Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 03 Ocak, 2020

Gelin Hamamı Düşünenler Buraya!

  • 0
  • 4177
  • 0
  • 0

Gelin Hamamı Düşünenler Buraya!

Osmanlı zamanından günümüze kadar uzanan gelin hamamı güzel bir geleneğimizdir. Eski dönemlerdeki evliliklerin genelde görücü aracılıyla olmaktaydı. Damat anneleri tarafından düzenlenen hamam eğlencesinin amacı adayın incelemekti. Gelinin ve davetlilerin yıkanma faslına geçtiğinde inceleme devam ederdi. Bu eğlencede yenilir, içilir, müzik eşliğinde danslar edilirdi. Günümüz şehir hayatında yeniden canlanan güzel, eğlenceli eski bir gelenektir.

Kimler Davet Edilir?

Öncelikle gelin hamamı düzenleme kararı alındıktan sonra davetli listesi oluşturulmalıdır. Damat tarafından annesi, kız kardeşi, teyzeleri, halaları davet edilmelidir. Gelinin annesi, kız kardeşi, teyze, hala ,kuzenler ve yakın arkadaşları ile liste tamamlanmaktadır. Kısacası düzenlenecek eğlenceye sayılan, sevilen aile büyükleri ile yakın arkadaşlar davet edilmektedir. Günümüze kadar gelen gelin hamamı adeti olarak bu kişilerin bulunması gereklidir. Ekstra olarak davetli listesine eklemeler yapılabilir. Bu liste için bir hoşluk yapılarak davetiyeler hazırlanabilmektedir. Davete katılacaklar belirlendikten sonra organizasyonun kaç kişi olduğu belirlenmelidir.

Hamam İçin En Uygun Zaman

Hamam etkinliğinin günümüzdeki yeri düğün öncesi eğlencesidir. Genelde kına ve düğün organizasyonlarından bir hafta öncesi düzenlenmesi uygun olmaktadır. Artık hamamlar sadece yıkanmaktan farklı bakımlarda sunmaktadır. Sauna, peeling ve masaj düğün öncesi gelin ve yakınlarına iyi gelecek bir etkinlik olmaktadır.Düğün öncesi yapılacak bu etkinlik güzel bir bakım ve dinlenme molası olmaktadır.Fakat kına gecesinde de düzenlenebilir. Hamamda kına gecesi düzenlemekte oldukça eğlenceli olmaktadır. Aynı zamanda kına masrafı ve gelin hamamı maliyeti bir arada çıkmış olacaktır. Günümüzde bir çok gelin kına gecesini birleştirerek hamam eğlencesi düzenlemeyi tercih etmektedir. Bu şekilde düğün öncesi kına gecesi aynı zamanda bir rahatlama, bakım süreci olmaktadır. Normal hamam eğlencesinin tamamlanmasıyla kına işlemine geçilmektedir. Oldukça eğlenceli geçen hamamda kına geceleri davetliler tarafından da beğenilmektedir.

Eğlencenin Konsepti

Düzenlenecek eğlencenin hangi konseptte olacağı önemlidir. Uygulanabilecek farklı gelin hamamı konseptleri bulunmaktadır. Öncelikle tarz belirlenmelidir. Planlamanın geri kalanı bu tarza uygun şekilde gelişecektir. Hamamın yeri, ikramlar, hediyelikler ve eğlence tamamen birbirini tamamlamalıdır. Belirlenen tarza göre gelin hamamı yapılacak yerler arasında en uygun yer seçimi yapılmalıdır. Klasik tarzda bir hamam eğlencesi yapılacaksa tarihi hamamların tercih edilmesi daha uygun olmaktadır. Geleneksel Türk hamamı şeklinde bir organizasyon düzenlenebilir. En çok tercih edilen eski Türk filmlerindeki hamam sahnelerini ve Osmanlı hamamlarıdır. Konsept seçimi önemlidir. Belirlenen tarzda yapılacak eğlence için hamamda ufak hazırlıklar yapılmaktadır. Soğuk bölümünde davetliler için tarza uygun masalar ve sandalyeler giydirilerek hazırlanır. Balonlar, süslemeler ortam renklendirilir. Hamam kısmında ise kurnalar süslenir, Geline ait bir alan hazırlanır. Masaj, peeling bölümü için olan alanlar süslenir. yiyecek,içecek ikramları konsept dahilinde sunumlarla hazırlanır. Örneğin Osmanlı tarzı bir eğlencede içecek olarak şerbet sunumu yapılmalıdır. Bu nedenle eğlencede ilk karar verilecek tarzın belirlenmesidir.

Gerekli Malzemeler ve Hamam Kıyafetleri

Günümüzde hamam eğlenceleri için hazırlanmış dantelli, işlemeli bornozlar bulmak mümkün. Geleneksel peştamel kullanımı düzenlenecek eğlencelerde rahat olmayabilmektedir. Eğlence düzenlemek isteyenlerin öncelikle bu bornozlardan bir tane edinmeleri şık bir seçim olmaktadır. Bornoz içine uygun bir bikini ile eğlencenin yıkanma, masaj ve bakım kısımında kullanım rahatlığı sağlayacaktır. Bu bölümlerden sonra işlemeli şık bornoz eğlencenin dans ve yeme içme bölümü için uygun olmaktadır. Peştamel ve havluların kendinize ait olması düğün öncesinde hijyen açısından korunma sağlayacaktır. En gerekli ihtiyaçlar arasında kaymayacak şık bir terlik olmalıdır. Gelin hamamı malzemeleri arasında köpük lifi, kese,tarak da bulunmalıdır. İstek dahilinde bir hamam tası da şık duracaktır. Bu malzemeleri paket olarak hazırlanmış şekildedir. Farklı modellerde gelin hamamı paketleri bulunmaktadır. Düzenlenecek konsepte uygun olarak ihtiyaçlar farklılık gösterebilir. Örneğin yeşil çam konsepti ise mutlaka def olmalıdır.

Eğlence Faslı

Hamam eğlencelerinde genellikle beklenilen oryantal müziklerdir. Bir kaç küçük çalgı ve hep birlikte söyleyerek oynanan şarkılardır. İstenirse gelin hamamı için kadın müzisyenler çağrılabilir. Fasıl gurubu eşliğinde eğlenilebilir. Bu şekilde eğlenceye bir renk gelmektedir. Davetliler müzik eşliğinde eğlenmeye devam eder. Davetliler ve gelinde canlı müziğe def çalarak eşlik ederler. Burada bir dansöz bile çağrılabilir. Ya da dansöz kıyafeti kiralanabilir. Eğlencenin geliştirilmesi tamamen düzenleyene ve ayırdığı bütçeye kalmaktadır. İstenirse daha önceden oluşturulan bir liste ile kendi şarkılarınızı da kayıttan hazırlayarak dijital olarak dinleyebilirsiniz. Fakat bu canlı müzik kadar eğlenceli olmayacaktır.

Dağıtılacak Hediyelikler

Davetliler diğer törenlere göre daha az sayıda ve daha yakın kişiler olmaktadır. Bu özel günde yanınızda olan yakınlarınıza küçük hediyelerle bu günden bir hatıra bırakmak hoş olacaktır. Bunlar küçük hediyelerdir. Kokulu sabunlar, minik kolonyalar, lavanta keseleri gibi ürünler olabilmektedir. Yine hamama uygun olması açısından peştemal, hamam tası gibi eşyalarda olabilmektedir. Küçük bakım paketleri hazırlanabilir. İçerisinde nemlendirici, el kremi gibi ürünlerin olduğu bakım paketleri hamam sonrası hoş bir hediyelik olabilmektedir. Bu paketlere küçük ojeler de eklenebilmektedir. Yine küçük bir ayna tarak ikilisi güzel bir hediye seçeneğidir. Hediyelikte fazla abartıya kaçmadan şık objeler seçilmelidir. Bu seçenekler çoğaltılabilir. Bütçe dahilinde kendinizin de hazırlayabileceği şık hediyelikler bulabilmektedir. Hediyeliklerin üzerine küçük notlar eklenerek günün hatırası olarak verilmelidir. Bu küçük hediyeler bu eğlenceli günden bir hatıra olarak kalmaktadır.

Sunulacak İkramlıklar

Hamam eğlencesi yiyecek ikramında meyve tabağı mutlaka olmalıdır. bu eski bir hamam geleneğidir. Daha geniş kapsamlı gelin hamamı organizasyonları düzenleniyorsa daha geniş bir yiyecek ikramı olmalıdır. Soğuk içecekler mutlaka sunulmalıdır. Sıklıkla su ikramı yapılmalıdır. Kanepeler, küçük kekler sunulabilmektedir. Tatlı da meyve gibi hamamların olmazsa olmazıdır. Listeye farklı zeytinyağlı seçenekler eklenerek daha geniş menüler sunulabilmektedir. Menü listesi hazırlanarak gelin hamamı ikramlıkları da önceden belirlenmelidir. Tamamen organizasyon için ayrılmış bütçeye bağlı olarak ilaveler yapılarak sunulabilmektedir..

Hamam Eğlencesinin Fiyatları Hakkında

Yapılacak organizasyonda konsept, ikramlar, hediyelikler gelin hamamı fiyatları için önemli ayrıntılardır. Eğlenceye katılacak kişi sayısı da fiyat için önemlidir. Tutulacak hamam, alınacak hizmetler hepsi ayrıntılı şekilde karar verildikten sonra fiyat belirlenebilmektedir. Kiralanacak hamama göre de fiyatlar farklılık gösterebilmektedir. Bazı hamamlar da kendi içlerinde gelinlere özel hamam eğlencesi paketleri bulundurmaktadır. Organizasyon şirketleri de hamam eğlencesi düzenlemede yardımcı olabilmektedir. Ayrılan bütçe dahilinde her geline hamam eğlencesi yapmak mümkündür. Düğün öncesinde yapılacak bu eğlence ile gelinin yakınları da birçok etkinlikle güzel vakit geçirmektedir. Düğün stresinden bir az olsun ayrılmak hem gelinin hem de damadın ailesine iyi gelecektir. Ayrıca iki aile yakınlarının kaynaşması açısından da güzel bir ortam oluşmaktadır. Köpük masajı ile rahatlamak herkese iyi gelecektir. Sonrasında yıkanma faslı ve eğlenceler gelmektedir. İkramlar sunulmakta ve müzik eşliğinde danslar ederek eğlenceler devam etmektedir. Birçok etkinlik ile hoş bir gün geçirilmektedir. Çıkışta katılan davetlilere günün anısı için ufak hatıra hediyeleri verilir. Bu şekilde eğlence sonlanmış olur. Düğün öncesinde hamam eğlencesinin hazırlığı ile uğraşmak da stresli olabilmektedir. Gelinin hazırlanması dinlenip hoş vakit geçirmesi için düzenlenen gün daha yorucu hale gelebilmektedir. Bir organizasyon şirketi ile anlaşmanız dahilinde davetli listesi oluşturmaktan başka bir işiniz kalmaz. Organizasyon gereken her şeyi düzenler ve hazırlar. Size dinlenip eğlenmek kalır. Bu nedenle düğün öncesi eğlencenin bir yük haline dönmemesi için bütçeniz dahilinde bir şirketle anlaşılmalıdır.

Bir Yorum Yazın