• Güzellik
  • 21 Ocak, 2022

Genç ve Güzel Kalmanın 7 Altın Kuralı

  • 0
  • 3546
  • 0
  • 0

Genç ve Güzel Kalmanın 7 Altın Kuralı

Gençlik ve güzellik her yaştan insanın istediği özelliklerdir. Hele ki 30’lu yaşlardan sonra vücudumuz da değişikliğe uğrayan veya kaybettiğimiz pek çok şey oluyor. Bunların erkenden farkına varmak ve fırsat bu fırsat önüne geçmek gerekli. Peki bunu nasıl yapacağız? Yaşam tarzınız bu konuda çok önemli, ne yediğiniz ne içtiğiniz, nasıl uyuduğunuz, spor yapıp yapmadığınız gibi pek çok faktör sayabiliriz. Bir de bunları detaylı inceleyelim…

Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

Sağlıklı ve düzenli beslenme genç ve güzel görünmenin vazgeçilmezi, yaşlanmanın ise düşmanıdır. Eğer şeker, tuz ve ekmekten uzak duruyor, sebze ve meyveyi bol tüketip protein ağırlıklı besleniyorsanız, tebrik ederiz. Şeker de bulunan moleküller kolajen liflerine bağlanarak bu liflerin esneklerini kaybetmesine neden oluyor. Elbette bunlar yetersiz. Protein ağırlıklı beslenirken yağ tüketiminize dikkat etmeniz de çok önemli. Margarin kalp sağlığına ve kolesterole iyi gelmeyen bir yağ türüdür. Bu nedenle zeytinyağı tüketmeniz daha iyi oluyor, eğer imkânınız varsa hakiki zeytinyağı tüketebilirsiniz. Eğer nasıl besleneceğinizi bilmiyorsanız uzman bir diyetisyene başvurabilirsiniz.

Bol Su İçmek

Sağlıklı bir kadının vücudunun %50’si ve sağlıklı bir erkeğin vücudunun %60’ı sudan oluşmaktadır. İnsan sağlığı ve vücudu için su içmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ancak yeteri kadar su tüketmiyoruz. Günde kaç litre su içilmeli? Yetişkin bir insanın günde en az 8 bardak su içmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Bir insan idrar yoluyla 1,5 litre, nefes yoluyla neredeyse 1 litre, terleme ve yaptığı hareketlerle toplam 2,5 litre su kaybı yaşayabilir. Erkekler ve kadınların tüketmesi gereken su miktarı değişebiliyor. Erkeklerin günlük 3 litre, kadınların ise 2 litre su içmesi gereklidir.

Vücudun PH Dengesini Korumak

Vücudunuzun ph dengesini nasıl koruyabilirsiniz? Alkali şekilde beslenerek. Alkali beslenme nedir? Güne başladığınız ilk dakikadan itibaren genel olarak vücudunuza iyi bakmayı sağlayan bir beslenme düzenidir. Vücudunuza uygun pH dengesi ortalama 7.35’dir. Normal olarak gün içinde yediklerimiz asit bazlı yiyeceklerdir ve vücuttaki asit hücrelerinin fazla çalışmasına sebep olur, bu da dengeyi bozar. Bu nedenle bağışıklığınız zayıflar, vücut yağ depolar ve merhaba hastalıklar. Alkali beslenme bir diyet çeşidi değildir ve amacı, vücudu zararlı yiyeceklerden uzak tutmaktır. Alkali beslenirken, sağlıklı beslenme listesi şu şekildedir; trans yağlar, un, tuz ve ambalajlı tüketim ürünlerini hayatınızdan çıkarırsınız. Sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenerek bolca su tüketirsiniz.

Sigara ve Alkolden Uzak Durmak

Vücudunuza ve hatta cildinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden olan sigara ve alkol tüketimi, erken yaşlanmanın ve birçok hastalığın dostudur. Tütün mamulleri kullanmak, cildinizde kırışıklık dediğimiz kolajen kırılmasına sebep olur. Hatta vücudunuzda ki su miktarını azaltmakla kalmayıp, cildinize kuru, yıpranmış ve mat bir görünüm verir. Sıklıkla alkol tükettiğiniz zaman damarlarınız sürekli olarak genişler ve büyür. Bu sebeple yüzünüzde şişkinlikler ve kızarıklıklar oluşabilir.

Spor ve Egzersiz

Genellikle insanlar zayıflama amacıyla bir spor salonu tercih eder. Çünkü kolay kilo verme yöntemleri arasında spor ve diyet başta gelmektedir. Bunlar çok yanlış yöntemler olmasa da genellikle bu amaçlarla yapılan spor ve egzersizler sadece yağ yakımı ve zayıflama konusunda size yardımcı olduktan sonra pek çok kişi sporu bırakır. Ancak genç ve güzel kalmak düzenli spor ve egzersiz gerektiren bir durumdur. İlla pahalı spor salonlarına gidip personal trainer eşliğinde spor yapın demiyoruz. Kendiniz de eviniz de her sabah spor yapabilirsiniz. Ya da sabahları çıkıp dışarıya temiz hava eşliğinde 45-50 dakika yürüyüş ve koşu yapabilirisiniz. Sadece sabahları çıkıp yürüyüş yapmak bile hem kendinizi motive edip iyi hissetmeniz açısından hem de sağlığınız açısından size çok iyi gelecektir. Üstelik gündelik yapacağınız işlere daha fazla vakit ayıracak ve bunları yaparken daha zinde olacaksınız.

Düzenli Uyku

Düzenli ve kaliteli bir uyku bağışıklığınızı güçlendirir ve hastalıklara yakalanma oranınızı düşürür. Çünkü uyurken vücut hücreleri onarılır ve yenilenir. Yani düzenli uyku vücut için bir nevi tamir işi görmektedir. Bu da genç ve güzel kalmanın sırları arasında yer alır.

Kendinizle Barışık Olun

Bu hayatta ki en önemli şey ilk önce kendinizsiniz. Daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşamak istiyorsanız kendinizle barışık olmayı öğrenmeniz gerekir. İnsanın önce kendini sevmesi demek, huzuru kendi içinde bulabilmesi demektir. Genellikle önceliği kendinize verin, sınırlarınızı belirleyin, yaşadığınız hayatı gözlemleyin, bakış açınızı değiştirin, kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun. Size iyi gelmeyen ne varsa, bu ister bir insan olsun ister eşya hayatınızdan çıkarın. Kendinizi sürekli mutsuz ve güçsüz hissediyorsanız bir yaşam koçu ile görüşebilirsiniz. Eminim kendinize ve hayata bakış açınız değişecektir.

Bir Yorum Yazın