Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 27 Şubat, 2020

Gelin Kuşağı Hakkında Her Şey!

  • 0
  • 4857
  • 0
  • 0

Gelin Kuşağı Hakkında Her Şey!

Genelde hemen hemen her düğünde gördüğünüz, yöresel anlamda farklı anlamlara gelen gelin kuşağı nedir, hiç merak ettiniz mi? Geçmişten günümüze kadar düzenli bir şekilde uygulanan gelin kuşağının tarihi Eski Roma’ya kadar dayanır. Tam tarihi belli olmasa da popülerliğini her dönemde korumuştur. Bazı yörelere göre helallik anlamına, bazı yörelerde bekaret anlamına gelen bu kırmızı kurdele günümüz versiyonları ile daha da ilgi odağı oldu.

gelin kuşağı1

Gelin Kuşağı Ne Zaman Bağlanır?

Her yörenin ayrı düğün geleneği vardır. Ama bilinen bir gerçek şudur ki gelin beyaz gelinliğini giyer, kuşak bağlama yapılır ve baba evinden gözyaşlarıyla çıkartılır. Düğünlerin en hüzünlü aynı zamanda en sevinçli olduğu tek andır. Sizce de öyle değil mi? Peki gelin kuşağı nasıl bağlanır? Gelin kuşağını kim bağlar? Düğün günü gelin olacak kız gelinliğini giyer. Akrabalarının eşliğinde babası ya da erkek kardeşi kırmızı kuşağı gelinin beline 3 kere tekrarlanmak üzere salavat ve tekbir çekerek bağlar ve çözer. 3. defa kuşak bağlanır. Erkek kardeşin ya da babanın kırmızı gelin kuşağı kuşağı bağlama sebebi bazı yörelerde kudret, gayret anlamına gelir. Evlenecek olan kız gittiği yerde gayretli olsun, tembel olmasın anlamını taşır. Yani beyaz gelinlik saflığı, temizliği temsil ederken üzerine birçok anlam taşıyan kırmızı kuşağın bağlanması sizce de çok anlamlı değil mi? Türk kültüründe gelin çıkartma işlemi tamamlandıktan sonra gelinin duvağı kapatılır, nikah kıyılır. Sonrasında damat duvağı kaldırıp gelini anlından öper. Bu olay da gelenekte damat ile gelinin ruhlarının birbirine karışması olarak kabul görürken, ortak gelecek ve alın yazısı olarak da yorumlanır.

Bu aşamalar düşünüldüğünde de gelin kuşağı (kırmızı kuşak), genç kızlıktan kadın olma evresine geçişi de ifade eder denebilir. Gelin kuşağının uç kısımlarına para ya da altın bağlanır. Bu da babanın gelin olan kızına vermiş olduğu son harçlıktır. Düğün sonunda damat gelinin duvağını açması için gerdek odasına getirilir. Damat duvağı açar ve kuşağı çözmek için gelin hanıma hediye verir. Gelin kuşağını çıkarır ve damat odada bulunan kişileri o kuşakla vurmak suretiyle dışarı kovalar.

gelin kuşağı2

Gelin Kuşağı Bağlama

Gelin kuşağı 3 kere salavat ve tekbir çekilerek bağlanır. 2 kere dolanır, 3.de bağlı kalır.

*Bağlayacak kişi birinci bağlamada salavat ve tekbir çekildikten sonra Allah mesut etsin der ve bağlar, çözer.

*İkinci bağlamada da yine tekbir ve salavat çektikten sonra Allah ayırmasın der ve yine bağlar, çözer.

*Son bağlama olan üçüncü bağlamada da yine salavat ve tekbir çeker Allah yuvanızı bozmasın der ve bağlar.

İkinci (ya da daha fazla olabilir), evliliğini yapacak olan kadınlara kırmızı bel kuşağı bağlanmamasının sebebi de gelin kuşağının bekaret anlamında kullanılmasıdır. Bazı yörelerde gelin kuşağının bir parçası, doğmuş olan ilk çocuk erkek ise omuzuna tutturulur. Günümüzde kırmızı kuşak geleneği gelenek olmaktan çıkmış ve daha çok aksesuar olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden tercih edeceğiniz gelin kuşaklarını dilediğiniz gibi süsleyebilir ve renklendirebilirsiniz.

gelin kuşağı3

Geçmişten Günümüze Gelin Kuşağı Modelleri

Eskiden gelin kuşakları düz kırmızı renkte bir kurdele şeklinde bağlanılırdı. Günümüzde bu görünüm demode olarak nitelendiriliyor. Eğer sizde öyle düşünüyorsanız birkaç alternatif geliyor. Evleneceksiniz ve çok heyecanlısınız. Her detay sizi çok yoruyor. Demode, eski bir görünümden kurtulmak mı istiyorsunuz? Ufak dokunuşlarla bunu çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gelin kuşağınıza da gelinliğinize olduğu kadar özen göstermeniz gayet normal. Peki, ne yapacağım dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle kırmızı kuşağınızı belirli ölçüde kestirip oldukça uygun fiyata tuhafiyelerden temin edebilirsiniz. Kafanızda tasarladığınız bir model mevcutsa ona uygun bir şekilde boncuk ve pullarla süsleme yapabilirsiniz. Ben uğraşamam diyorsanız da gelin kuşakları oldukça şık modellerde (işlenmiş, süslenmiş) satışa sunulmuştur. Zevkinize göre satın alabilirsiniz. El örgüsü şeklindeki gelin kuşakları bu sıralar oldukça trend olmuştur. Öncelikli olarak hangi tarzda gelinlik giyeceğinize karar vermelisiniz. Daha sonrasında nasıl bir gelin kuşağı bağlayacağınızı seçmeniz oldukça kolaylaşacaktır. Gelin kuşağınızın üzerine gelin çiçeğinizle uyumlu parçalar yerleştirebilir, duvağınızla uyumlu bir hale getirebilir ve kombin yapabilirsiniz. Unutmayalım ki uyum her zaman şıklığı getirir. Gerçekleştirmek istediğiniz düğün teması, mekanı, oluşturacağınız tasarımları göz önünde bulundurmalısınız. Yapacağınız düğün gösterişli bir mekanda tasarlanmışsa taşlarla kaplanmış gelin kuşağı oldukça ilgi çekecektir. Karmaşık bir dış görünüm oluşturmamak için bel kemerini krem, kırık beyaz, ekru ya da beyaz renlerde tercih etmeniz hoş duracaktır. Hazır sektörde farklı çeşitlerde gelin kuşağı modelleri üretiliyor. Nasıl bir kuşak istediğinize bu modellere bakarak karar verebilirsiniz. Günümüzde gelin kuşakları; çiçekli gelin kuşakları, lazer kesimli kırmızı bel kuşakları, dantelli gelin kuşağı, simli gelin kuşakları, fiyonklu bel kuşakları, dantel uçlu gelin kuşakları, isim yazılı bel kuşakları, incili bel kuşakları, örgülü gelin kuşakları, güpürlü gelin kuşakları gibi geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

gelin kuşağı4

Renkli Gelin Kuşakları

Her geçen gün daha da modernleşen kültürlerde gelin kuşaklarının düz kurdele olarak kalması şaşırtıcı olurdu. Tercih ve taleplere göre üretilen bu kuşaklar kırmızı renginin yanı sıra farklı renk ve modellerde de satışa sunulmuştur. Rengarenk gelin kuşakları, beyaz tonlardaki gelinliklere oldukça hoş bir hava katmaktadır. Geleneksel beyaz gelinlikler sizlere oldukça sade ve demode geliyorsa kullanacağınız aksesuarlar yardımıyla gelinliğinizi renklendirebilirsiniz. Renkli gelin kuşakları bu aksesuarlardan en vazgeçilmezi olabilir. Renk katmaya ne dersiniz?

Kırmızı Gelin Kuşağı: Bu kuşağı takmak geleneğe bağlı kalmanın en büyük göstergesidir. Kırmızı kuşağı takacak olan gelin kendisinden öncekilerde olduğu gibi bir ev kadını olmak istediğini belirtir.

Siyah Gelin Kuşağı: Bu kuşağı takan kişilerin daha önce evlilik yaptığını belirtir. Bu kuşağı kullanmak isteyen kişiler taşlarla süsleyerek bir aksesuar olduğunu belirtebilir.

Mor Gelin Kuşağı: Bu kuşağı takan gelinlerin resmi bir duruş sergileyeceklerini ifade eder. Genel olarak saraylarda gerçekleşecek olan düğünlerde kullanılır. Günümüzde bu renkli kuşağı kullanmak isteyen gelinler için mor gelin bel kuşağı oldukça modern bir görünüm sağlıyor. Gelin çiçeğinizle uyumlu çiçekler ile süslemeniz hoş bir hava katacaktır.

Gri Gelin Kuşağı: Bu kuşağı takan kişilerin özgüvenli olduğunu belirtir.

Pembe Gelin Kuşağı: Romantizmi ifade eder. Bu rengin her tonunu kullanabilirsiniz. Beyaz renk gelinlikle uyumu oldukça hoş duracaktır. Eğer gelinliğinizin üzerine kırmızı gelin kuşağı bağlamak istemiyorsanız fuşya rengini kullanabilirsiniz. Prenses modelli gelinliklerde oldukça tercih edilmektedir.

Bordo Gelin Kuşağı: Kırmızı gelin kuşağı kullanmak istemeyen gelinler çok fazla riskli bir renk olmadığı için bordo rengini tercih edebilirler. Bel bölgesine fiyonk, uçlarına taş yerleştirmeniz oldukça modern görünecektir.

Sütlü Kahve Gelin Kuşakları: Sadelik arayışında iseniz ilk tercih edilecek renklerden biri sütlü kahverengi olabilir. Bu renk kuşağı kullanmak istiyorsanız sadelikten çıkmamak için farklı aksesuarlarla süslemenize gerek yoktur.

Gelin Kuşağı Fiyatları

Düz gelin kuşakları fiyatları 10 TL gibi bir rakamdan satışa sunulur. Tasarım olan gelin kuşağı modellerinde fiyatlar 40 TL gibi rakamlara çıkıyor. Tabi kına malzemeleri ile birlikte set olarak almak fiyat olarak avantajlı olacaktır.

gelin kuşağı5

Bir Yorum Yazın