Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 31 Ağustos, 2022

Gelin El Çiçeği Nasıl Olmalı?

  • 0
  • 4388
  • 0
  • 0

Düğünlü, gelinli filmlerin en hareketli sahnelerinden biri de gelinin elindeki çiçeği attığı sahnedir. Çiçeği kimin kapacağı yanında çiçeğin modeli, şekli de dikkat çeker bu sahnelerde. Düğünlerin vazgeçilmezlerinden olan, gelinin zarafetini ve şıklığını tamamlayan en önemli ayrıntılardan biri de gelin el çiçeğidir. Bu yüzden gelin buketi gelinin en önemli aksesuarlarından biri olduğu için tıpkı gelinlik, saç modeli gibi gelin çiçeğine de karar verilirken özen gösterilir. Gelişigüzel, özensizce hazırlanmış bir gelin buketi, gelinin bütünsel şıklığı ve güzelliğini de olumsuz yönde etkiler. Ya da gecenin en güzeli olan gelin, iyi bir gelin çiçeği seçimiyle daha da dikkat çekici, çarpıcı bir görünümle öne çıkabilir.

Düğün en özel günlerden biridir gelin ve damat için. Bu yüzden düğünle ilgili hazırlıkta her ayrıntı üzerinde düşünülür ve estetik anlamda bütünlüğü sağlamak için seçimler buna göre yapılır. Düğün salonu seçimi ne kadar önemliyse düğün sırasında gelinin elinde bulunan çiçek de bütünlük açısından o kadar önemlidir. Gelinlik modeli, kumaşı, tasarımı, gelinin genel görünümü yani boyu, tipi, saç modeli, gelin makyajı, düğünün yapıldığı mevsim, düğün mekânı ise gelin el çiçeğinin seçiminde belirleyici olur. Sözgelimi, sade bir gelinlik canlı çiçek buketiyle hareketli hale getirildiği gibi, kabarık, süslü bir gelinlik daha az gösterişli bir çiçekle tamamlanabilir. Yine minyon tipli bir gelinin daha küçük boyutlarda çiçekleri tercih etmesi genel görüntüsünü daha estetik kılacaktır.

Düğün mekanına, saç modeline, gelinin tipine göre seçilen gelinlik, takı ve gelin çiçeği gibi aksesuarlarla tamamlanır. Gelinin elinde taşıyacağı çiçek buketi, gelinlik modeliyle uyum içinde olmalıdır. Gelinlikte kullanılan küçük çiçeklerin, incilerin el çiçeğinde de yer alması estetik açıdan hoş bir görüntü yaratacaktır. Yine saç modeliyle de uyumlu bir el çiçeği için saçta kullanılan çiçekler, küçük toka ya da taçla bütünleşen bir tasarım hazırlanabilir.

Gelin çiçeği seçiminde tüm bu ayrıntılar yanında gelinin zevki de önemlidir elbette. Günümüzde pek çok seçenek var gelin el çiçeği için. Sadelikten, doğallıktan hoşlananların tercihi olan natürel gelin çiçeği, canlı, kurutulmuş, uzun süre dayanması için şoklanmış, yapay gelin çiçekleri bu seçeneklerden bazıları.

Mekân ya da mevsim düşünüldüğünde de bazı ayrıntılar önem kazanmaktadır. Eğer düğün baharda ya da yaz mevsiminde, sahilde ya da kırda olacaksa konsepte uygun seçimler yapılabilir. Kır mekânında yapılacak bir düğünde yapma çiçek yerine doğayla bütünleşmiş, mekânın dekorasyonuna uygun doğal çiçek tercih etmek yerinde olacaktır. Deniz kenarında, sahilde yapılan bir düğünde gelin buketi, deniz temalı objelerle, küçük dokunuşlarla süslenebilir. Yine lüks, kapalı bir mekanda yapılacak düğünlerde de gelin çiçeğinin gösterişli olması tercih edilmelidir.

Gelinin elinde tuttuğu çiçek yanında gelin arabası hazırlanırken kullanılan çiçekler de düğünün estetiğini bütünlerken düğün sahibinin zevkleri hakkında da fikir verir.

Vosvos, Gelin Arabası

En Çok Tercih Edilen Gelin Çiçeği Hangisi?

Canlı çiçek seçiminde her mevsimde bulunma nedeniyle en çok tercih edilen gelin çiçeklerinin başında gül gelmektedir. Gülün yanında gelinlikle uyumlu beyaz rengi daha çok tercih edilen şakayık, beyaz lale yer almaktadır.

Kır düğünlerinin vazgeçilmezi olan ve en çok tercih edilen çiçekler arasında ise papatya, lale, lavanta başta geliyor. Orkide, lilyum, ortanca ise lüks mekanlarda yapılan düğünlerin tercih edilenleri.

Silikonlu görünümüyle gerçek çiçek havası veren ıslak gelin buketi modelleri de sıklıkla tercih edilen gelin çiçekleri arasında yer alıyor. Yapay gelin çiçeklerinin en büyük avantajı ise hatıra olarak uzun yıllar boyunca saklanabilmesi ya da evde düğün fotoğraflarının yanında aksesuar olarak kullanılabilmesi.

Gelin Çiçeği Fiyatı Nedir?

Bulunulan şehir, çiçeğin canlı, kuru ya da yapma olması, çiçeğin türü, ithal ya da yerli olması, buketin büyüklüğüne göre gelin çiçeğinin fiyatları değişebiliyor. Özel tasarım aranjmanlar da ve orkide, lilyum, ortanca gibi çiçeklerde fiyat biraz daha yüksek olmaktadır. Uzun süre bozulmadan korunan şoklanmış çiçekler ise fiyat olarak en yüksekler arasında yer alıyor.

Bütçeye uygun bir seçim yapılacaksa düğün mevsiminde yetişen canlı çiçekler tercih edilebilir.

Hep gelinin el çiçeğinden söz ettik ama damatları da unutmamak gerek. Genç çiftlerin uyumunu gösteren ayrıntılardan biri de çiçek. Gelinin el çiçeğinden damadın üst cebine ya da yakasına bir parça iliştirmek görüntüdeki estetik bütünlüğü sağlayan son dokunuş olabilir. Geriye de mutluluk dilekleri kalır!

Bir Yorum Yazın