır. Alınacaklar ve yapılacak işler önem sırasına göre listelenmelidir. Gelin ve damat adaylarının, ortak olarak yapmaları gereken işler olduğu gibi. Damat adaylarının ve gelin adaylarının sadece kendilerine özgü yapmaları gereken hazırlık süreçleri de mevcuttur. Gelinler, damatlık başta olmak üzere hazırlıklar konusunda müstakbel eş adaylarının fikirlerini sormasından hoşlanmakta iken damat adayları, gelin adaylarının hazırlık aşamalarına pek fazla müdahale etmemeyi genellikle tercih etmektedirler. Gelinlerin istedikleri aksesuar ve giyim eşyalarını alması halinde mutlu olacaklarını bildikleri için onların alışverişlerine fazla müdahale etmek istemezler. Damat adayları, evlilik hazırlıkları sırasındaki alışverişlerde müdahale etmez derken bu hiç müdahale etmez yani karışmaz anlamına gelmez tabi ki. Özellikle gelinlik seçimi, damat adaylarının en çok karıştıkları konuların başında gelir. Müstakbel eşlerini, kendisini içinde görmek istedikleri gelinlik modellerine yönlendirmek isterler. Bazı damat adayları kıskançlıktan bazıları ise muhafazakar yapılarından dolayı dekolte hususuna müdahale ederler. Bu müdahale de gelinlik model seçimlerini etkilemektedir. En güzeli çiftlerin bu konuda birbirlerine anlayış gösterip, birlikte karar vermeleridir.

gelinbohcasi2

Süslü Gelin Nişan Bohçalarına Nasıl Hazırlanır?

Evlilik teklifi; teklifin kabulü, damat adayı ve ailesinin akrabaları ile birlikte kız istemeye gitmesi, aileler arasında yapılan merasim ile söz yüzüklerinin takılması süreçleri güzel bir şekilde tamamlandıktan sonra sıra en özel ve anlamlı törenlerden biri olan ve geleneklerimizde de çok önemli bir yere sahip olan nişana gelir. Bizim geleneklerimizde nişan öncesi, nişan bohçaları hazırlanır. Nişan bohçalarının asıl amacı, karşılıklı hediyeleşme ile ailelerin birbirlerini daha iyi tanımaları ve yakınlaşmalarının sağlanması. Nişan bohçaları, hem gelin hem de damat adayı ve aileleri tarafından hazırlanır. Damat tarafı kız tarafı için, kız tarafı ise damat tarafı için çeşitli hediyeler hazırlar ve bu özenle süslenmiş bohçalar ile birbirlerine verirler. Damat tarafının, gelinleri için hazırladığı nişan bohçasına öncelikle tarafların memleketleri, gelenek ve görenekleri yön verir. Bu nişan bohçasına, gelin nişan bohçası ya da daha yaygın bilinen adı ile gelin bohçası denir. Nişan bohçası hazırlanırken, gelinin kullanım ihtiyaçları da göz önüne alınmalı ve bazı konularda, alınacak bazı kıyafetler için gelinin fikrine başvurulmalı. Nişan bohçası bilinen adı ile gelin bohçası hazırlanmadan önce yazılı bir liste hazırlanması önerilir. Bu liste gelin bohçası listesi olarak bilinir. Yazılı liste, gelin bohçasının olmazsa olmazlarının tespiti ve unutulmaması için son derece gerekli. Bu listede, gelin bohçasında olması gerekenler kapsamında belli başlı eşyalar var. Bu eşyaların yanında; kişiler şahsi fikirleri, ihtiyaçları, ailevi örf ve adetleri doğrultusunda yazılı listelerine yeni şeyler de ekleyebilirler. Yeni eşyaların eklenmesi ile tarafların içleri rahat edecek ve öyle mutlu olacaklarsa listenin uzaması tercih edilmeli. Nişan bohçaları, tarafların mutluluklarının birer simgesidir. Mutluluklarını artırmalı, huzursuzluk sebebi olmamalıdır. Süslemeye gelince gelin bohçası süsleme için kırmızı kurdeleler ve süslü taş işlemeler, danteller kullanılmaktadır.

gelinbohcasi

Gelin Nişan Bohçasının Olmazsa Olmazları Neler?

Yazılı listede yer alması gereken, olmazsa olmaları sıralarsak: gelin gecelikleri ve pijama takımları, gelin terliği ve çorap, gelin bornoz takımı, gelin makyaj seti, gelin parfüm seti, gelin fantezi iç çamaşırları akla gelir. Bazı nişan bohçalarına, pahalı mücevherler, takılar, aksesuarlar, altın ve gümüş işlemeli kemerler ve değerli eşarplar, örtüler ilave edilmektedir. Bu kişisel tercihe ve ekonomik güce bağlı olarak değişen bir durumdur. Sizler için hazırladığımız nişan bohçası ve önerileri makalemizi inceleybilirsiniz

Olmasa olmazların içeriklerini açarsak:

1-Gelin gecelikleri ve pijama takımları: Gecelik rengi olarak geleneklere bağlı kalınarak beyaz renk tercih edilebilir. Kırık beyaz gecelikler de sıklıkla alınmaktadır. Gelin adayının giyim tercihi ve sevdiği, istediği renk sorularak alınması da uygun olur. Kısa veya uzun ya da battal boy modeller tercih edilebilir. Askılı, sıfır kollu ve uzun kollu modeller olarak birçok seçenek mevcuttur. Saten ve ipek gecelikler, nişan bohçasına yakışan kumaşlardır. Zarafeti ile ön plana çıkar. Mevsimsel koşullar düşünülerek pamuklu modellerde düşünülebilir. Hem saten hem pamuklu iki gecelik birden de alınabilir. Bu tamamen tercih ve bütçeye bağlı bir husustur. Pijama takımları da pamuklu veya saten takımlardan alınabilir. Kumaş kalitesi, model, şık görünüm; kumaş cinsi yanında dikkate alınması gereken kriterlerden. Uzun ve kısa pijama takımları yanında şort takımları da son yıllarda popüler.

2- Gelin terliği ve çorap: Gelin terliklerinde tüylü, taşlı kısaca göze çarpan terlik modelleri öne çıkıyor. Çorap türleri için saten, simli, dantelli, ince diz altı ve külotlu modeller düşünülebilir. Ayrıca buhar ütülü, desenli, burunsuz saten parlaklığında askılı jartiyer çorap modelleri kullanım isteğine bağlı olarak yazılı listeye eklenebilir.

3- Gelin bornoz takımı: Bornoz takımı alırken dantelli takımlar göze hoş gelmekte, son derece şık bu akımlar satın alınmaktadır. Bornoz takımları içerisinde bornoz ile uyumlu renk, desen ve kumaşlarda terlik ve havlu setleri ile bir arada kombine edilmektedir.

4- Gelin makyaj seti: Gelin bohçasının göz bebeği, gelinin hayatı boyunca severek kullanabileceği makyaj malzemelerini içeren settir. Gelin adayı, müstakbel eş için damadın, geline ilk önce danışması ve gelinin kullandığı veya kullanmayı tercih edeceği markaları içeren kozmetik makyaj ürünleri seçilmelidir. Kozmetik sektörü çok canlı, değişken, rekabetin yoğun olduğu bir sektör olduğu için damadın ve ailesinin tek başına karar vermesi yanlış olur. Çünkü o ürünleri kullanacak olan gelindir. Gelin de kendi cilt yapısına uygun, daha önce deneyimlediği ve cildine sağlığına uygun ürünleri ister.

5- Gelin parfüm seti: Müstakbel geline parfüm alınırken danışılması uygun olacaktır. Sevdiği kokular ve halihazırda kullanmakta olduğu parfüm marka tercihleri varsa bunlara öncelik verilmeli. Parfüm çeşitliliğinin çok olduğu kozmetik sektöründe bilinçli ve eşiniz için uygun seçimler yapmak önemli. Parfüm setleri, zengin içerikleri ile göz alıcı. Gelin nişan bohçasının da olmazsa olmazlarından.

6- Gelin fantezi iç çamaşırları: İç çamaşır alışverişi de gelin adayı ile birlikte yapılmalı. Model, beden, renk, kumaş çeşitleri bunları giyecek olan kişiyi birebir ilgilendiren hususlar. İnsanların beğenmediği ve kendisine uygun olmayan bir giysiyi giymesi ya da uzun süre giymesi düşünülemez. Jartiyerli takımlar, bohçalarda en çok tercih edilen ürünlerden. Tek tek değil takım olarak alınması, uyumlu parçaları bir arada sunması nedeni ile başlıca tercih sebebi. Bu seçeneklere; ayna ve tarak seti (gümüş kaplamalı setler tercih edilebilir), ayakkabı ve çanta seti, kişisel bakım ürünleri (cilt bakım ürünleri, deodorant, kremler ve benzeri), el ve yüz havlu takımları eklenebilir. Ayrıca bu listeye tercihe ve ihtiyaçlara, gelenek göreneklere göre istediğiniz başkaca ürünleri de ilave edebilirsiniz.

gelinbohcasi4

Bir Yorum Yazın