• Güzellik
  • 17 Ocak, 2022

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir ?

  • 0
  • 3149
  • 0
  • 0

Sağlıklı, fit bir vücuda sahip olmak ve aynı zamanda sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek için diyet yapan, kilo verme sürecine girmiş insan sayısı oldukça fazladır. Hiç bitmeyen uğraşlardan biridir diyet yaparak sağlıklı bir yaşama ulaşma uğraşı… Bu süreçte de gerek kendi başına, gerekse diyetisyene gidilerek pek çok yöntem denenir. En iyi zayıflama yöntemlerinden biri, hatta başta geleni, işinde uzman iyi bir diyetisyene başvurarak, yeterli, dengeli beslenme yoluyla istenen hedefe ulaşmaktır.

Gerek zayıflamak, gerekse sağlıklı bir yaşam için sporu hayat tarzımız haline getirmemiz gerektiği sıkça dile getirdiğimiz bir gerçektir. Ancak hep bir bahane vardır spor yapmayı engelleyen: İş yoğunluğu, zamansızlık, spor salonu tercihinde ekonomik koşullar ve benzer nedenler. Oysa egzersiz için kişinin kendi imkanlarıyla yapabilecekleri de vardır. Yürüyüş ve evde zayıflama hareketleri ile de spor yaparak sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.

Diyet ve spor dışında zayıflama sürecini hızlandırmak ya da yağ yakımını arttırmak için kullanılan bazı destek ürünleri de vardır ve bunlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Peki, yağı kozmetik de dâhil pek çok alanda kullanılan Hindistan cevizinin özelliği nedir, neden bu kadar popüler hale gelmiştir?

Hindistan Cevizi: Kontrollü Kullanıldığında Her Derde Deva

Hindistan cevizi tropikal bir meyve olmasına karşın tüm dünya mutfaklarında, kozmetik alanda sevilerek kullanılan ürünlerden birisidir. Biz mutfaklarımızda daha çok tatlı, kurabiye gibi gıdaların yapımında ya da üst süslemesinde, kuru, rendelenmiş bir ürün olarak kullanıyoruz onu. Oysa bunun dışında başka kullanım alanları ve yararları da var Hindistan cevizinin. Saç bakımından cilt bakımına, zayıflamadan vegan beslenmeye kadar pek çok alanda tercih edilen bir ürün.

Yüksek miktarda doymuş ancak zararsız yağ içeren Hindistan cevizi lifli ve besleyici bir özelliğe sahip. İçerisindeki diyet lifi, besinlerin, minerallerin emilimini destekliyor. Ağız, diş sağlığını korumaya, bağışıklık sistemini ve içindeki kalsiyum nedeniyle kemik yapısını güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Hindistan cevizi yağı da tıpkı cevizi gibi pek çok yararlı özelliğe sahip.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Katı ya da daha sıvı şekilde saklanabilen Hindistan cevizi yağı son yıllarda yararlarıyla sıkça gündemde yer alıyor. Belli başlı yararları arasında, içerdiği yağ asitleri sayesinde tokluk hissini arttırması ve bu nedenle kilo kontrolüne yardımcı olması, toksinlerin vücuttan atılmasındaki etkisi başta geliyor. Yapılan araştırmalara göre kötü kolesterolün düşmesindeki rolü nedeniyle kalp damar sağlığında da koruyucu bir işlev görüyor ve tiroit bezlerinin de sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

Kişisel bakım ürünü olarak da kullanılan yağ, cildi besliyor, koruyor ve E vitamini içermesi nedeniyle saç bakımı için de tercih ediliyor. Cilt, saç ve tırnak bakımında kullandığımız şampuan, krem, vücut losyonu gibi kozmetik ürünlerde de yer alan Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda kalsiyum ve demir açısından da zengin bir ürün. Ancak her ürünün kullanımında olduğu gibi bu ürünün kullanımında da dikkat edilmesi gereken noktalar yer alıyor. Yüksek oranda doymuş yağ içerdiği için günlük kullanımda fazla tüketilmemesinde yarar var. Özellikle kolesterol, alerji gibi sorunları olanlar, kronik hastalar, hamileler, emziren annelerin dikkatli olması gerekiyor.

Tokluk hissini arttırarak kilo kontrolünde yardımcı olduğunu belirttiğimiz Hindistan cevizi yağını yağ yakma sürecinde nasıl kullanmak gerektiği sorusunun cevabı tarifimizde.

Hindistan Cevizi Yağı ile Yağ Yakma Tarifi

Hindistan cevizi kullanılarak yapılacak olan yağ yakma süreci 30 gün olarak uygulanmaktadır. Yapılma şekline gelince:

Sabah uyanınca önce 2 bardak su, ardından 1 bardak sade kahve içerisine 1 çay kaşığının yarısı ölçüsünde Hindistan cevizi yağı ilave edilerek içilecek. Sonrasında ise, aç karnına, daha verimli ve etkili olması için tercihen online personel trainer desteğiyle, 30 dakikalık sıkı bir egzersiz programı uygulamak gerekiyor.

Tüm yararlarına rağmen, özellikle kilo verme sürecinde, Hindistan cevizi yağından tek başına mucizeler yaratması beklenmemeli. Süreç, doğru beslenme ve antrenman programı ile desteklendiğinde metabolizma hızını ve yağ yakımını arttıracaktır.Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de, sağlıklı beslenme ve kilo verme sürecinde her tür gıdadan gerektiği ölçüde tüketmeye özen göstermek. Özellikle kontrolsüz, aç kalarak uygulanan kolay kilo verme yöntemleri çoğu zaman verilen kiloların tekrar alınmasına, hatta sağlık sorunlarına neden olacağı için diyetisyen kontrolünde yavaş yavaş ama sağlıklı kilo vermeye çalışmak en doğrusudur.

Bir Yorum Yazın